Oświadczenia i kwestie dotyczące opłaty zmiennej

Opłatę zmienną ponosi się za rzeczywistą ilość pobranej wody, wprowadzanych ścieków do wód lub ziemi, wprowadzanych wód opadowych i roztopowych do wód.

Tajniki raportowania związanego z wprowadzaniem do obrotu

Kolejny dział sprawozdawczości środowiskowej dotyczy działalności polegającej na wprowadzaniu do obrotu określonych produktów.

Sprawozdanie środowiskowe do urzędu marszałkowskiego

Drugim ważnym sprawozdaniem emisyjnym jest sprawozdanie do urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na powstawanie emisji. Co warto o nim wiedzieć?

Sprawozdania emisyjne w praktyce – jak je uzupełniać

Funkcjonalności KOBiZE pozwalają na automatyczne wyliczanie emisji w przypadku spalania paliw w celach energetycznych. W bazie wbudowane są wskaźniki emisji, dlatego do obliczenia wystarczy podanie ilości i rodzaju paliwa – pozostałe procesy są realizowane bez konieczności wykonywania działań matematycznych przez firmę. Jak to wygląda w praktyce?

Sprawozdania dotyczące zagadnień związanych z odpadami

Raportowanie odpadowe dzieli się na raportowanie w zakresie odpadów komunalnych i innych niż komunalne. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Specyficzny rodzaj raportów − Baza Danych Sprawozdań

Na styku raportowania emisyjnego i wprowadzeniowego znajduje się raportowanie do BDS (Baza Danych Sprawozdań). Na czym polega?

Raportowanie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej

Obowiązek raportowania wodno-ściekowego ma podmiot korzystający z usług wodnych. Jak to wygląda w praktyce?

Raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami

Raportowanie emisyjne odbywa się dwutorowo. Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.

SOS104

Oświadczenia i kwestie dotyczące opłaty zmiennej

Opłatę zmienną ponosi się za rzeczywistą ilość pobranej wody, wprowadzanych ścieków do wód lub ziemi, wprowadzanych wód opadowych i roztopowych do wód.

Tajniki raportowania związanego z wprowadzaniem do obrotu

Kolejny dział sprawozdawczości środowiskowej dotyczy działalności polegającej na wprowadzaniu do obrotu określonych produktów.

AOS210

Zmiana przepisów dotycząca pozwoleń na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza

Od 20 września obowiązuje ustawa z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). Nie jest to akt prawny, który w jednoznaczny sposób dotyczy przepisów z zakresu ochrony środowiska, ale reguluje aspekty, które są związane z tą dziedziną. Jakie? Tego dowiesz się dzięki lekturze artykułu.

Sprawdź, czy i kiedy musisz złożyć deklarację do CEEB

Pytanie: Zakład produkcyjny ma kotłownię gazową złożoną z kotłów 0,72 MW, 0,39 MW i 0,581 MW. Kotły są zgłoszone do starostwa oraz KOBiZE. Czy potrzebne jest również ich zgłoszenie do CEEB? 

Pasze lecznicze a kwestie zezwoleń z zakresu gospodarowania odpadami

Przyjęto nową ustawę o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach. Nowy akt prawny dostosowuje polskie prawo do przepisów UE w sprawie wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej. Ujednolicone zostaną wymagania, które muszą spełniać podmioty funkcjonujące na rynku pasz, zgodnie z którymi mogą wytwarzać, przechowywać i transportować paszę leczniczą lub produkty pośrednie. Nowy akt prawny wprowadza także modyfikacje do ustawy o odpadach.

SOS103

Zwróć uwagę na pochodzenie energii dostarczanej Twojej firmie

W celu stworzenia przewag ekologicznych przedsiębiorstwa dbające o środowisko, poza dostarczaniem produktów czy usług dobrych jakościowo w przystępnej cenie, zwracają też coraz większą uwagę na wszystkie aspekty, które są realizowane wokół tych procesów. A więc kwestie funkcjonowania firm, które nie są bezpośrednio powiązane z ich główną działalnością. Przede wszystkim warto pomyśleć o dywersyfikacji źródeł energii i wprowadzeniu OZE, co może przynieść korzyści nie tylko wizerunkowe, ale też przede wszystkim ekonomiczne.

