Zasady wprowadzania opakowań na rynek
Pytanie: Czy jeśli kupujemy lakiery, farby i oleje za granicą, to wprowadzamy na rynek polski tylko opakowania tych produktów (np. wiaderka, beczki, kontenery IBC)? A jeśli kupujemy w Polsce lakiery, farby, smary, oleje, palety oraz same opakowania (kartony, folie strech itp.), to należy to wliczać jako wprowadzenie opakowań na rynek?
Wyciągarka spalin w warsztacie samochodowym - czy podlega zgłoszeniu
Pytanie: Czy wyciągarka spalin w warsztacie samochodowym podlega zgłoszeniu?
Większe możliwości Inspekcji Ochrony Środowiska
Na stronie Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
Remonty i porządki w firmie – co z ewidencją odpadów
Pytanie: Zakład mleczarski prowadzi działalność przetwórstwa spożywczego. Po remoncie powstało dużo odpadów budowlanych (gruz zmieszany i zanieczyszczony oraz gruz czysty). Czy aby przekazać ten odpad firmie zajmującej się utylizacją, zakład musi mieć w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów dopisany odpowiedni kod odpadu? Pozwolenie było wydane w 2015 roku i wówczas nikt nie przewidział, że będzie wytwarzany taki odpad.
Praktyczne wskazówki dotyczące odpadów w SENT
Sprawdź, jakie kroki muszą podjąć podmioty, które od 22 lutego 2022 r. objęte są systemem SENT i jakie nowe obowiązki realizować.
Pozwolenie wodnoprawne dla myjni samochodowej
Jeżeli przedsiębiorca zamierza otworzyć myjnię samochodową, to powinien dołączyć stosowne dokumenty do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków przemysłowych z myjni samochodowej do urządzeń kanalizacji gminy. Jakie?
Planowane istotne zmiany w legislacji OZE
W 2021 roku Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy ‒ Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ma on przede wszystkim na celu implementację dyrektywy PE i Rady (UE) 2018/2001 z 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (Dz.U. UE L 328 z 21 grudnia 2018 r.) ‒ tzw. dyrektywy RED II. Projekt został przekazany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.
Nowe przepisy dotyczące MBP odpadów
18 lutego 2022 r. został opublikowany kolejny projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (dalej: MBP) niesegregowanych odpadów komunalnych.
Nowa ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych
Nowe przepisy mają ułatwić i przyśpieszyć rozwój transportu elektrycznego w Polsce. Ustawa wdraża przepisy dyrektyw unijnych oraz rozszerza uprawnienia inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) oraz Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) o możliwość przeprowadzania kontroli doraźnych, w przypadku podejrzenia wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa użytkowników, z uwagi na awarie lub uszkodzenia powstałe w trakcie eksploatacji stacji oraz punktów ładowania.