Rozliczanie czynnika w opłacie środowiskowej
Pytanie: Czy czynnik R1234yf podlega opłacie środowiskowej? Jeżeli tak, jaką mamy przyjąć stawkę opłaty za emisję gazów do powietrza?
Punkt czerpania wody do celów przeciwpożarowych
Niektórzy przedsiębiorcy chcą założyć na terenie swojego zakładu punkt czerpania wody do celów przeciwpożarowych. Jakie warunki powinni spełnić, aby taki nowo powstały punkt został zaakceptowany przez Straż Pożarną?
Projekt ustawy o uznaniu osobowości prawnej Odry
Projekt ustawy powstał m.in. ze względu na konieczność ochrony ekosystemu rzeki Odry, ponieważ stosowane do tej pory działania zawiodły.
Prawo do ochrony przed zmianami klimatycznymi na terenie Polski
Obywatele mają prawo do ochrony przed zmianami klimatycznymi. Prawo to dotyczy również przypadków obejmujących obszar Polski.
Pozwolenia wodnoprawne – najnowsze wytyczne
W ubiegłym roku Wody Polskie zrealizowały projekt we współpracy z ekspertami dotyczący procesu uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych. Szczególną uwagę poświęcono sposobom unikania błędów podczas wypełniania i kompletowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwoleń wodnoprawnych. Jakie zagadnienia poruszono?
Określanie masy wytworzonych opakowań
Pytanie: Jesteśmy rozlewnią wody mineralnej. Produkujemy wodę w butelkach plastikowych (zgrzewki, palety). Czy do masy wytworzonych opakowań (wytworzonego i sprzedanego wyrobu gotowego) należy zaliczyć masę butelki PET, etykiety, nakrętki, folii termokurczliwej do pakowania zgrzewek, przekładki oraz folii stretch? Czy w przypadku produkcji wody dla marek własnych należy odliczać tylko jednostkowe opakowanie bez folii termokurczliwej i stretch, a za resztę odpowiadają marki własne?
Odpady i limity, dla których nie musisz prowadzić ewidencji
Pytanie: Czy dla odpadów o kodach 16 01 03 i 15 02 02 są wprowadzone limity wagowe, do których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji?
Obowiązki przedsiębiorcy związane z remediacją
W ostatnim numerze pisaliśmy o tym, kiedy przedsiębiorca ma obowiązki związane z remediacją i wskazywaliśmy dopuszczalne sposoby przeprowadzenia takiej remediacji. W poniższym artykule wskazaliśmy natomiast formalne obowiązki przedsiębiorcy w tym zakresie.
Nabór wniosków w programie Mój Prąd – tych błędów unikaj
Szósty nabór wniosków w programie Mój Prąd jest wydłużony do 29 sierpnia 2025 roku lub do wyczerpania środków. Ponad 40% zgłoszeń w tym programie wymaga poprawek lub uzupełnień. Jak uniknąć takich błędów?
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
2025
Pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza – najważniejsze informacje
Pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza wydaje się na wniosek prowadzącego instalację. Co warto wiedzieć o tym dokumencie?
Obowiązki zakładu fryzjerskiego
Pytanie: Pytanie: Czy mały zakład fryzjerski stanowiący miejsce pracy dla jednej osoby ma obowiązek rejestracji w bazie danych o odpadach (BDO). Jeśli tak, to jakie działania mogą spowodować, że taki obowiązek nie wystąpi?
Obowiązki gmin w zakresie zanieczyszczeń powietrza
Społeczność lokalna musi być informowana o zanieczyszczeniu powietrza. Odpowiedzialność za realizację zadań określonych w programach ochrony powietrza, do których podjęcia została zobligowana konkretna gmina, ponosi jej organ wykonawczy – wójt, burmistrz lub prezydent.
2024
System kaucyjny a odpady komunalne
Pytanie: Czy odpady komunalne zebrane od 2025 roku w systemie kaucyjnym w jednostkach handlu detalicznego i hurtowego oraz innych punktach zbierających opakowania i odpady opakowaniowe będą mogły być doliczane do sprawozdań wójta, burmistrza, prezydenta miasta z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi?
Rok 2025 to również rewolucja w gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Rok 2025 będzie okresem wstępnym do pełnego wdrożenia systemu kaucyjnego. Nowe obowiązki w zakresie osiągnięcia poziomów selektywnego zbierania będą liczone od 1 października 2025 r.
Prawo wodne – podniesienie kwot dla służb publicznych
Pojawił się nowy projektustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (nr UD129). Jakie zmiany planuje Rząd?
2023
Kwestie aktualizacji danych w KOBiZE
Zdarza się, że podmioty aktualizują decyzje na wprowadzanie gazów i pyłów z instalacji. Czy taka sytuacja wymaga aktualizacji danych w KOBiZE?
Kolejne odpady objęte systemem SENT
Zmiana rozporządzenia wprowadza modyfikacje przepisów związanych z odpadami w systemie SENT. W jakim zakresie?
2022
Raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami
Raportowanie emisyjne odbywa się dwutorowo. Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.
Obliczenia niezbędne do kontrolowania wysokości opłaty stałej
W tekście znajdziesz praktyczne przykłady wykonywania obliczeń przydatnych podmiotom działającym w obszarze gospodarki wodno-ściekowej dotyczące opłaty stałej.
Najpopularniejsze rodzaje raportów – raporty emisyjne
Najpowszechniejszym raportowaniem jest raportowanie emisyjne. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska emisja to wprowadzanie (bezpośrednio lub pośrednio) substancji i energii do środowiska.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?