Jakie zmiany przepisów ochrony środowiska obowiązują od 2023 roku

Pierwszy kwartał to zazwyczaj trudny i intensywny czas dla osób zajmujących się realizacją zadań środowiskowych w firmach. Oprócz corocznego raportowania do organów administracji ważne jest zaplanowanie działań na cały rok, do czego niezbędna jest analiza zmian prawnych wchodzących w życie w nowym roku.

Dotacje z Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021−2027

Program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021−2027 stanowi źródło finansowania unijnego dla międzynarodowych projektów partnerskich, które mają na celu kształtowanie regionów nadmorskich w taki sposób, aby stały się bardziej innowacyjne, wodooszczędne i neutralne dla klimatu. Dofinansowanie mogą otrzymać instytucje administracji publicznej, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy z terenu całej Polski.

Zmiany opłat w gospodarce wodno-ściekowej

Od 2023 roku będzie obowiązywać obwieszczenie ministra infrastruktury z 5 sierpnia 2022 r. w sprawie wysokości stawek opłat za udzielenie zgód wodnoprawnych obowiązujących od 1 stycznia 2023 r. Zmienią się wysokości niektórych opłat w gospodarce wodno-ściekowej. Ile zapłacisz na przykład za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?

Rozliczenia prosumentów w nowym roku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska udzieliło wskazówek dotyczących sposobu rozliczeń w systemie net-billing i net-metering przez prosumentów w 2023 roku. O czym musisz wiedzieć?

Zwróć uwagę na pochodzenie energii dostarczanej Twojej firmie

W celu stworzenia przewag ekologicznych przedsiębiorstwa dbające o środowisko, poza dostarczaniem produktów czy usług dobrych jakościowo w przystępnej cenie, zwracają też coraz większą uwagę na wszystkie aspekty, które są realizowane wokół tych procesów. A więc kwestie funkcjonowania firm, które nie są bezpośrednio powiązane z ich główną działalnością. Przede wszystkim warto pomyśleć o dywersyfikacji źródeł energii i wprowadzeniu OZE, co może przynieść korzyści nie tylko wizerunkowe, ale też przede wszystkim ekonomiczne.

Wdrożyłeś już podstawowe rozwiązania? Czas na kolejne kroki

Jeżeli dobro środowiska jest dla Ciebie i Twojej działalności szczególnie ważne, sprawdź, jakie jeszcze kroki możesz poczynić w celu jego ochrony.

Potwierdzenie na papierze, czyli certyfikacja Twoich działań

Posiadanie certyfikatów środowiskowych jest szczególnie pozytywnie odbierane przez konsumentów. Świadczy bowiem o tym, że danej firmie naprawdę zależy na dobru środowiska i jej działania są pozytywnie oceniane przez podmioty zewnętrzne.

SOS104

Specyficzny rodzaj raportów − Baza Danych Sprawozdań

Na styku raportowania emisyjnego i wprowadzeniowego znajduje się raportowanie do BDS (Baza Danych Sprawozdań). Na czym polega?

Raportowanie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej

Obowiązek raportowania wodno-ściekowego ma podmiot korzystający z usług wodnych. Jak to wygląda w praktyce?

AOS210

Jakie zmiany przepisów ochrony środowiska obowiązują od 2023 roku

Pierwszy kwartał to zazwyczaj trudny i intensywny czas dla osób zajmujących się realizacją zadań środowiskowych w firmach. Oprócz corocznego raportowania do organów administracji ważne jest zaplanowanie działań na cały rok, do czego niezbędna jest analiza zmian prawnych wchodzących w życie w nowym roku.

Dotacje z Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021−2027

Program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021−2027 stanowi źródło finansowania unijnego dla międzynarodowych projektów partnerskich, które mają na celu kształtowanie regionów nadmorskich w taki sposób, aby stały się bardziej innowacyjne, wodooszczędne i neutralne dla klimatu. Dofinansowanie mogą otrzymać instytucje administracji publicznej, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy z terenu całej Polski.

