System kaucyjny – sprawozdawczość w BDO

Jednym z założeń systemu kaucyjnego jest zapewnienie przejrzystości przepływu materiału opakowaniowego. Uczestnicy systemu będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji (na różnym poziomie szczegółowości) oraz do składania sprawozdań w BDO. W trakcie webinarium zostaną przedstawione zasady sprawozdawczości w BDO, ze wskazaniem terminów oraz w podziale na obowiązki dla wprowadzającego i operatora. Zostanie również zwrócona uwaga na brak obowiązku sprawozdawczego w odniesieniu do sklepów, ale przy zachowaniu obowiązku prowadzenia ewidencji. 

System kaucyjny – obowiązki wprowadzających

Dyrektywa Single Use Plastics (SUP) nakłada na wprowadzających niektóre opakowania na napoje dodatkowe obowiązki m.in. w zakresie zapewniania wymaganych poziomów zbierania oraz poziomów zawartości recyklatu. Niezapewnienie tych poziomów będzie skutkowało koniecznością ponoszenia opłaty produktowej. Stawki planowanych opłat produktowych są wysokie i z pewnością wprowadzający będą chcieli ich uniknąć. Opłata za nieosiągnięcie poziomów zbierania ma wynieść 12,50 zł/kg, natomiast za nieosiągnięcie poziomu zawartości recyklatu – 1,00 zł/kg. W trakcie webinarium zostaną przedstawione rodzaje opakowań, które będą objęte dodatkowymi obowiązkami. Rodzaje zostaną powiązane z obowiązująca od 24 maja 2023 r. definicją opakowania na napoje, zgodnie z którą takim opakowaniem jest opakowanie na płyn przeznaczony do bezpośredniego wypicia, bez konieczności poddania go obróbce, w szczególności na wodę, sok, nektar, mleko, jogurt i inny pitny produkt mleczny, napój alkoholowy, z wyłączeniem płynów będących produktami leczniczymi oraz żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego. Zostanie również przedstawiona różnica pomiędzy podmiotem wprowadzającym napoje a podmiotem wprowadzającym napoje bezpośrednio (wprowadzający napoje bezpośrednio to nowa grupa przedsiębiorców, której nie było w dotychczasowych przepisach związanych z wprowadzaniem opakowań do obrotu).

Transport odpadów - wymagania środowiskowe i dokumentacja w BDO

W trakcie webinaru zostaną przedstawione warunki, jakie muszą być spełnione w trakcie transportu odpadów. Zostaną omówione zarówno kwestie środowiskowe związane z minimalizacją ryzyka zanieczyszczenia środowiska, jak i kwestie dotyczące oznakowania pojazdów oraz wymaganej dokumentacji. Zostaną także przedstawione informacje na temat wpisu do BDO oraz czynności, które należy wykonać, aby skutecznie zakończyć proces obiegu KPO.

Jak napisać odwołanie od niekorzystnej decyzji administracyjnej

 Pozwolenie wodnoprawne, pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, zezwolenie na zbieranie odpadów – to tylko wybrane przykłady decyzji administracyjnych. Obowiązki środowiskowe, które musi spełniać firma określane są przez różne organy administracji w drodze decyzji, a rozstrzygnięcie nie zawsze jest korzystne dla wnioskującego. Warto wiedzieć, że to nie musi być koniec postępowania, ponieważ przedsiębiorcy przysługuje tryb odwoławczy. 

Jak prawidłowo przekazać odpady

Przedsiębiorcy, którzy posiadają odpady, muszą prowadzić ich ewidencję elektronicznie w Bazie Danych Odpadowych – BDO, na swoim indywidualnym koncie. W jaki sposób prawidłowo przekazywać odpady dowiesz się z webinaru.

ETS, czyli system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych

ETS, czyli system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, to najważniejszych mechanizm w Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu. Przedsiębiorcy nim objęci muszą kupować drogie uprawnienia do emisji. W trakcie szkolenia zostaną omówione najważniejsze kwestie związane z ETS.

Pozwolenia zintegrowane

Największe instalacje, np. fabryki czy elektrownie, muszą uzyskać pozwolenie zintegrowane. Pozwolenie zintegrowane to najtrudniejsza decyzja w polskim systemie ochrony środowiska. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska wstrzyma, w drodze decyzji, użytkowanie instalacji eksploatowanej bez wymaganego pozwolenia zintegrowanego. Powyższej decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.

Systemy raportowania środowiskowego (BDO, CRO, BDS, KOBiZE)

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z oddziaływaniem na środowisko. Przepisy środowiskowe są rozproszone w wielu aktach prawnych, co pociąga za sobą konieczność raportowania danych do różnych organów administracji. Rozwój narzędzi informatycznych przyczynił się do przejścia administracji na elektroniczne systemy raportowania. W trakcie webinarium zostaną przedstawione wybrane systemy, tj. BDO, CRO, BDS, KOBiZE. Każdy system zostanie omówiony według schematu: dla kogo?, co raportujemy?, jakie są kary?, dzięki czemu uczestnicy szkolenia uzyskają wiedzę „w pigułce” i będą mogli zidentyfikować swoje obowiązki w zakresie raportowania środowiskowego.

Dyrektywa SUP (Single Use Plastics)

Dyrektywa SUP zakłada, że od 2021 roku w państwach członkowskich muszą być prowadzone działania, które będą miały na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu odpadów z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne. Inna powszechna nazwa dyrektywy to „dyrektywa plastikowa”. Pomimo, że dyrektywa nie została wdrożona do prawa polskiego, część wymagań weszła w życie na mocy rozporządzenia unijnego. W trakcie webinarium zostaną przedstawione informacje na temat już obowiązujących wymagań oraz planowanych obowiązków zawartych w projekcie polskiej ustawy wdrażającej dyrektywę.