SOS94

Wszystko o obowiązkach, które musisz zrealizować w marcu 2022 roku

W tekście od strony praktycznej zostały omówione obowiązki, które muszą zrealizować: podmioty na podstawie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, podmioty na bazie ustawy o bateriach i akumulatorach, podmioty w ramach ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, podmioty na podstawie ustawy o gospodarce odpadami opakowaniowymi, wytwórcy komunalnych osadów ściekowych, wytwórcy odpadów ogółem, a także na kilku przykładach przedstawimy jak należy prawidłowo naliczyć opłatę za korzystanie ze środowiska.

AOS195

Pojawiły się stawki opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2022

Podmioty korzystające ze środowiska przedkładają marszałkowi województwa wykazy zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych opłat z tytułu korzystania ze środowiska za poprzedni rok kalendarzowy w terminie do 31 marca następnego roku.

SOS93

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o odpadach komunalnych

Dynamiczny rozwój gospodarczy oraz konsumpcjonizm są głównymi czynnikami sprzyjającymi generowaniu coraz to większej ilości odpadów komunalnych. Stanowi to jeden z poważniejszych problemów, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach świata. W tym numerze zostaną poruszone kwestie dotyczące funkcjonowania gospodarki odpadami w Polsce z punktu widzenia gmin i podmiotów gospodarujących odpadami komunalnymi.

AOS194

Wylicz opłaty za usługi wodne na przykładzie

Przedsiębiorstwo ma powierzchnię powyżej 3500 m2 – tereny zielone stanowią 55,6%, natomiast tereny zielone razem z dachami – 74,81%. W tę powierzchnię wsiąkają wody opadowe i roztopowe. Woda ta jest zagospodarowywana na własnej działce na terenach nieutwardzonych. Natomiast z części utwardzonej woda jest odprowadzana razem ze ściekami do zakładowej oczyszczalni i po oczyszczeniu odprowadzana do rzeki, na co zakład ma pozwolenie. Czy należy uiszczać opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji?

Produkt uboczny a recykling wewnętrzny to nie to samo

Pytanie: Proszę o wytłumaczenie, jaka jest różnica między produktem ubocznym a recyklingiem wewnętrznym. Czy, aby prowadzić te procesy potrzebne są jakieś zezwolenia?

AOS193

Zmiany prawne

Zawracany element do produkcji – odpad czy nie

Pytanie: W związku z wytwarzaniem elementów z PC/ABS powstają wadliwe produkty, które mielimy w młynku na terenie zakładu, a otrzymany przemiał ponownie trafia do wtryskarek. Z decyzji na wytwarzanie odpadów mamy taki proces uwzględniony. Czy taki proces to recykling? Którego rodzaju odpadów dotyczy: 07 02 13 czy 15 01 02? Czy potrzebna jest dodatkowa decyzja na przetwarzanie odpadu/recykling?

Importujesz oleje i smary na własny użytek? Nie zapomnij się z tego rozliczyć!

Pytanie: Sprowadzamy z zagranicy z terenu Unii Europejskiej i spoza UE niewielkie ilości olejów smarowych i smarów, które są wykorzystywane na nasz własny użytek (do utrzymania ruchu). Wobec powyższego chciałbym się dowiedzieć, czy ciążą na nas jakieś obowiązki z tytułu „Ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej” oraz „Ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi”. Jeśli tak, to czy mamy obowiązek podawać do organizacji odzysku (z którą mamy podpisaną umowę) zarówno masę opakowań (w które są zapakowane oleje i smary), jak i masę olejów i smarów (zgodnie z zał. 4a ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej) wprowadzonych do kraju na własny użytek?

AOS192

Zmiana pozwolenia zintegrowanego – jaka opłata

Pytanie: Jesteśmy w trakcie zmiany pozwolenia zintegrowanego w celu dostosowania do konkluzji BAT.Nasze zmiany w pozwoleniu nie dotyczą rozszerzenia rodzaju działalności.W Państwa artykule "Jak uzyskać pozwolenie zintegrowane-praktyczne wskazówki" zawartym w numerze 190 w części dotyczącej opłat skarbowych jest zapis, że za takie zmiany powinniśmy zapłacić 10 zł.Na jakiej podstawie prawnej jest oparta taka opłata?

