Czy konieczne jest zgłoszenie pojemnika magazynowego
Pytanie: Czy zbiornik dwupłaszczowy z HDPE o pojemności 2500 l na AdBlue, wyposażony w odpowietrznik, wymaga zgłoszenia? Czy w związku z używaniem takiego zbiornika są nałożone dodatkowo obowiązki związane z ochroną środowiska?
Akt o AI a ochrona środowiska
Niebawem zaczną obowiązywać przepisy europejskiego aktu o sztucznej inteligencji (dalej: akt AI). Akt ma wpływ również na użytkowników rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji (AI), wykorzystywanych w procesach związanych z ochroną środowiska.
Kwestie postępowania z odpadami popowodziowymi
Pojawiła się nowelizacja rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Zmiany te obejmują także kwestie związane z odpadami.
Gospodarka odpadami w pytaniach i odpowiedziach
Ciągłe modyfikacje przepisów w zakresie gospodarki odpadami powodują, że firmy wciąż mają wątpliwości i problemy związane z prowadzeniem tego rodzaju działalności. W tym numerze specjalnym znajdziesz 30 najciekawszych pytań dotyczących gospodarki odpadami.
Wymagania prawne wobec paneli fotowoltaicznych
Moduły fotowoltaiczne jako sprzęt elektryczny i elektroniczny po zakończeniu eksploatacji stają się odpadami. Oznacza to, że przedsiębiorstwa, które je wykorzystują, muszą spełniać określone wymagania prawne. Jakie?
Selektywna zbiórka odpadów budowlanych
Na mocy ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw zostały dodane pewne przepisy dotyczące odpadów. Co dokładnie zmienia ten akt prawny i od kiedy te zmiany wejdą w życie?
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
2024
Pozwolenie zintegrowane a zdolność produkcyjna
Pytanie: Raz na miesiąc produkcja wyrobów gotowych (tkanin) przekracza ilość 10 Mg. Czy jest to przesłanką do starania się o wydanie pozwolenia zintegrowanego?
Od 2025 roku znów opłata mocowa
Od 1 stycznia 2025 r. na rachunki gospodarstw domowych powróci opłata mocowa. Dla przeciętnego odbiorcy, który zużywa od 1200 kWh do 2800 kWh energii rocznie, opłata wyniesie 11,44 zł netto miesięcznie. Opłata ta, wprowadzona w 2021 roku, ma na celu zapewnienie stabilności dostaw energii elektrycznej w Polsce.
Nowe obowiązki dla zamawiających dotyczące elektromobilności
Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych (dalej: ustawa) określa m.in. obowiązki podmiotów publicznych w zakresie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.
2023
Kwestie aktualizacji danych w KOBiZE
Zdarza się, że podmioty aktualizują decyzje na wprowadzanie gazów i pyłów z instalacji. Czy taka sytuacja wymaga aktualizacji danych w KOBiZE?
Kolejne odpady objęte systemem SENT
Zmiana rozporządzenia wprowadza modyfikacje przepisów związanych z odpadami w systemie SENT. W jakim zakresie?
2022
Raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami
Raportowanie emisyjne odbywa się dwutorowo. Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.
Obliczenia niezbędne do kontrolowania wysokości opłaty stałej
W tekście znajdziesz praktyczne przykłady wykonywania obliczeń przydatnych podmiotom działającym w obszarze gospodarki wodno-ściekowej dotyczące opłaty stałej.
Najpopularniejsze rodzaje raportów – raporty emisyjne
Najpowszechniejszym raportowaniem jest raportowanie emisyjne. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska emisja to wprowadzanie (bezpośrednio lub pośrednio) substancji i energii do środowiska.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?