Na jakich zasadach możesz sprzedać odpady

Pytanie: Produkujemy okna PCV i wytwarzamy odpady w postaci np. złomu stalowego i aluminiowego czy PCV. Nie musimy mieć pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Czy możemy jednak te odpady sprzedawać przetwarzającym odpady, skupom lub innym jednostkom mającym pozwolenie na zbieranie i transport odpadów zgodnych z naszymi? W związku z pracami budowlanymi powstał u nas także jednorazowy odpad budowlany (gruz), który chciałaby kupić na własne potrzeby firma niemająca żadnych pozwoleń. Czy to możliwe?

Gospodarowanie odpadami i produktami w opakowaniach

Pytanie: Sprowadzamy z zagranicy chłodziwo do maszyn w beczkach. Gdy straci ono swoje właściwości, staje się odpadami o kodach 12 01 07 i 12 01 09, które odbiera od nas do utylizacji specjalistyczna firma. Czy musimy gdzieś zgłaszać lub prowadzić ewidencję tych beczek (pojemników), skoro i tak są przekazywane do utylizacji wraz z odpadem?

Dotacje na poprawę efektywności energetycznej

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) na lata 2021–2027 to następca unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budżet Programu wynosi ponad 25 mld euro i jest przeznaczony na kluczowe projekty środowiskowe, energetyczne oraz transportowe, a także na wsparcie w obszarze kultury i ochrony zdrowia.

Do 30 kwietnia dofinansowania na spalarnie odpadów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udziela dotacji i pożyczek w ramach programu priorytetowego „Racjonalna gospodarka odpadami”. Na dofinansowanie mogą liczyć przedsiębiorcy realizujący przedsięwzięcia dotyczące wykorzystania paliw alternatywnych na cele energetyczne. Limit środków przeznaczonych na dofinansowanie to 2 mld złotych.

Czym jest graniczny podatek węglowy (CBAM)

Zgodnie z oczekiwaniami graniczny podatek węglowy ma wspierać obniżanie emisyjności w państwach nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jakich podmiotów i towarów będą dotyczyć nowe obowiązki z nim związane?

Audyt recyklera zużytego sprzętu musisz przeprowadzić do końca kwietnia

Przedsiębiorstwa, które zajmują przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE), w większości przypadków muszą do 30 kwietnia przeprowadzić audyt. Na czym on polega?

Zapowiadane zmiany w BDO w 2024 roku

W Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO) wprowadzenie niektórych zmian jest konieczne ze względu na zmiany przepisów dotyczących gospodarowania odpadami. Inne z tych modyfikacji są zapowiadane w związku z koniecznością poprawy funkcjonalności systemu. O jakich zmianach mowa?

Od 22 kwietnia ważne zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Od 22 kwietnia 2024 roku zostanie wprowadzony obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Co jeszcze się zmieni?

Ochrona konsumentów przed oszustwami ekologicznymi

Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę, która zwiększy prawa konsumentów przez zmianę dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych i dyrektywy o prawach konsumentów, a także dostosuje te akty do transformacji ekologicznej i gospodarki o obiegu zamkniętym. Dyrektywa będzie chronić konsumentów przed wprowadzającymi w błąd twierdzeniami dotyczącymi ekologiczności.

2024

AI w firmie a obowiązki w zakresie ochrony środowiska

Sztuczna inteligencja (AI) znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie branż. Można ją z powodzeniem stosować również w związku z wypełnianiem obowiązków w zakresie ochrony środowiska.

Zbyt lakoniczne uzasadnienie

Czy uzasadnienie w odmowie legalizacji urządzenia może być zbyt lakoniczne?

Czy odmowę legalizacji urządzenia wodnego trzeba uzasadnić

Uzasadnienie decyzji administracyjnej dotyczące odmowy legalizacji urządzenia wodnego nie może być sformułowane ogólnikowo. Organ nie może ograniczyć się do przytoczenia treści art. 190 Prawa wodnego i zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale powinien dokonać wykładni tych przepisów na tle prawidłowo ustalonego stanu faktycznego sprawy. Ponadto organ musi rozpatrzyć wszystkie istotne okoliczności faktyczne sprawy i dopiero na podstawie całokształtu materiału dowodowego wydać decyzję.

2023

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie marnowania żywności

W art. 10 ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności ustawodawca przewidział karę pieniężną wobec przedsiębiorców, którzy nie zawarli umowy z organizacją pozarządową w przedmiocie nieodpłatnego przekazywania żywności.

Jak zapobiegać marnowaniu żywności – prawne i praktyczne aspekty

Problem marnowania żywności dotyka w znacznym stopniu, poza innymi krajami europejskimi, także Polskę. Żywność trafiająca na śmietnik pochodzi zarówno od podmiotów handlujących artykułami spożywczymi, jak i z gospodarstw domowych. Dlaczego marnowanie żywności jest tak dużym problemem?

Co z żywnością pochodzenia zwierzęcego

Do produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego unijne prawo podchodzi z dużą ostrożnością.

2022

Interpretacja wytycznych BAT w przemyśle spożywczym

Pytanie: Pytanie: W BAT dla przemysłu spożywczego, produkcji napojów i mleczarskiego wskazano, że aby zapobiec występowaniu emisji substancji zubożających warstwę ozonową oraz substancji o wysokim współczynniku globalnego ocieplenia (GWP) uwalnianych w trakcie chłodzenia i mrożenia, należy stosować czynniki chłodnicze bez potencjału niszczenia ozonu i o niskim współczynniku globalnego ocieplenia (np. wodę, dwutlenek węgla lub amoniak). Czy możemy stosować inne czynniki niezubożające warstwy ozonowej oraz substancje o niskim współczynniku GWP – np. hydrofluorowęglowodory (HFC)?

Dostałeś karę za nielegalną wycinkę drzew? Sprawdź, czy można ją umorzyć

Postępowanie w przypadku nałożenia kary za usunięcie drzewa bez zgłoszenia, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 6 ustawy o ochronie przyrody, jest identyczne, jak w przypadku kary za usunięcie drzewa bez zezwolenia. Czy jest szansa na umorzenie takiej kary?

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?