Jakie mogą być konsekwencje zarządzeń pokontrolnych WIOŚ
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) po zrealizowanej kontroli ma prawo podjąć określone działania. Czego należy się spodziewać?
Zmiany dotyczące odpadów budowlanych od 2025 roku
Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach dotyczą m.in. odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Co wprowadza ta nowelizacja?
Prace na nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska
Najnowsze modyfikacje mają wzmocnić środowiskowy wymiar polityki miejskiej i ekologiczną transformację miast oraz przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Jakie dokładnie zmiany zostały zaproponowane?
Opakowania jednorazowe a obowiązki w BDO
Prowadząc jednostkę gastronomiczną, handlu detalicznego lub hurtowego, która oferuje opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, albo sprzedając żywność lub napoje pakowane w takie opakowania (w tym za pomocą urządzeń vendingowych), ma się obowiązek pobrania od konsumentów końcowych opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jakie są obowiązki w tym zakresie w BDO?
Odpady z remontu – jak z nimi postępować
Pytanie: Nie jesteśmy firmą budowlaną, ale własnymi siłami robimy remont budynku, w którym chcemy m.in. wymienić stare okna drewniane z szybami na energooszczędne, dokonać ocieplenia itd. Nie mamy pozwolenia na wytwarzanie odpadów z grupy 17 (z budowy, remontu i demontażu obiektów budowlanych). Zgłosiłam w BDO możliwość wytworzenia poza instalacją niektórych odpadów z grupy 17, ale nie poinformowałam o odpadzie o kodzie 17 09 04 (zmieszanych odpadach z budowy, remontów i demontażu), pod którym to kodem chce odebrać od nas odpady Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Co mamy teraz zrobić?
Ocena DNSH, czyli co zrobić, by uzyskać środki z UE na ochronę środowiska
Umowa partnerstwa na lata 2021–2027 określa sposób wykorzystania środków pochodzących z funduszy unijnych oraz współpracę pomiędzy Polską a Unią Europejską. Dokument ten definiuje również zasady horyzontalne, wśród których nowością (w porównaniu do lat wcześniejszych) jest wprowadzenie zasady DNSH.
Obowiązki posiadaczy klimatyzatorów
Pytanie: Pytanie: Jednostka budżetowa miasta jest wpisana do Centralnego Rejestru Operatorów (CRO), ponieważ ma urządzenia klimatyzacyjne, których czynnik chłodniczy przekracza ilości wymagające wpisu. Jakie działania oprócz pilnowania terminów i wpisów do CRO należy podjąć? Czy trzeba wysyłać roczne sprawozdania do urzędu marszałkowskiego? Czy w razie niedopatrzenia konsekwencje finansowe ponosi kierownik jednostki czy osoba faktycznie obsługująca system?
Nowe wzory oświadczeń dotyczących opłat zmiennych
Pytanie: W nowym wzorze kwartalnego oświadczenia dotyczącego opłaty zmiennej w zakresie wprowadzania ścieków jest tabela D „Informacja o systemie oczyszczania i podczyszczania ścieków zasolonych”. Nasz zakład wykonuje usługi galwaniczne i mamy własną oczyszczalnię ścieków, w której są oczyszczane ścieki przemysłowe z instalacji IPPC (jako mieszanina ze ściekami deszczowymi). W pozwoleniu zintegrowanym mamy określone warunki wprowadzania ścieków do środowiska (odbiornikiem jest rzeka), które zawierają chlorki i siarczany. Czy w takim razie obowiązuje nas tabela D?
- « pierwsza
- «
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- »
- ostatnia »
2025
Nowe normy hałasu od 2025 roku
Od 2025 roku obowiązują stawki zawarte w obwieszczeniu ministra klimatu i środowiska z 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu na rok 2025. Co ono zmienia?
Konwencja ONZ o różnorodności biologicznej
Ciągła utrata różnorodności biologicznej (degradacja ekosystemów, gruntów, wód i oceanów, zmiana klimatu oraz zanieczyszczenie środowiska) stanowi bardzo duże zagrożenie i powoduje konieczność zmian transformacyjnych. Konferencja stron ONZ w sprawie Konwencji o różnorodności biologicznej (COP16) odbywała się od 21 października do 1 listopada 2024 r.
2024
Kwestie postępowania z odpadami popowodziowymi
Pojawiła się nowelizacja rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Zmiany te obejmują także kwestie związane z odpadami.
2023
Nowe przepisy o dobrych praktykach w zakresie gospodarki leśnej – część II
W ostatnim numerze pisaliśmy o części przepisów dotyczących wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 r. W tej części opisujemy szczegółowe działania związane z ochroną przyrody.
Kto i na jakich zasadach musi przeprowadzać audyt energetyczny
Duże firmy mają obowiązek przeprowadzania audytu energetycznego. Co więcej, taki audyt należy przeprowadzać regularnie, a kara za jego brak może wynieść do 5% przychodu ukaranego przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.
2022
Zasady transportu odpadów złomu z Ukrainy
Pytanie: Pytanie: Jakie są wymagania prawne dotyczące zakupu i przemieszczania odpadów puszek aluminiowych z Ukrainy? Zajmujemy się skupem odpadów złomu, które przekazujemy do ostatecznego recyklera.
Zasady przekazywania odpadów osobom fizycznym
Pytanie: Pytanie: Pracownik zakładu wytwarzającego odpady chce odkupić odpad (kod 17 04 05 żelazo i stal), który do tej pory był przekazywany podmiotowi zewnętrznemu mającemu stosowną decyzję. Czy gdzieś w BDO mamy zaznaczyć, że przekazaliśmy odpady osobie fizycznej? Jeżeli masa danych odpadów nie przekracza wartości zawartych w rozporządzeniu w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, to powinniśmy dla nich wystawiać karty przekazania odpadów (KPO)?
Wątpliwości w zakresie świadczenia usług i obiektów liniowych
Pytanie: Pytanie: Czy jako zakład mięsny wytwarzający odpady (pierwotny ich wytwórca), niemający nic wspólnego ze świadczeniem usług w zakresie budowy, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń, powinniśmy zaznaczać informację, że wytwarzamy odpady w wyniku świadczenia usług (w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach)? A co z działalnością w zakresie obiektów liniowych (w rozumieniu art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane)?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?