Wdrożyłeś już podstawowe rozwiązania? Czas na kolejne kroki

Jeżeli dobro środowiska jest dla Ciebie i Twojej działalności szczególnie ważne, sprawdź, jakie jeszcze kroki możesz poczynić w celu jego ochrony.

Potwierdzenie na papierze, czyli certyfikacja Twoich działań

Posiadanie certyfikatów środowiskowych jest szczególnie pozytywnie odbierane przez konsumentów. Świadczy bowiem o tym, że danej firmie naprawdę zależy na dobru środowiska i jej działania są pozytywnie oceniane przez podmioty zewnętrzne.

AOS209

Zasady uiszczania opłat środowiskowych

Pytanie: Pytanie: Czy należy wyliczać do opłaty środowiskowej ubytek czynnika chłodniczego, jaki powstaje w trakcie eksploatacji lub serwisowania instalacji klimatyzacji w samochodach transportu publicznego, jeśli instalacje klimatyzacji są szczelne (tzn. nie ma emisji niezorganizowanej na skutek nieszczelności) i za serwis klimatyzacji (okresowa wymiana czynnika chłodniczego) odpowiada inna firma?

Zasady produkcji nawozów ze skór odpadowych

Pytanie: Pytanie: Produkujemy skóry, poszycia i wykroje dla branży samochodowej, w związku z czym wytwarzamy odpady, które chcielibyśmy zagospodarować. Kawałki skór, które zostają z wykrojów, chcemy potraktować jako produkty uboczne i produkować z nich nawóz w formie pelletu (bez żadnych innych dodatków). Kawałki skór będą rozdrabniane, mielone, a następnie poddawane procesowi pelletowania. Jakich formalności musimy dopełnić?

AOS208

Trzy pytania dotyczące decyzji w zakresie ochrony środowiska

W artykule opisano trzy problematyczne kwestie dotyczące uzyskiwania decyzji z zakresu ochrony środowiska. Koniecznie sprawdź, czy miałeś lub masz wątpliwości dotyczące którejś z nich.

Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej – zestawienie kar

1 września 2022 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. O tych zmianach pisaliśmy już we wrześniowym wydaniu, ale w tym artykule uzupełnimy wcześniejsze informacje o szczegółowy katalog kar, do którego zawsze będziesz mógł sięgnąć w razie wątpliwości.

Postępowanie kompensacyjne a pozwolenia na emisję

Postępowanie kompensacyjne zgodnie z art. 225-229 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) ma na celu ochronę powietrza oraz zapewnienie możliwości rozwoju działalności gospodarczych. Na czym ono dokładnie polega?

AOS207

Zmiany w przepisach o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków

Projekt z 5 sierpnia 2022 r. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw wprowadza szereg zmian w obrębie tych przepisów. Jakie zmiany są w nim zaproponowane?

Zmiany w ewidencji OZE dla samorządów

Pojawiła się zapowiedź nowelizacji ustawy akcyzowej w której zostanie poruszona m.in. kwestia uproszczeń w ewidencji OZE dla samorządów. W ustawie zostaną również brak zawarte tematy dotyczące akcyzy na auta hybrydowe do 2029 roku. Projekt powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale bieżącego roku.

ZMIANY PRAWNE

SOS102

Zasady zwykłego korzystania z wód w Polsce

Obowiązujące prawo pozwala każdemu na korzystanie z wód publicznych, jednak w ściśle określonym zakresie. Jakich zasad musisz przestrzegać?

Zapisy ustawy Prawo ochrony środowiska dotyczące gospodarowania ściekami

Wymagania prawne dotyczące ścieków i nielegalnego ich odprowadzania są zawarte także w ustawie Prawo ochrony środowiska. Na które zapisy tej ustawy powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Za co odpowiadają opróżniający zbiorniki bezodpływowe

Swoje obowiązki mają również podmioty, które odpowiadają za opróżnianie zbiorników bezodpływowych.

