Obliczenia niezbędne do kontrolowania wysokości opłaty stałej
W tekście znajdziesz praktyczne przykłady wykonywania obliczeń przydatnych podmiotom działającym w obszarze gospodarki wodno-ściekowej dotyczące opłaty stałej.
Najpopularniejsze rodzaje raportów – raporty emisyjne
Najpowszechniejszym raportowaniem jest raportowanie emisyjne. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska emisja to wprowadzanie (bezpośrednio lub pośrednio) substancji i energii do środowiska.
Konkretne rodzaje tego typu sprawozdań
W poniższym artykule znajdziesz opis poszczególnych rodzajów sprawozdań z zakresu raportowania wprowadzeniowego.
Jakie sprawozdania z zakresu korzystania ze środowiska musisz złożyć za 2022 rok
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z oddziaływaniem na środowisko. Nawet mała firma ma na nie wpływ i z dużym prawdopodobieństwem będzie zobowiązana do raportowania środowiskowego. Zakres raportowania jest uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności. Jakie raporty powinieneś złożyć za rok ubiegły?
Zmiana przepisów dotycząca pozwoleń na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza
Od 20 września obowiązuje ustawa z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). Nie jest to akt prawny, który w jednoznaczny sposób dotyczy przepisów z zakresu ochrony środowiska, ale reguluje aspekty, które są związane z tą dziedziną. Jakie? Tego dowiesz się dzięki lekturze artykułu.
Sprawdź, czy i kiedy musisz złożyć deklarację do CEEB
Pytanie: Zakład produkcyjny ma kotłownię gazową złożoną z kotłów 0,72 MW, 0,39 MW i 0,581 MW. Kotły są zgłoszone do starostwa oraz KOBiZE. Czy potrzebne jest również ich zgłoszenie do CEEB?
Pasze lecznicze a kwestie zezwoleń z zakresu gospodarowania odpadami
Przyjęto nową ustawę o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach. Nowy akt prawny dostosowuje polskie prawo do przepisów UE w sprawie wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej. Ujednolicone zostaną wymagania, które muszą spełniać podmioty funkcjonujące na rynku pasz, zgodnie z którymi mogą wytwarzać, przechowywać i transportować paszę leczniczą lub produkty pośrednie. Nowy akt prawny wprowadza także modyfikacje do ustawy o odpadach.
Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji
Pytanie: Gmina to właściciel nieruchomości obejmującej kilka działek. Jedna z tych działek jest dzierżawiona firmie A, która z kolei wynajmuje znajdujące się na niej lokale usługowe i parking kilkunastu najemcom. Na kim i w jakim zakresie spoczywa obowiązek uiszczenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej? Czy istnieje obowiązek przekazywania informacji dotyczącej powierzchni utwardzonej przez którąś ze stron?
Odpady komunalne – wątpliwości dotyczące sprawozdawczości
Podmioty gospodarujące odpadami komunalnymi mają obowiązek sprawozdawczy w zakresie tych odpadów za rok 2022. Czego jeszcze nie wiesz o tych sprawozdaniach?
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
SOS104
Sprawozdanie środowiskowe do urzędu marszałkowskiego
Drugim ważnym sprawozdaniem emisyjnym jest sprawozdanie do urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na powstawanie emisji. Co warto o nim wiedzieć?
Sprawozdania emisyjne w praktyce – jak je uzupełniać
Funkcjonalności KOBiZE pozwalają na automatyczne wyliczanie emisji w przypadku spalania paliw w celach energetycznych. W bazie wbudowane są wskaźniki emisji, dlatego do obliczenia wystarczy podanie ilości i rodzaju paliwa – pozostałe procesy są realizowane bez konieczności wykonywania działań matematycznych przez firmę. Jak to wygląda w praktyce?
