Założenia projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska dotyczące hałasu

Projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska ma na celu wdrożenie do prawa polskiego wymagań unijnych w zakresie ochrony przed hałasem poprzez transpozycję przepisów dyrektywy Komisji UE 2021/1226 i 2020/367.

Wypełnianie DPR po zmianie sposobu obliczania masy odpadów

Na początku 2022 roku zmienił się sposób obliczania masy odpadów opakowaniowych poddanych recyklingowi, którą trzeba uwzględnić na dokumentach DPR. Zgodnie z nowymi przepisami powinno się podawać masę po odjęciu masy zanieczyszczeń. Wzory dokumentów pozostały natomiast bez zmian – jak je wypełniać?

Tworzywa sztuczne – czy musisz je rejestrować w SENT

Od 22 lutego 2022 r. przewoź i przywóz do Polski odpadów jest objęty obowiązkiem zarejestrowania w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (dalej: SENT). Czy to dotyczy również tworzyw sztucznych (np. proszków PCW itp.)? Tego dowiesz się z artykułu.

Czy ochronniki słuchu można stosować profilaktycznie

Jeżeli w zakładzie istnieje domniemanie, że praca na maszynie może powodować przekroczenie poziomu hałasu (85 dB), to czy pracodawca może profilaktycznie nakazać pracownikom stosowanie ochronników słuchu, czy do nałożenia takiego obowiązku konieczne jest jednak wykonanie pomiarów natężenia hałasu? Odpowiedź znajdziesz w tekście.

Zmiany w limitach emisji CO2 z transportu drogowego

Planowane jest wprowadzenie surowszych limitów emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych, by w ten sposób osiągnąć zerową emisję na drogach do 2035 roku. Jakie są szczegółowe plany w tym zakresie?

Zasady gospodarowania akumulatorami

Pytanie: Co zrobić ze starymi akumulatorami pozostawionymi przez klientów, którzy kupili nowe? Oddaje się je gdzieś czy sprzedaje w skupie? Czy potrzebny jest jakiś dokument od przyjmującego?

Stare uchwały o opłatach za odpady tracą ważność!

30 czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały dotyczące stawek za pojemniki lub worki, które były podjęte przed 1 stycznia 2022 r., czyli przed wejściem w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.

Przekroczenie ilości wytwarzanych odpadów zawartych w pozwoleniu

Pytanie: Przygotowując w tym roku sprawozdanie o odpadach, zauważyłam, że przekroczyliśmy ilość jednego z wytwarzanych odpadów, który mamy uwzględniony w decyzji. Odpad ten nie jest bezpośrednio związany z instalacją (kod 15 01 01 opakowania z papieru i tektury) i tak na dobrą sprawę nie musiał być ujęty w decyzji. Decyzja jest ważna do 2025 roku – co powinnam zrobić, by uniknąć ewentualnej kary za owe przekroczenie?