SOS103

Inne rozwiązania OZE, które możesz wprowadzić

Poza najpopularniejszymi źródłami zielonej energii możesz także wdrożyć do swojej działalności inne rozwiązania OZE. Sprawdź jakie.

Dotacje na inwestycje związane z zieloną energią

Dostępność dotacji, które mają na celu popularyzację odnawialnych źródeł energii, stale rośnie. W poniższym artykule znajdziesz ich zestawienie wraz z wyszczególnieniem podmiotów, które o taką dotację mogą się ubiegać.

Dlaczego i na które problemy środowiskowe warto zwrócić uwagę

W Krajowym Programie Reform scharakteryzowano również inne kwestie, na które możesz zwrócić uwagę podczas prowadzenia Twojej działalności.

AOS209

Pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza

Ustawa Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) wskazuje, że w niektórych przypadkach wymagane jest uzyskanie pozwolenia na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii. Wydawanie pozwoleń ma z jednej strony na celu kontrolowanie emisji, a z drugiej – blokowanie niedozwolonych działań. Jednym z rodzajów pozwoleń emisyjnych jest pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza.

Obowiązki środowiskowe zakładu o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej

Zakład o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej jest definiowany na podstawie art. 248 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) jako zakład, w którym ze względu na obecność substancji niebezpiecznych przewiduje się duże prawdopodobieństwo, że w przypadku awarii dojdzie do emisji zanieczyszczeń do środowiska. Jakie ma obowiązki?

Nowe przepisy dotyczące aukcji OZE

Rozporządzenie, które weszło w życie 13 października, umożliwia i reguluje zasady przeprowadzania aukcji OZE w latach 2022–2027. Zostało ono wydane z upoważnienia ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.

AOS208

Co warto wiedzieć o uprawnieniach do emisji CO2

Uprawnienia do emisji CO2 stanowią realizację założeń dyrektywy nr 2003/87/WE ustanawiającej system handlu przydziałami do emisji gazów cieplarnianych w ramach Wspólnoty. Główne cele, które zostały określone w dyrektywie, koncentrują się na wspieraniu zmniejszania emisji gazów cieplarnianych, przy założeniu efektywności kosztowej i gospodarczej.

ZMIANY PRAWNE

Zmiany dotyczące przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko

Pytanie: Pytanie: Podobno nastąpiły w tym roku jakieś zmiany dotyczące przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, ale nie zdążyłam się z tym wcześniej zapoznać. Co dokładnie się zmieniło?

AOS207

Wytwórca odpadów z odmulania instalacji

Pytanie: Instalacja ma ujęcie zatokowe do poboru wody powierzchniowej na cele przemysłowe. Cyklicznie konieczne jest przeprowadzanie odmulania tak, aby zachować możliwość poboru wody. Materiał (generalnie piasek), który jest wybierany z dna zatoki, trafia do zbiornika osadczego, gdzie jest odsączany. Czyszczenie zbiornika jest zlecane firmie zewnętrznej. Czy w takim przypadku prowadzący instalację jest wytwarzającym odpady powstałe w wyniku odmulania – jeśli tak, jaki powinien być kod odpadu?

W jaki sposób powinieneś postępować w przypadku zagrożenia inwazyjnymi gatunkami obcymi

Pytanie: Prowadzimy firmę i w pobliżu naszego terenu na nieruchomości, która należy do gminy (albo osoby prywatnej, ale jej nie znamy) rośnie Barszcz Sosnowskiego, który stwarza zagrożenie dla naszych pracowników i rozprzestrzenia się na nasz teren. W jaki sposób możemy z nim walczyć – gdzie to zgłosić?

