System kaucyjny regulowany przez PPWR
Według ustawy opakowaniowej system kaucyjny ma zacząć funkcjonować w Polsce 1 stycznia 2025 r. Ramy polskiego systemu kaucyjnego określa ustawa, ale należy pamiętać, że rozporządzenie unijne ma wyższą rangę niż polska ustawa.
Przygotuj się właściwie do wszystkich przepisów
Uwzględniając liczne obowiązki związane z wprowadzaniem opakowań do obrotu, obowiązujące oraz planowane, warto przygotować się do spełnienia wszystkich wymagań.
Opakowania i zagadnienia z nimi związane w kontekście ochrony środowiska
Opakowania stanowią istotny problem środowiskowy, głównie ze względu na ich powszechność oraz niski potencjał zastąpienia alternatywnymi rozwiązaniami. Biorąc pod uwagę stały wzrost konsumpcjonizmu i wytwarzanie coraz większej ilości produktów gotowych do spożycia („diety pudełkowe”, produkty „food to go” lub „on to go”), należy założyć, że ilość opakowań oraz odpadów z nich powstających będą stale rosły. Jakie są w takim razie plany na zagospodarowanie takich odpadów?
Obowiązki producentów w zakresie opakowań
PPWR zakłada, że każdy z uczestników systemu ROP ma takie same prawa i może wybrać, czy chce realizować obowiązki samodzielnie, czy za pośrednictwem innego podmiotu. Obowiązki można przekazać wyłącznie organizacji odpowiedzialności producenta.
Na czym polega ekoprojektowanie
Obowiązki w zakresie wprowadzania opakowań przydatnych do recyklingu w praktycznym ujęciu wiążą się z ekoprojektowaniem.
Kwestie legislacyjne dotyczące systemu ROP
Dalsze prace nad wprowadzeniem w Polsce rozwiązań prawnych umożliwiających skuteczne funkcjonowanie systemu ROP zostały wstrzymane na etapie legislacyjnym.
Jakie są przepisy w zakresie ograniczania rozmiarów opakowań
Oprócz wymagań w zakresie zawartości recyklatu i kwestii kompostowania PPWR określa wytyczne w zakresie wielkości opakowań (niezależnie od ich rodzaju).
Definicja opakowań wielokrotnego użytku
Warto również zwrócić uwagę na wymagania dla opakowań wielokrotnego użytku.
- « pierwsza
- «
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- »
- ostatnia »
2024
Treść decyzji na wytwarzanie a pochodzenie odpadów
Pytanie: Mamy odpady o kodzie 15 01 03 (uszkodzone palety) zawarte w decyzji na wytwarzanie odpadów. W związku z tym odpady te będą uznane jako wytwarzane w instalacji czy poza instalacją?
Sprowadzanie akumulatorów a ewidencja odpadów
Pytanie: Ściągamy do Polski sprzęt elektroniczny z akumulatorami i sprzedajemy klientom. Po jakimś czasie w ramach serwisu wymieniamy te sprowadzone akumulatory na nowe (kupione w Polsce). Czy jeśli w sprzęcie sprzedanym klientowi wymieniamy akumulator zza granicy na kupiony w Polsce i odbieramy od niego akumulator zużyty, to musimy prowadzić karty ewidencji odpadów (KEO)? Po jakimś czasie oddaję akumulatory do utylizacji na podstawie kart przekazania odpadów (KPO).
2023
Zagrożenie bakterią Legionella – jak uchronić się przed zakażeniem
Zagrożenie bakterią Legionella w instalacjach wodnych jest kwestią, która zasługuje na szczególną uwagę. Jakie środki ostrożności powinny być zachowane, by minimalizować ryzyko zakażenia?
Wpływ dzikich wysypisk na środowisko naturalne
Występowanie nielegalnych składowisk odpadów może wiązać się z ryzykiem skażenia, stanowiąc największe zagrożenie dla gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych.
2022
Masz ogniwa fotowoltaiczne? Przeczytaj ten artykuł!
Wiele podmiotów nie wie, w jaki sposób powinny kwalifikować powierzchnię zagospodarowaną pod ogniwa fotowoltaiczne. Co w takiej sytuacji stanowią przepisy prawa?
Dowiedz się, jak zabezpieczyć się przed wyciekami
W wielu firmach przechowywane są substancje niebezpieczne, których opakowania mogą ulec rozszczelnieniu. Zabezpieczeniem przed takim wyciekiem może być umieszczanie opakowań zawierających ciekłe odpady niebezpieczne na wannach wychwytowych. Na czym to polega?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?