Sprawozdania dotyczące zagadnień związanych z odpadami
Raportowanie odpadowe dzieli się na raportowanie w zakresie odpadów komunalnych i innych niż komunalne. Co powinieneś o nim wiedzieć?
AOS210
Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji
Pytanie: Gmina to właściciel nieruchomości obejmującej kilka działek. Jedna z tych działek jest dzierżawiona firmie A, która z kolei wynajmuje znajdujące się na niej lokale usługowe i parking kilkunastu najemcom. Na kim i w jakim zakresie spoczywa obowiązek uiszczenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej? Czy istnieje obowiązek przekazywania informacji dotyczącej powierzchni utwardzonej przez którąś ze stron?
Odpady komunalne – wątpliwości dotyczące sprawozdawczości
Podmioty gospodarujące odpadami komunalnymi mają obowiązek sprawozdawczy w zakresie tych odpadów za rok 2022. Czego jeszcze nie wiesz o tych sprawozdaniach?
SOS103
Pompy ciepła i fotowoltaika – czy Twoja firma powinna zainwestować w któreś z tych rozwiązań
Fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja to gwarancja niższych rachunków za energię elektryczną. Sprawdź, czy tego typu inwestycje są możliwe w Twojej firmie i z jakimi formalnościami się wiążą.
Odnawialne źródła energii w ujęciu ogólnym
Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach mają być realizowane zgodnie z Krajowym Programem Reform przez inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych. Na czym ma to polegać?
Jak należy rozumieć ekoinnowacyjność
Ekoinnowacyjność jest elementem składowym potencjału danej organizacji oraz podstawą budowania przewag na współczesnym rynku globalnym. Co powinieneś o niej wiedzieć?
AOS209
Zasady postępowania z odpadami komunalnymi przez centra handlowe
Centra handlowe także powinny zapewniać segregację odpadów komunalnych. Zdarza się, że odpady wytwarzane przez klientów (wrzucane do nieodpowiedniego pojemnika) są doczyszczane tak, aby w pojemnikach, które będzie odbierał odbiorca, znajdowały się odpowiednie frakcje odpadów. Czy dopuszczalne jest stosowanie np. stołów do segregacji w celu doczyszczania tych odpadów? Czy możemy stosować jakieś inne działania, które pomogą nam w dopełnieniu obowiązków segregacji?
Ślad węglowy – czy to nowy obowiązek dla firm
Pojawiają się informacje, że firmy mają teraz obowiązek obliczania śladu węglowego – czy to prawda? W jaki sposób wyliczać ślad węglowy i czym on tak naprawdę jest?
Problemy z działaniem systemu SENT – co zrobić
Pytanie: Pytanie: Jak mam postępować, jeżeli system SENT nie działa i na jego stronie pojawia się informacja o awarii, a muszę wystawić zgłoszenie przewozu?
AOS208
Masz ogniwa fotowoltaiczne? Przeczytaj ten artykuł!
Wiele podmiotów nie wie, w jaki sposób powinny kwalifikować powierzchnię zagospodarowaną pod ogniwa fotowoltaiczne. Co w takiej sytuacji stanowią przepisy prawa?
Dowiedz się, jak zabezpieczyć się przed wyciekami
W wielu firmach przechowywane są substancje niebezpieczne, których opakowania mogą ulec rozszczelnieniu. Zabezpieczeniem przed takim wyciekiem może być umieszczanie opakowań zawierających ciekłe odpady niebezpieczne na wannach wychwytowych. Na czym to polega?
AOS207
Zasady wyliczania emisji dla rozpuszczalników wykorzystywanych do badań laboratoryjnych
Pytanie: Jak policzyć emisje z substancji (rozpuszczalników - np. aceton, heksan, metanol, toluen, chloroform) wykorzystywanych do badań laboratoryjnych (branża badawczo-rozwojowa)? Czy jest to możliwe bez wykonania badań pomiarów emisji do środowiska? Dodam, że wykorzystywane ilości tych substancji są duże, a liczenie na podstawie kart charakterystyki i przyjmowanie 100% emisji powoduje naliczanie ogromnych kosztów.