Stacja demontażu pojazdów – jaki rodzaj ewidencji

Pytanie: Prowadzę stację demontażu pojazdów i w związku z tym mam pytanie, czy powinienem prowadzić kartę ewidencji odpadów czy kartę ewidencji pojazdów wycofanych eksploatacji? Czy może obie?

SOS92

Wszystko o pozwoleniach i zezwoleniach w ochronie środowiska

Nowo powstałe lub przebudowywane obiekty budowlane, zespoły obiektów oraz instalacje mogą wymagać uzyskania decyzji, które określą zakres i warunki korzystania ze środowiska. W tekście znajdziesz zarys procedur i wymaganych dokumentów, które pomogą Ci bezproblemowo przebrnąć przez gąszcza skomplikowanych formalności administracyjnych. Pamiętaj! Za brak wymaganych dokumentów grozi Ci kara aresztu, ograniczenia wolności lub kara grzywny. Ponadto za emisję zanieczyszczeń do środowiska może być naliczana opłata podwyższona.

SOS91

Baza danych odpadowych – w pytaniach i odpowiedziach

Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) została uruchomiona 1 stycznia 2020 r. Natomiast rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami będący częścią bazy BDO funkcjonuje od 24 stycznia 2018 r. System, jego działanie oraz realizacja ustawowych obowiązków za jego pośrednictwem budzą wiele pytań, mimo iż minęło kilka lat od jego powstania. Przeczytaj koniecznie!

AOS191

Problemy z mnogością opłat za wydanie pozwolenia wodnoprawnego

Pytanie: Zwracam się z prośbą o poruszenie na łamach Państwa czasopisma kwestii naliczania opłat przez Wody Polskie za wydanie pozwolenia wodnoprawnego tytułem korzystania z wylotów obejmujących ten sam rodzaj korzystania z wód. Wody Polskie stosują błędną wykładnię prawa i nie respektują wyroków sądów. W przypadku braku uiszczenia wielokrotności opłaty odrzucają wniosek o wydanie pozwolenia. Tak jest również w naszym przypadku.

AOS190

Ścieki bytowe – czy można je rozsączać w obrębie zakładu

Czy ścieki przemysłowe zawierające w swoim składzie ścieki komunalne (bytowe) z zakładu po oczyszczeniu mogą zostać rozsączane po terenach zielonych zakładu? Czy potrzebne jest na to pozwolenie czy jakaś zgoda wodno-prawna? Czy od takiego rozsączania ścieków oczyszczonych ponoszona jest jakaś opłata?

AOS189

Uwaga! Nowy projekt zmiany ustawy Prawo ochrony środowiska

W Rządowym Centrum Legislacji analizowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Zmiany zawarte w nim dotyczą stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza.

Świadczymy usługi u klienta – kto jest odpowiedzialny za odpady

Pytanie: Firma prowadzi usługę w zakresie montażu pomp w gospodarstwach domowych; co ma zrobić z odpadami typu karton, paleta, folia? Nie ma decyzji w zakresie magazynowania odpadów, dlatego nie może tego zawieźć do siebie. Co z paletami, które ewentualnie da się odsprzedać?

SOS90

Klasyfikacja odpadów powstających w firmie

Odpady klasyfikuje się w pierwszej kolejności na podstawie strumienia, z którego pochodzą. Każdy odpad przydziela się do danego kodu oddzielnie, ponieważ pozwala to na uniknięcie mieszania się różnych rodzajów odpadów oraz chroni przed ich błędną klasyfikacją. Katalog wszystkich odpadów wraz z ich kodami znajdziesz w rozporządzeniu ministra klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów.

SOS89

63 kary w ochronie środowiska – musisz je znać!

Prowadzisz działalność gospodarczą, eksploatujesz instalację czy w jakikolwiek inny sposób korzystasz ze środowiska? Sprawdź, jakie kary mogą Cię czekać za niedopełnienie obowiązków środowiskowych. Odpowiedzialność względem szkód poczynionych w środowisku regulują nie tylko szczegółowe ustawy, ale również Kodeks karny czy Kodeks wykroczeń. Działania ustawodawców mają na celu zwiększenie odpowiedzialności za powierzone dobro, którym jest środowisko naturalne, a wysokie kary pieniężne mają za zadanie odstraszać potencjalnych zanieczyszczających środowisko czy podmioty działające na jego niekorzyść, a także ograniczać tzw. szarą strefę.