SOS101

Na jakich zasadach możliwe jest pozyskiwanie energii z odpadów

Pozyskiwanie energii z odpadów budzi wiele kontrowersji i jest tematem sporów w różnych środowiskach. Energia powstaje w procesie spalania, który w terminologii specjalistycznej i prawnej występuje jako pojęcie termicznego przekształcania odpadów. Z jednej strony mamy stanowisko grona ekspertów i techniczne podejście do procesu zagospodarowania odpadów, z drugiej – zdanie mieszkańców, którzy nie chcą, aby w ich sąsiedztwie funkcjonowała spalarnia odpadów.

AOS206

Zasady sprzedaży przemiału tworzyw sztucznych do Niemiec

Pytanie: Wyprodukowany przez nas przemiał tworzyw sztucznych sprzedajemy do Niemiec pakowany w worki big bag. Odbiorcą w tej sytuacji jest niemiecka firma, a nie odbiorca detaliczny. Czy w tej sytuacji musimy rejestrować się w LUCID? Jak to zrobić? 

Sprawozdawczość w zakresie pobierania wód

Pytanie: Czy korzystający z usług wodnych są nadal zobowiązani do przekazywania wyników prowadzonych pomiarów ilości pobieranych wód podziemnych i powierzchniowych, jeśli w rozporządzeniu z 8 stycznia 2020 r. zostały uchylone załączniki nr 2 i nr 3? 

AOS205

Zabezpieczenie roszczeń w kontekście działalności odpadowej

Wielu przedsiębiorców ubiegających się o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów musi borykać się z ustanowieniem tzw. zabezpieczenia roszczeń. W artykule poruszamy ciekawe zagadnienia dotyczące tej tematyki.

Poznaj zasady, które obowiązują podczas wycinki drzew pod inwestycje

Usunięcie drzewa w celu realizacji inwestycji wymaga uzyskania zezwolenia, co regulują przepisy ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Co jeszcze musisz wiedzieć?

SOS100

Baza wiedzy o pozwoleniach wodnoprawnych

Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, która potrzebna jest, gdy planowana inwestycja może wpływać na stan wód powierzchniowych lub podziemnych. Ubieganie się o nią bywa czasochłonne, dlatego planując inwestycję, warto wcześniej przygotować się i dowiedzieć, na jakich warunkach wydawane jest pozwolenie wodnoprawne, jaka powinna być jego treść czy też jak przebiegają czynności, które zakład zainteresowany uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego powinien wykonać w trakcie postępowania. To szczególnie istotne, gdy planowana inwestycja przewiduje szczególne korzystanie z wód. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pozwoleniu wodnoprawnym.

AOS204

W jaki sposób rozgraniczyć grunty pokryte wodami

Jak dokonać rozgraniczenia gruntów, które znajdują się pod wodą? Kiedy i na czyj wniosek można dokonać rozgraniczenia takich gruntów i kto wydaje odpowiednią decyzję? Tego dowiesz się z artykułu.

Strategia tekstylna UE − jakie są jej założenia

Pytanie: Pracuję w branży odzieżowej i słyszałem o czymś takim jak strategia tekstylna UE. Jakie są jej założenia i czy wynikają z niej dodatkowe obowiązki dla producentów ubrań?

AOS203

Założenia projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska dotyczące hałasu

Projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska ma na celu wdrożenie do prawa polskiego wymagań unijnych w zakresie ochrony przed hałasem poprzez transpozycję przepisów dyrektywy Komisji UE 2021/1226 i 2020/367.

Wypełnianie DPR po zmianie sposobu obliczania masy odpadów

Na początku 2022 roku zmienił się sposób obliczania masy odpadów opakowaniowych poddanych recyklingowi, którą trzeba uwzględnić na dokumentach DPR. Zgodnie z nowymi przepisami powinno się podawać masę po odjęciu masy zanieczyszczeń. Wzory dokumentów pozostały natomiast bez zmian – jak je wypełniać?

SOS99

Czym są urządzenia wodne i co warto o nich wiedzieć

Urządzenia wodne to − zgodnie z ustawą Prawo wodne − urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym m.in. urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy.

