Uwaga! Zmiany w KPA związane z e-doręczeniami i rozporządzeniem eIDAS

Od 1 lipca 2021 r. wejdzie w życie ustawa o e-doręczeniach, która wpłynie na przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA). Co to oznacza w praktyce? Czy zmiany te mają wpływ na proces uzyskiwania decyzji z zakresu ochrony środowiska?

Odpady z laboratorium zakładowego

Pytanie: Pod jakim kodem odpadów powinniśmy zakwalifikować zepsute/ zużyte pipety automatyczne pochodzące z naszego laboratorium mikrobiologicznego? Nie jest to laboratorium medyczne, czy weterynaryjne, a jedynie zakładowe z branży suplementów diety (produkcja żywności).

Co dalej z wodami opadowymi i roztopowymi

W chwili obecnej planowana zmiana ustawy Prawo wodne zakłada, za zmniejszenie naturalnej retencji wód opadowych i roztopowych, opłatę w wysokości maksymalnej 1,5 zł od m2. Co to oznacza?

Odpady, czy produkt uboczny?

Pytanie: Czy rozporządzenie Rady (UE) nr 333/2011 z 31 marca 2011 r. ustanawiające kryteria określające, kiedy pewne rodzaje złomu przestają być odpadami na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE dotyczy także złomu w postaci wiórów tytanowych? Podmiot otrzymuje materiał do obróbki od swojego klienta, będącego jednocześnie właścicielem ww. materiału. Materiał po obróbce odsyłany jest z powrotem do klienta, ale w postaci wiórów. Czy w takim przypadku ten materiał nadal jest odpadem, zgodnie z definicją ustawy o odpadach? Tym bardziej, że organizacja nie zamierza wyzbyć się tego materiału, ponieważ stanowi on własność klienta cały czas.  

Monitoring gleby zamiast wód podziemnych – czy jest to zasadne

Pytanie: Obiekt od początku swojej działalności do chwili obecnej nie prowadzi monitoringu wód podziemnych, nie zostały nawet wykonane piezometry. Powodem takiego stanu rzeczy jest nieustabilizowane zwierciadło wody podziemnej spowodowane początkowo działalnością lokalnej kopalni. Woda powierzchniowa nie jest monitorowana z uwagi na brak cieku w bezpośrednim sąsiedztwie składowiska. Badane są jedynie odcieki.   Wg organu wydającego pozwolenie zintegrowane, monitoring samych odcieków jest zbędny, nie daje nam on bowiem żadnej informacji nt. ewentualnego oddziaływania składowiska na środowisko. Jedyna możliwością jaką organ proponuje jest zobowiązanie zakładu do prowadzenia monitoringu gleby. Zakład został wezwany do określenia pkt monitoringu zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (Dz.U. z 2016 r.poz. 1395).Czy zaproponowany przez organ monitoring gleby może posłużyć jako alternatywa, gdy nie ma możliwości prowadzenia monitoringu wód podziemnych?Czy powinny być to badania jedynie w pierwszej warstwie, czyli do 25 cm, czy jednak wgłębne również?

Raport do KOBIZE – czy trzeba złożyć sprawozdanie za ubiegłe lata

Obowiązek sporządzenia i wprowadzenia raportu do Krajowej bazy wygasa z upływem 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, w którym powstał ten obowiązek. Wynika to z art. 7 ust. 2c ustawy z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. z 2020 r. poz. 1077).

Opłata za BDO – jakie konsekwencje na jej nieuiszczenie

Część przedsiębiorców wpisanych do Bazy danych muszą uiszczać opłatę roczną z tytułu tego wpisu. Ile dokładnie to kosztuje, do kiedy trzeba zrobić przelew i co może się stać, jeśli przeoczyłeś ten termin?

Magazynowanie odpadów medycznych – czy konieczny dostęp do bieżącej wody

Czy przy pomieszczeniu magazynującym odpady o kodach np. 18 01 02 i 18 01 03 musi być dostęp do prysznica bezpieczeństwa z bieżącą zimną i ciepłą?

Magazynowanie odpadów medycznych – czy konieczny dostęp do bieżącej wody

Czy przy pomieszczeniu magazynującym odpady o kodach np. 18 01 02 i 18 01 03 musi być dostęp do prysznica bezpieczeństwa z bieżącą zimną i ciepłą?