Ulga inwestycyjna dla instalacji fotowoltaicznych w rolnictwie

Kwestie energetyczne w kontekście problemów z dostępnością surowców budzą obecnie duże zainteresowanie. Można upatrywać w tym szansy do rozwoju energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii (OZE). Jednym z sektorów, w którym wykorzystanie tych źródeł systematycznie rośnie jest rolnictwo. Rolnicy korzystający z OZE mogą czerpać profity z proekologicznych narzędzi wynikających z przepisów podatkowych.

SOS102

Korzystanie z wód, które nie jest powszechne i zwykłe

Wody Polskie, WIOŚ, starostowie i gminy (w tym straż miejska) prowadzą kontrole w całej Polsce w związku z zanieczyszczeniem Odry. Do tej pory wykryto dużą liczbę urządzeń wodnych, które nie miały uregulowanego stanu formalnoprawnego, znaleziono setki nielegalnych wylotów oraz ustalono, że wiele zakładów nie ma pozwoleń wodnoprawnych. Jakie przepisy zostały złamane?

Kary, które grożą Ci bezpośrednio za nieprawidłowe gospodarowanie wodami

Nieprawidłowe gospodarowanie wodami, w tym wprowadzane do nich ścieków niezgodnie z obowiązującymi przepisami, grozi surowymi karami. Jakimi? O tym w artykule.

SOS101

Na jakich zasadach możliwe jest pozyskiwanie energii z odpadów

Pozyskiwanie energii z odpadów budzi wiele kontrowersji i jest tematem sporów w różnych środowiskach. Energia powstaje w procesie spalania, który w terminologii specjalistycznej i prawnej występuje jako pojęcie termicznego przekształcania odpadów. Z jednej strony mamy stanowisko grona ekspertów i techniczne podejście do procesu zagospodarowania odpadów, z drugiej – zdanie mieszkańców, którzy nie chcą, aby w ich sąsiedztwie funkcjonowała spalarnia odpadów.

AOS206

Czym jest CRO i kogo dotyczy

CRO, czyli Centralna Baza Operatorów, jest jedną z mniej znanych baz danych środowiskowych. Baza zawiera dane o użytkownikach urządzeń zawierających substancje kontrolowane lub f-gazy (fluorowane gazy cieplarniane).

Czy koperty kurierskie są opakowaniem

Pytanie: Czy jeżeli do towaru, który jest zapakowany na palecie, dołączam przylgi lub koperty kurierskie, w których jest faktura, to te koperty są opakowaniem wprowadzonym na rynek? Chodzi o liczbę opakowań wprowadzonych do rozliczenia.

Brak systemu zarządzania środowiskowego u podmiotu pośredniczącego

Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o bateriach i akumulatorach podmiot pośredniczący musi mieć wdrożony system zarządzania środowiskowego zgodny z wymaganiami systemu ekozarządzania i audytu (EMAS) lub z normą ISO 14001. Czy można podpisać umowę z podmiotem, który nie spełnia tego warunku?

AOS205

Zwolnienie z ewidencji odpadów a sprawozdawczość

Pytanie: W ramach swojej jednoosobowej działalności wprowadzam do obrotu produkty w opakowaniach, a co za tym idzie − jestem zarejestrowany w BDO. Odpady z działalności wytwarzam w takiej ilości i rodzaju, że podlegam zwolnieniu z prowadzenia ewidencji odpadów. Czy muszę w takim przypadku składać roczne sprawozdanie o wytworzonych odpadach?

Modyfikacja przepisów o odbiorze odpadów ze statków

Dnia 14 września 2022 r. wejdzie w życie ustawa z 12 maja 2022 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Opracowanie nowych przepisów było konieczne z powodu licznych zmian, które wprowadziła dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/883.