AOS202

Standardy emisyjne i zgłaszanie instalacji

Pytanie: Mamy instalację do powlekania produktów z tworzyw sztucznych, a więc znajdującą się w załączniku 9 rozporządzenia dotyczącego standardów emisyjnych. W instalacji wykorzystywane są farby wodne oraz dwa rozpuszczalniki organiczne. Łączna zdolność produkcyjna wymaga dla danego procesu poniżej 5 Mg zużycia LZO, a więc nie spełnia wszystkich warunków §31 ww. rozporządzenia. Czy instalacja wymaga pozwolenia? Dodam, że emisja wszystkich zanieczyszczeń emitowanych przez zakład (łącznie z przedmiotową instalacją) nie przekroczyła 10% wartości odniesienia/dopuszczalnych przez poszczególne zanieczyszczenia.

Kiedy możesz zrzec się pozwolenia wodnoprawnego

Przedsiębiorcy często chcą zakończyć obowiązywanie pozwolenia wodnoprawnego i składają wniosek na podstawie art. 407 ustawy Prawo wodne, nie wnioskując o ustalenie kolejnego okresu obowiązywania. Czy jest to zgodne z prawem? Czy można określić datę, od której obowiązuje takie zrzeczenie? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.

AOS201

Zasady rozliczania i raportowania emisji

Pytanie: Mamy cztery emitory z wentylacją mechaniczną (3 szt. to odciągi spalin do diagnostyki autobusów na kanałach naprawczych, a 1 szt. to odciąg pojazdów benzynowych). Emisję spalin ująłem w sprawozdaniu z eksploatacji urządzeń w procesach spalania paliw w silnikach. KOBiZE wskazuje jako błąd, że w obszarze tych emitorów nie wykazano żadnej emisji. Jakie substancje są emitowane i w jakiej ilości w odniesieniu do ilości jednostkowej wyrażonej np. w Mg zużytego paliwa? Mamy też emitory na stacji paliw − jeden funkcjonuje w trakcie przeładunku benzyn silnikowych do zbiorników podziemnych, a drugi w momencie przeładunku do pojazdów. Tę emisję wykazałem w tabeli 20 − przeładunek benzyn silnikowych. Jakie substancje są emitowane i w jakiej ilości w odniesieniu do tego przeładunku?

Prawo wodne a zasady stosowania nawozów

O czym należy pamiętać, przechowując i stosując nawozy naturalne? Które przepisy regulują te kwestie? W jaki sposób bezpiecznie stosować nawozy w pobliżu zbiorników wodnych? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznasz dzięki lekturze poniższego artykułu.

SOS98

Gospodarka odpadami opakowaniowymi – co musisz o niej wiedzieć

Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie jest już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.

SOS97

Opłaty za usługi wodne w pigułce

Obowiązek opłat za usługi wodne nie dotyczy wszystkich wymienionych w art. 35 ust. 3 ustawy Prawo wodne (dalej: PW) usług wodnych. Wprost dotyczy on tylko poboru wód podziemnych lub wód powierzchniowych, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz odprowadzania do wód wód opadowych lub roztopowych ujętych w systemy kanalizacji deszczowej albo systemy kanalizacji zbiorczej na terenie miast.

AOS200

Zasady wprowadzania opakowań na rynek

Pytanie: Czy jeśli kupujemy lakiery, farby i oleje za granicą, to wprowadzamy na rynek polski tylko opakowania tych produktów (np. wiaderka, beczki, kontenery IBC)? A jeśli kupujemy w Polsce lakiery, farby, smary, oleje, palety oraz same opakowania (kartony, folie strech itp.), to należy to wliczać jako wprowadzenie opakowań na rynek?

Wyciągarka spalin w warsztacie samochodowym - czy podlega zgłoszeniu

Pytanie: Czy wyciągarka spalin w warsztacie samochodowym podlega zgłoszeniu?