Zapomniałeś o kontroli urządzenia? Sprawdź, czy czeka Cię kara
Pytanie: Firma w 2021 roku nie wykonała kontroli szczelności urządzenia chłodniczego. Co należy zrobić w takiej sytuacji, aby uniknąć kar?
Zanieczyszczenie Odry a kwestie kontroli nad ściekami
Od końca lipca obserwowano pomór ryb w Odrze m.in na odcinku od Oławy w dół. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ pobrało prawie 300 próbek z 29 punktów pomiarowych. W konsekwencji ostatnich wydarzeń władze postanowiły przyjrzeć się problemowi ścieków i ich nielegalnego odprowadzania.
SOS102
Odprowadzasz ścieki? Sprawdź, czy przestrzegasz wszystkich obowiązków
Jedną z usług wodnych jest wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. O czym musisz pamiętać, jeżeli korzystasz z tej usługi?
Na jakie substancje musisz szczególnie uważać
Istnieją pewne grupy substancji, które mogą być szczególnie szkodliwe dla wód. Sprawdź, czy masz do czynienia z którąś z nich.
Kto ma prawo do prowadzenia kontroli w zakresie gospodarowania ściekami
Marszałek, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w zakresie swoich właściwości. Jak to dokładnie wygląda?
SOS101
Na jakich zasadach możliwe jest pozyskiwanie energii z odpadów
Pozyskiwanie energii z odpadów budzi wiele kontrowersji i jest tematem sporów w różnych środowiskach. Energia powstaje w procesie spalania, który w terminologii specjalistycznej i prawnej występuje jako pojęcie termicznego przekształcania odpadów. Z jednej strony mamy stanowisko grona ekspertów i techniczne podejście do procesu zagospodarowania odpadów, z drugiej – zdanie mieszkańców, którzy nie chcą, aby w ich sąsiedztwie funkcjonowała spalarnia odpadów.
AOS206
Na jakich zasadach możesz przeprowadzić termomodernizację budynku
Ustawa z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków określa m.in. zasady termomodernizacji i finansowania części kosztów przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych oraz przedsięwzięć niskoemisyjnych.
Czym jest plan rozwoju i modernizacji urządzeń
Czym jest plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych? Jakie kompetencje w tym zakresie ma gmina? Czy rada gminy może odmówić jego zatwierdzenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
AOS205
Obowiązki właściciela zbiornika ziemnego na opady
Pytanie: Zakład przemysłowy odprowadza wody opadowe z terenu utwardzonego przez separator do wykopanego zbiornika ziemnego na swoim terenie. Jakie uwarunkowania prawne wiążą się z takim zbiornikiem?
Dostępne są już dotacje z programu LIFE
W maju 2022 roku Komisja Europejska oficjalnie uruchomiła nowy nabór w ramach międzynarodowego programu LIFE. Program LIFE jest jedynym bezpośrednim programem UE, który zajmuje się dofinansowaniem projektów z zakresu ochrony środowiska, przyrody i klimatu oraz transformacji energetycznej realizowanych w krajach członkowskich UE. Dofinansowanie pojedynczego projektu to przeciętnie od kilku do kilkudziesięciu milionów euro.
SOS100
Baza wiedzy o pozwoleniach wodnoprawnych
Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, która potrzebna jest, gdy planowana inwestycja może wpływać na stan wód powierzchniowych lub podziemnych. Ubieganie się o nią bywa czasochłonne, dlatego planując inwestycję, warto wcześniej przygotować się i dowiedzieć, na jakich warunkach wydawane jest pozwolenie wodnoprawne, jaka powinna być jego treść czy też jak przebiegają czynności, które zakład zainteresowany uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego powinien wykonać w trakcie postępowania. To szczególnie istotne, gdy planowana inwestycja przewiduje szczególne korzystanie z wód. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pozwoleniu wodnoprawnym.