SOS100

Baza wiedzy o pozwoleniach wodnoprawnych

Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, która potrzebna jest, gdy planowana inwestycja może wpływać na stan wód powierzchniowych lub podziemnych. Ubieganie się o nią bywa czasochłonne, dlatego planując inwestycję, warto wcześniej przygotować się i dowiedzieć, na jakich warunkach wydawane jest pozwolenie wodnoprawne, jaka powinna być jego treść czy też jak przebiegają czynności, które zakład zainteresowany uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego powinien wykonać w trakcie postępowania. To szczególnie istotne, gdy planowana inwestycja przewiduje szczególne korzystanie z wód. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pozwoleniu wodnoprawnym.

AOS204

Nowości dotyczące projektu systemu kaucyjnego

Pierwsze założenia systemu kaucyjnego zostały przedstawione w projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który został opublikowany 31 stycznia 2022 r. System ten ulega jednak na etapie projektowania ciągłym zmianom. Jakie są najnowsze z nich?

Neutralność klimatyczna UE – plany i wyzwania

Do 2050 roku ma zostać wdrożone narzędzie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jest to pakiet aktów prawnych mających na celu wprowadzenie kolejnych działań w zakresie ochrony klimatu. Jakie będą najważniejsze zmiany?

Najnowsze projekty zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska

Zmiany wprowadzane ustawą z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska (Poś) dotyczą kwestii hałasu. Natomiast kwestie ochrony powietrza (druk nr 2295) ma za zadanie doprecyzować i uszczegółowić kolejna zmiana tej ustawy, która wpłynęła do Sejmu 19 maja 2022 r.

AOS203

Zmiany w limitach emisji CO2 z transportu drogowego

Planowane jest wprowadzenie surowszych limitów emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych, by w ten sposób osiągnąć zerową emisję na drogach do 2035 roku. Jakie są szczegółowe plany w tym zakresie?

Zasady gospodarowania akumulatorami

Pytanie: Co zrobić ze starymi akumulatorami pozostawionymi przez klientów, którzy kupili nowe? Oddaje się je gdzieś czy sprzedaje w skupie? Czy potrzebny jest jakiś dokument od przyjmującego?

Stare uchwały o opłatach za odpady tracą ważność!

30 czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały dotyczące stawek za pojemniki lub worki, które były podjęte przed 1 stycznia 2022 r., czyli przed wejściem w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.

SOS99

Czym są urządzenia wodne i co warto o nich wiedzieć

Urządzenia wodne to − zgodnie z ustawą Prawo wodne − urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym m.in. urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy.

AOS202

Zasady uzupełniania sprawozdania o opakowaniach

Pytanie: Pracuję w firmie produkującej i sprzedającej maszyny w opakowaniach dla klientów krajowych oraz zagranicznych. Firma nie ma umów dotyczących recyklingu, odzysku itp. W sprawozdaniu o produktach i opakowaniach wypełniamy tabelę 5.1 dla produktów wprowadzonych do obrotu w kraju. Co z produktami w opakowaniach wywiezionymi za granicę? Czy dane wpisać do tabeli 3 (informacja o wywiezionych za granicę opakowaniach)?

Zakaz importu węgla z Rosji a kolejne towary w SENT

Pojawił się nowy projekt rozporządzenia, zgodnie z którym system monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów SENT obejmie kolejną grupę towarów, w tym: węgiel, koks i brykiety. Zmiana przepisów ma związek z zakazem importu węgla z Rosji.

AOS201

Marnowanie żywności – o tych obowiązkach musisz pamiętać

Pytanie: Prowadzimy dużą placówkę handlową, w jaki sposób powinniśmy ograniczać ilość wyrzucanego, niesprzedanego towaru? Co mamy robić w zakresie ograniczania marnowania żywności?

SOS98

Gospodarka odpadami opakowaniowymi – co musisz o niej wiedzieć

Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie jest już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.

SOS97

Opłaty za usługi wodne w pigułce

Obowiązek opłat za usługi wodne nie dotyczy wszystkich wymienionych w art. 35 ust. 3 ustawy Prawo wodne (dalej: PW) usług wodnych. Wprost dotyczy on tylko poboru wód podziemnych lub wód powierzchniowych, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz odprowadzania do wód wód opadowych lub roztopowych ujętych w systemy kanalizacji deszczowej albo systemy kanalizacji zbiorczej na terenie miast.