AOS188

Sucha masa odpadów – gdzie wykazywać?

Pytanie: Jak zaewidencjonować utratę masy poprzez np. wyparowanie wody? Przykłady: w przypadku zbierania: kiedy odpad  makulatury został odebrany był wilgotny, a kiedy został przekazany dalej, np. w cieplejszym miesiącu był suchy przez co waga odpadu jest mniejsza, np. o 0,2 tony? w przypadku przetwarzania: przyjmowany jest odpad w postaci osadu o masie 20 Mg, a po przekompostowaniu wychodzi –  15 Mg kompostu: w ewidencji osadów przyjmujemy  20 Mg osadów i do przetworzenia dajemy 20 Mg, a w ewidencji kompostu dajemy 15 Mg jako wytworzone. Czy tą różnicę 5 Mg gdzieś należy zaznaczyć że to jest utrata wody?

Rozszerzona odpowiedzialność producentów – czym jest

W projekcie ustawy o odpadach dotyczącej rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) ma się m.in. znaleźć minimalny poziom finansowania zagospodarowania odpadów przez wprowadzających do obrotu produkty producentów i importerów. Ich obowiązkiem będzie pokrycie kosztów selektywnego zbierania, transportu i przetwarzania odpadów.

SOS88

Wszystko o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

Informacje o środowisku i jego ochronie są także udostępniane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, w szczególności przy wykorzystaniu elektronicznych baz danych.

AOS187

Wysłany wniosek do BDO bez pełnomocnictwa – czy złożyć korektę

Pytanie: Przesłaliśmy wnioski aktualizacyjne i sprawozdania w systemie BDO i nie dołączyliśmy pełnomocnictw ani opłat za pełnomocnictwo. Czy złożyć korektę i wysłać sprawozdanie i wnioski ponownie z załączonymi pismami, czy istnieje możliwość dosłania samych pełnomocnictw?

Rozliczanie emisji do powietrza ze środków do dezynfekcji rąk

W 2020 roku Ministerstwo Klimatu wystosowało pisma do urzędów marszałkowskich, zgodnie z którymi urzędy te powinny weryfikować sprawozdania o opłatach środowiskowych złożone przez przedsiębiorców za 2020 r. pod kątem zawartości emisji do powietrza ze stosowanych środków do dezynfekcji rąk i powierzchni.

AOS186

Uwaga! Zmiany w KPA związane z e-doręczeniami i rozporządzeniem eIDAS

Od 1 lipca 2021 r. wejdzie w życie ustawa o e-doręczeniach, która wpłynie na przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA). Co to oznacza w praktyce? Czy zmiany te mają wpływ na proces uzyskiwania decyzji z zakresu ochrony środowiska?

Odpady z laboratorium zakładowego

Pytanie: Pod jakim kodem odpadów powinniśmy zakwalifikować zepsute/ zużyte pipety automatyczne pochodzące z naszego laboratorium mikrobiologicznego? Nie jest to laboratorium medyczne, czy weterynaryjne, a jedynie zakładowe z branży suplementów diety (produkcja żywności).

Co dalej z wodami opadowymi i roztopowymi

W chwili obecnej planowana zmiana ustawy Prawo wodne zakłada, za zmniejszenie naturalnej retencji wód opadowych i roztopowych, opłatę w wysokości maksymalnej 1,5 zł od m2. Co to oznacza?

AOS185

Zbieranie, a wytwarzanie odpadów - sprawozdawczość

Pytanie: Firma X posiada zezwolenie na zbieranie zużytych opon samochodowych o kodzie odpadu 16 01 03. Na tej podstawie świadczymy usługi. Odbierane opony nie są odpadem wytworzonym przez firmę X w ramach świadczonych usług. W związku z tym mamy dwa pytania: czy odebrane od klientów zużyte opony powinniśmy wykazywać w jakimś sprawozdaniu? do jakiej masy wytworzony odpad w skali roku trzeba wykazywać w sprawozdaniach?