AOS204
Przepisy obowiązujące w zakresie odbioru odpadów przemysłowych
Pytanie: Jestem właścicielem warsztatu samochodowego i prowadzę ewidencję w Bazie danych o odpadach (BDO). Wytwarzam niewielkie ilości odpadów − odbiór miałbym raz w roku. Czy muszę mieć podpisaną umowę na odbiór wytworzonych odpadów w ramach prowadzenia działalności gospodarczej? Oczywiście mam podpisaną umowę na odbiór odpadów komunalnych z działalności. Czy są przepisy regulujące tę kwestię?
Obowiązki środowiskowe przedsiębiorstwa energetyki cieplnej
Pytanie: Jak określić, na potrzeby sporządzenia raportu do KOBiZE, rodzaje i ilości zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza ze spalania etyliny 95 w agregacie prądotwórczym, który jest zainstalowany na terenie ciepłowni. Skąd uzyskać dane na temat wskaźników? A jak wykazać procesy spawania acetylenowo-tlenowego i elektrodą otuloną? W jakich jednostkach podawać ilości acetylenu i elektrod oraz jak je przeliczać? Czy jest to emisja niezorganizowana? Ponadto ścieki sanitarne i technologiczne z biurowca i kotłowni odprowadzamy do kanalizacji miejskiej. Wody opadowe i roztopowe z ww. budynków zlokalizowanych na terenie miasta są odprowadzane do kanalizacji deszczowej miejskiej. Ścieki technologiczne (tzn. z chłodzenia łożysk wentylatorów, awaryjnego spustu kotłów i stacji uzdatniania wody) z ciepłowni, którą zarządzamy, są odprowadzane do zakładowej kanalizacji deszczowej, a dalej do kanalizacji gminy. Przed odprowadzeniem ścieki są oczyszczane z piasku i zawiesin w dwukomorowym piaskowniku. Czy jesteśmy zobowiązani do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego? Czy musimy ponosić opłaty za korzystanie ze środowiska lub za usługi wodne?
AOS203
Tworzywa sztuczne – czy musisz je rejestrować w SENT
Od 22 lutego 2022 r. przewoź i przywóz do Polski odpadów jest objęty obowiązkiem zarejestrowania w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (dalej: SENT). Czy to dotyczy również tworzyw sztucznych (np. proszków PCW itp.)? Tego dowiesz się z artykułu.
Czy ochronniki słuchu można stosować profilaktycznie
Jeżeli w zakładzie istnieje domniemanie, że praca na maszynie może powodować przekroczenie poziomu hałasu (85 dB), to czy pracodawca może profilaktycznie nakazać pracownikom stosowanie ochronników słuchu, czy do nałożenia takiego obowiązku konieczne jest jednak wykonanie pomiarów natężenia hałasu? Odpowiedź znajdziesz w tekście.
SOS99
Czym są urządzenia wodne i co warto o nich wiedzieć
Urządzenia wodne to − zgodnie z ustawą Prawo wodne − urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym m.in. urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy.
AOS202
Czy przeniesienie opinii gminy do nowej lokalizacji jest możliwe
Pytanie: Firma planuje wynająć nowe miejsce i zainstalować tam dziesięć wtryskarek do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, które będą przeniesione z dotychczasowej lokalizacji. Wynajmujący nie ma decyzji środowiskowej (dalej: duś) dla takiego przedsięwzięcia. Po czyjej stronie leży ewentualny obowiązek jej uzyskania? Czy możemy rozszerzyć posiadaną opinię urzędu (stanowiącą o braku konieczności uzyskania duś) na nową lokalizację, uzupełniając ją tylko o wymagane dokumenty?
Zmiany w ustawie Prawo energetyczne – wdrożenie gospodarki wodorowej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło prace mające na celu wdrożenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej. Powstał projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.