AOS199

Zasady klasyfikowania odpadów drewnianych

Pytanie: Jesteśmy producentem wykrojników − wytwarzamy odpad ze sklejki, który do tej pory był oddawany firmie utylizacyjnej w ramach kodu 03 01 05. Obecnie znaleźliśmy innego odbiorcę, który nie jest firmą utylizacyjną (tzn. odbiorca kupuje od nas te sklejki w celu ponownego przetworzenia u siebie w zakładzie). Jakie zatem dokumenty musimy mieć? Czy na fakturach może widnieć zapis „Odpad 03 01 05/sklejka”? Dla nas jest to odpad, ale dla innej firmy może stanowić cenny surowiec.

Zasady ewidencji odpadów i opłata środowiskowa

Pytanie: Wytworzony odpad jest kilkukrotnie przyjmowany w ciągu miesiąca do magazynu. Czy dokonywanie wpisów o jego wytworzeniu w karcie ewidencji odpadów (KEO) raz w miesiącu jest wystarczające do uznania prowadzenia ewidencji na bieżąco? Dodatkowo, czy jeśli szef wykupił samochód z leasingu i jest jego właścicielem, również muszę rozliczać paliwo w opłacie za korzystanie ze środowiska?

SOS96

Tytuł: Kompendium wiedzy o kontrolach w zakresie ochrony środowiska

Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (WIOŚ) stanowią aparat pomocniczy wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska jako kierowników inspekcji wchodzącej w skład zespolonej administracji wojewódzkiej. Wojewódzki inspektor wykonuje w imieniu wojewody zadania i kompetencje Inspekcji Ochrony Środowiska określone w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska (Ioś) i przepisach odrębnych.

AOS 198

Jakich dokumentów wymaga emisja zanieczyszczeń do powietrza

Działalność powodująca emisje zanieczyszczeń do powietrza może wiązać się z koniecznością dopełnienia określonych obowiązków. Jakich? Tego dowiesz się z artykułu.

UE wprowadziła przepisy dotyczące importu produktów ekologicznych

Import produktów ekologicznych jest od 1 stycznia 2022 r. uregulowany przepisami we wszystkich krajach członkowskich UE, a konkretnie rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej nr 2021/2307. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

SOS95

Dotacje i pożyczki na ochronę środowiska w 2022 roku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty oraz osoby fizyczne.

AOS197

Zasady klasyfikowania odpadów z produkcji odzieży

Pytanie: Mamy problem z zakwalifikowaniem odpadu. Zajmujemy się szyciem odzieży roboczej i ochronnej. Szyjemy z różnych tkanin – m.in. z tkaniny bawełnianej trudnopalnej i antystatycznej lub poliestrowo-bawełnianej. Po skrojeniu ubrań powstają ścinki z tkanin. Czy zakwalifikować je pod kodem 04 02 09, czy 04 02 22? Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego kodu?

W jaki sposób należy ewidencjonować odpady z odzysku metali

Pytanie: Mamy pozwolenie na prowadzenie odzysku metali w procesie R12. Jeśli odzyskaliśmy rury z przyjętego złomu stalowego, które chcemy sprzedać jako rury, a nie złom (proces R4), to czy jest to przygotowanie do ponownego użycia? Jeśli mam odpad w postaci obudowy stalowo-aluminiowej (kod 170405 lub 170407), który waży np. 10 kg, to jak to wprowadzić w BDO (np. po odzysku otrzymałem 7 kg stali i 3 kg aluminium)?

Te zmiany w przepisach o odpadach obowiązują od 2022 roku

W ubiegłym roku zostało wprowadzonych wiele zmian przepisów o odpadach, a część z nich miała odroczony termin obowiązywania na 1 stycznia 2022 r. Ponadto na przełomie roku rząd uchwalił nowelizację ustawy o odpadach. Jakie zmiany prawne wprowadzono?

AOS196

Polski Ład a ochrona środowiska

Nowy polski ład jest strategia rozwoju ogłoszoną przez władze państwowe, która obejmie wiele dziedzin życia. Wśród nich również zmiany wspomagające ochronę środowiska naturalnego. Obejmą one „zielone” inwestycje i programy wspierające obywateli. Główny cel to zmniejszenia emisji CO2 i poprawa jakości środowiska w Polsce. Najważniejsze założenia Polskiego Ładu przeczytasz w tekście!