SŁOWNICZEK

Nielegalny pobór wody i odprowadzanie ścieków – wszystko co musisz wiedzieć

Zaopatrzenie w wodę mieszkańców i odprowadzanie zużytej wody jako ścieków jest zadaniem własnym gminy. Realizacja zadania dostarczania wody generuje koszty. Polskie prawo w tym obszarze zakłada pokrywanie przez mieszkańców  kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Punktem wyjścia rozliczeń są zawarte umowy pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a mieszkańcami.

Nieprawidłowości w poborze wód i odprowadzaniu ścieków

Jak przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne radzą sobie ze zwalczaniem nielegalnego poboru wody?

Zakres odpowiedzialności dotyczący urządzeń objętych CRO

Pytanie: Firma X wynajmuje od firmy Y halę, w której znajdują się m.in. urządzenia chłodnicze. Jednak firma X nie używa tych urządzeń (ma swoje chłodnie, które są zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Operatorów − CRO). Czy te nieużywane urządzenia chłodnicze, które są w hali, powinny być zarejestrowane w CRO przez firmę Y (jako właściciela hali), czy firmę X (chociaż z nich nie korzysta)?

Wyciek środka chłodniczego – jak postąpić

Pytanie: Czy wyciek środka R23 (5 kg) w czasie instalacji komory należy dodatkowo zaraportować do WIOŚ, czy tylko ująć w rocznym sprawozdaniu z korzystania ze środowiska? Jest to nowe urządzenie, w którym − jak się okazało po napełnieniu, pojawiła się nieszczelność i cały środek chłodniczy został utracony.

System kaucyjny a gminne systemy odbierania odpadów

Od 1 stycznia 2025 r. miał w Polsce funkcjonować system kaucyjny, wprowadzony ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Jego wprowadzenie zostało jednak przesunięte na październik 2025 r. Jak system kaucyjny wpłynie na gminne systemy odbierania odpadów?

Średnie ceny referencyjne ciepła pozostają stabilne do marca 2025 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ogłosił wskaźniki referencyjne dla jednostek kogeneracyjnych, które stosują różne rodzaje paliw pierwotnych. Ceny referencyjne ciepła nie ulegną zmianie do marca 2025 r. Zostaną one uwzględnione w taryfach dla ciepła zatwierdzanych przez URE.

Sprawozdania CBAM – nowe zasady

Zgodnie z nowymi wytycznymi, gdy zgłaszający sprawozdania dotyczące raportowania podatku węglowego (CBAM) nie otrzymał rzeczywistych danych od producentów towarów, istnieje możliwość wypełnienia sprawozdania w sposób alternatywny. Dotyczy to zarówno emisji bezpośrednich, jak i pośrednich.

Pozwolenie zintegrowane a zdolność produkcyjna

Pytanie: Raz na miesiąc produkcja wyrobów gotowych (tkanin) przekracza ilość 10 Mg. Czy jest to przesłanką do starania się o wydanie pozwolenia zintegrowanego?

2024

SŁOWNICZEK

Nielegalny pobór wody i odprowadzanie ścieków – wszystko co musisz wiedzieć

Zaopatrzenie w wodę mieszkańców i odprowadzanie zużytej wody jako ścieków jest zadaniem własnym gminy. Realizacja zadania dostarczania wody generuje koszty. Polskie prawo w tym obszarze zakłada pokrywanie przez mieszkańców  kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Punktem wyjścia rozliczeń są zawarte umowy pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a mieszkańcami.

2023

Zmiana ilości odpadów w zezwoleniu na zbieranie

Zdarza się, że podmiot, który ma już zezwolenie na zbieranie odpadów, chce uzyskać nową decyzję w tym zakresie, ale dla innego rodzaju odpadów lub ich większej ilości. Czy w przypadku składania drugiego wniosku musi wygasić pierwszą decyzję i zsumować odpady? Czy na jednym terenie mogą obowiązywać dwie osobne decyzje?

Wymagania dotyczące niebezpiecznych substancji w sprzęcie

Przepisy wymagają ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (dalej: SEE). Dowiedz się, kogo te przepisy dotyczą i z czym wiąże się konieczność ich stosowania.

2022

Oświadczenia i kwestie dotyczące opłaty zmiennej

Opłatę zmienną ponosi się za rzeczywistą ilość pobranej wody, wprowadzanych ścieków do wód lub ziemi, wprowadzanych wód opadowych i roztopowych do wód.

Tajniki raportowania związanego z wprowadzaniem do obrotu

Kolejny dział sprawozdawczości środowiskowej dotyczy działalności polegającej na wprowadzaniu do obrotu określonych produktów.

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?