AOS201
Polski rynek energii wobec nowych wyzwań
Wojna w Ukrainie znacząco zmieniła sytuację energetycznego bezpieczeństwa naszego kraju. Władze państwowe muszą podejmować zarówno działania doraźne, jak i długoterminowe, aby uniknąć destabilizacji.
Nowe zasady wyznaczania poziomów recyklingu
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi. Co się zmieniło w stosunku do wcześniej obowiązujących przepisów?
Modernizacja instalacji a konkluzje BAT
Nowy zespół urządzeń i znacząca modernizacja zespołu urządzeń to jedne z definicji zawartych w konkluzjach BAT. Jak należy je rozumieć? Jakie skutki niosą dla prowadzącego instalację oraz wydającego decyzje administracyjne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
SOS98
Gospodarka odpadami opakowaniowymi – co musisz o niej wiedzieć
Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie jest już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.
SOS97
Opłaty za usługi wodne w pigułce
Obowiązek opłat za usługi wodne nie dotyczy wszystkich wymienionych w art. 35 ust. 3 ustawy Prawo wodne (dalej: PW) usług wodnych. Wprost dotyczy on tylko poboru wód podziemnych lub wód powierzchniowych, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz odprowadzania do wód wód opadowych lub roztopowych ujętych w systemy kanalizacji deszczowej albo systemy kanalizacji zbiorczej na terenie miast.
AOS200
Większe możliwości Inspekcji Ochrony Środowiska
Na stronie Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
Remonty i porządki w firmie – co z ewidencją odpadów
Pytanie: Zakład mleczarski prowadzi działalność przetwórstwa spożywczego. Po remoncie powstało dużo odpadów budowlanych (gruz zmieszany i zanieczyszczony oraz gruz czysty). Czy aby przekazać ten odpad firmie zajmującej się utylizacją, zakład musi mieć w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów dopisany odpowiedni kod odpadu? Pozwolenie było wydane w 2015 roku i wówczas nikt nie przewidział, że będzie wytwarzany taki odpad.
Praktyczne wskazówki dotyczące odpadów w SENT
Sprawdź, jakie kroki muszą podjąć podmioty, które od 22 lutego 2022 r. objęte są systemem SENT i jakie nowe obowiązki realizować.
AOS199
Zakres raportu o oddziaływaniu na środowisko dla ferm drobiu
Przedsięwzięcia wymienione w § 2 ust. 1 pkt 51 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, tj. chów i hodowla zwierząt (z wyłączeniem norek) w liczbie nie mniejszej niż 210 DJP (maksymalna obsada zwierząt), oraz w § 3 ust. 1 pkt 104 lit. a w liczbie nie mniejszej niż 40 DJP bądź § 3 ust. 1 pkt 104 lit. b w liczbie nie mniejszej niż 60 DJP rozporządzenia (w zależności od lokalizacji) wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś) wydawanej przez organ gminy. Jak ją uzyskać?
Tokarka i frezarka – czy wymagają zgłoszenia
Pytanie: Czy używanie tokarki i frezarki manualnych wymaga zgłoszenia instalacji? Maszyny będą wykorzystywane wyłącznie na własne potrzeby, nie do celów produkcyjnych.
Sprawdź, czy budowa drogi może naruszyć stosunki wodne
Przepisy prawa nie regulują definicji „stosunków wodnych”. Ich zmiana wywołana działalnością człowieka jest związana z konkretnym działaniem właściciela gruntu wpływającym na ukształtowany w terenie system zasobów wodnych. Czy budowa drogi może naruszać stosunki wodne?
SOS96
Tytuł: Kompendium wiedzy o kontrolach w zakresie ochrony środowiska
Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (WIOŚ) stanowią aparat pomocniczy wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska jako kierowników inspekcji wchodzącej w skład zespolonej administracji wojewódzkiej. Wojewódzki inspektor wykonuje w imieniu wojewody zadania i kompetencje Inspekcji Ochrony Środowiska określone w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska (Ioś) i przepisach odrębnych.