Prowadzić ewidencję, czy nie prowadzić – oto jest pytanie

Pytanie: Czy jako wytwórca odpadów podlegający pod obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów, mamy obowiązek prowadzić ewidencję dla wszystkich odpadów, czy tylko dla tych, których przekraczamy wskazane w ustawie o odpadach ilości?

SOS87

Wszystko o stanowisku specjalisty ds. ochrony środowiska

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą często potrzebuje osoby, która będzie odpowiedzialna za weryfikację zgodności działań firmy z przepisami ochrony środowiska. W takiej sytuacji rzetelna ocena skutków działalności i opracowanie strategii to zadania specjalistów ds. ochrony środowiska, którzy znajdują zatrudnienie zarówno w sektorze rządowym, samorządowym, jak i prywatnym. Można również założyć własną działalność gospodarczą, w której doradza się przedsiębiorcom w zakresie ochrony środowiska.

AOS184

Rozliczanie jednostek handlowych z odpadów

Pytanie: Posiadamy punkty handlowe w centrach handlowych i rozliczamy się zbiorczą fakturą za wszystkie koszty, w tym za odpady (mamy wspólne pojemniki ze wszystkimi) i trudno wydzielić ilości odpadów które dotyczą poszczególnych jednostek. Jak w takiej sytuacji powinniśmy się zabezpieczyć, aby nie zarzucono nam, że nie dopełniamy obowiązku prawidłowego rozliczenia się z wytwarzanych odpadów (np. z braku kart przekazania odpadów). Chodzi o odpady inne niż komunalne, np. opakowania z papieru, tworzyw sztucznych, drewna itp.

AOS183

Sprowadzenie maszyny z zagranicy – czy jestem wprowadzającym produkty wopakowaniach

Pytanie: Czy maszyna wykorzystywana w procesie produkcyjnym sprowadzona z zagranicy w metalowym kontenerze czyni z podmiotu „wprowadzającym produkty w opakowaniach” (metalowy kontener, folie i inne zabezpieczenia maszyny w kontenerze)? Czy ma znaczenie czy maszyna jest leasingowana (lub stanowi własność klienta), czy jest własnością podmiotu?

Kto jest wprowadzającym opakowania – producent czy klient

Pytanie: Jesteśmy przedsiębiorstwem drukującym na zlecenie klienta artykuły reklamowe (plakaty, ulotki, banery) z logotypem klienta. Na życzenie klienta wysyłamy te artykuły bezpośrednio do jego oddziałów (300 lokalizacji) – np. po jednej sztuce danego artykułu do jednej lokalizacji, w związku z czym zamiast jednego opakowania wysyłamy np. 300 opakowań. Wysyłkę robimy firmą kurierską z konta klienta. My jesteśmy tylko miejscem wysyłki (nadawcą), a płatnikiem jest klient. Kto zatem jest wprowadzającym opakowania? My czy klient?

SOS86

Raport do KOBiZE, opłata za korzystanie ze środowiska i sprawozdanie odpadowe

Aby dodać nowe sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami należy z poziomu listy sprawozdań wybrać opcję NOWE SPRAWOZDANIE.

SOS85

Dowiedz się, jak magazynować odpady zgodnie prawem

Przepisy z zakresu ochrony środowiska zmieniają się bardzo dynamicznie. Zaostrzenie przepisów w zakresie magazynowania odpadów jest dużym problemem ze względu na wysokie koszty dostosowania tych miejsc do nowych warunków. Więcej na temat obowiązujących wytycznych przeczytasz w artykule.

AOS182

Uwaga! Nowe kary w Prawie ochrony środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało projekt ustawy nowelizującej Prawo ochrony środowiska (dalej: ustawa poś), która zmieni przepisy dotyczące Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, m.in. wprowadzi nowe sankcje administracyjne. Ustawa będzie zmieniona, by dostosować obecnie obowiązujące przepisy dotyczące Rejestru do nowych przepisów UE.

Transport odpadów a sprawozdanie odpadowe

Pytanie: Czy firmy transportowe muszą wysyłać sprawozdanie o odpadach, a jeśli tak, to na jakiej podstawie?