AOS 198
Tego jeszcze nie wiesz o opłacie produktowej
Opłata produktowa to inaczej kara pieniężna, którą podmiot musi sam naliczyć w przypadku nieosiągnięcia wymaganego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych oraz odpadów poużytkowych (tj. olejów i preparatów smarowych oraz opon pneumatycznych z gumy nowych i używanych).
Sprawdź, jakie obowiązki środowiskowe wiążą się z systemem PRTR
PRTR – Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (element europejskiego rejestru) został utworzony na podstawie art. 236a ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska. Prowadzi go Główny Inspektor Ochrony Środowiska w postaci elektronicznej bazy danych (publicznie dostępnej).
Pytania i odpowiedzi – opłata środowiskowa
Opłata za korzystanie ze środowiska to jeden ze środków finansowo-prawnych w ochronie środowiska, którą należy wnieść na konto właściwego marszałka województwa za dany rok kalendarzowy do 31 marca następnego roku. Czego jeszcze o niej nie wiesz?
SOS95
Dotacje i pożyczki na ochronę środowiska w 2022 roku
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty oraz osoby fizyczne.
AOS197
System SENT zmienia swój zakres
Zmiana rozporządzenia dotyczącego systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi wynika z potrzeby objęcia systemem monitorowania towarów z pozycji CN 3814, zawierających co najmniej 70% masy olejów ropy naftowej, innych niż towary objęte tą pozycją zawierające alkohol etylowy. Dodatkowo ustawodawca obejmie systemem SENT przewoź odpadów podlegających przywozowi do kraju oraz przewozowi przez terytorium kraju.
Sprawozdanie do BDS – pamiętaj, że musisz je złożyć do końca lutego
Baza Danych Sprawozdań (BDS) o Substancjach Zubażających Warstwę Ozonową (SZWO) i Fluorowanych Gazach Cieplarnianych (f-gazach) to internetowy system, poprzez który składa się sprawozdania dotyczące m.in. obrotu i stosowania tych substancji. Została ona utworzona na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.
Odpowiedzi na te pytania o KOBiZE musisz znać
W artykule przedstawiono odpowiedzi na często pojawiające się pytania dotyczące uzupełniana raportu w KOBiZE. Pamiętaj, że na jego złożenie masz już niewiele czasu – termin upływa 28 lutego.
AOS196
Odpad czy produkt uboczny
Pytanie: W procesie technologicznym szlifowania metalu powstają odpady o kodzie 12 01 17. Odpady te zawierają w swoim składzie prawie sam metal oraz chłodziwo, które będziemy chcieli w przyszłości całkowicie odseparować od tego odpadu. Po odseparowaniu chłodziwa i osuszeniu, odpad będzie poddany brykietowaniu i przekazany do odzysku firmie posiadającej odpowiednie pozwolenia. Powstałe chłodziwo będzie filtrowane i ponownie wykorzystywane w procesie. Całość procesu odseparowania, osuszania i brykietowania ma być wykonywana poza instalacją, w której został wytworzony ten odpad. Czy będziemy zobowiązani do zmiany pozwolenia na wytwarzanie odpadów? Czy będziemy zobowiązani do posiadania decyzji na przetwarzanie odpadów, jeśli kod odpadu końcowego 12 01 17 nie ulegnie zmianie lub jeśli ulegnie zmianie na kod 12 01 02?
Od 2022 roku obowiązują nowe stawki opłaty podwyższonej za ścieki
26 października 2021 r. ogłoszono na stronie Dziennika Urzędowego RP Monitor Polski obwieszczenie Ministra Infrastruktury z 29 września 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłaty podwyższonej obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. (M. P. 2021 poz. 974). Co ono wprowadzi?