AOS200

Pozwolenie wodnoprawne dla myjni samochodowej

Jeżeli przedsiębiorca zamierza otworzyć myjnię samochodową, to powinien dołączyć stosowne dokumenty do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków przemysłowych z myjni samochodowej do urządzeń kanalizacji gminy. Jakie?

Planowane istotne zmiany w legislacji OZE

W 2021 roku Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy ‒ Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ma on przede wszystkim na celu implementację dyrektywy  PE i Rady (UE) 2018/2001 z 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (Dz.U. UE L 328 z 21 grudnia 2018 r.) ‒ tzw. dyrektywy RED II. Projekt został przekazany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Nowe przepisy dotyczące MBP odpadów

18 lutego 2022 r. został opublikowany kolejny projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (dalej: MBP) niesegregowanych odpadów komunalnych.

AOS199

Podstawowe zasady magazynowania substancji chemicznych

Pytanie: Czy poza informacjami dotyczącymi magazynowania substancji chemicznych zawartymi w karcie charakterystyki istnieją źródła prawne, które to regulują? Czy musimy mieć osobny magazyn substancji, czy wystarczy odpowiednia szafa w hali produkcyjnej?

Jakie warunki spełnić, żeby zmniejszyć liczbę pojemników w gminie

Dnia 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi minister klimatu może zezwolić gminie na łączne zbieranie odpadów tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych oraz szkła.

SOS96

Tytuł: Kompendium wiedzy o kontrolach w zakresie ochrony środowiska

Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (WIOŚ) stanowią aparat pomocniczy wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska jako kierowników inspekcji wchodzącej w skład zespolonej administracji wojewódzkiej. Wojewódzki inspektor wykonuje w imieniu wojewody zadania i kompetencje Inspekcji Ochrony Środowiska określone w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska (Ioś) i przepisach odrębnych.

AOS 198

Osiem praktycznych wskazówek dotyczących sprawozdania o odpadach

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami za rok 2021 należy złożyć do 15 marca 2022 r. za pomocą BDO. W artykule znajdziesz odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości dotyczące składania tych rocznych sprawozdań, które pomogą Ci uniknąć błędów.

Obowiązuje nowa definicja odpadów komunalnych – z czym to się wiąże

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowa definicja odpadów komunalnych. Co to oznacza w praktyce?

SOS95

Dotacje i pożyczki na ochronę środowiska w 2022 roku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty oraz osoby fizyczne.

AOS197

Ocena wodnoprawna – kiedy musisz ją uzyskać

Ocena wodnoprawna to rodzaj decyzji administracyjnej, która została wprowadzona w ustawie Prawo wodne z 20 lipca 2017 r. Należy ją uzyskać przed przystąpieniem do realizacji niektórych przedsięwzięć oddziałujących na środowisko wodne. Jakich?

AOS196

Który podmiot powinien się rozliczać za korzystanie ze środowiska

Pytanie 1: Kto ponosi opłaty za korzystanie ze środowiska oraz kto ma raportować do KOBiZE w przypadku prowadzenia jednej instalacji przez wiele podmiotów (pozwolenie na pyły i gazy na jednego władającego instalacją)? Czy całość raportowana jest przez „podmiot uprawniony na podstawie określonego tytułu prawnego do władania instalacją”, a kwestia rozliczenia m.in. kosztów środowiskowych pomiędzy podmiotami powinna (może być) zawarta np. w umowie określającej? Kto jest głównym prowadzącym, a kto władającym instalacją? Jakie są zasady współpracy poszczególnych podmiotów?

Kod odpadu dla pustaków kominowych

Pytanie: Jaki kodu odpadu należy nadać pustakom kominowym z procesu produkcji? Są to pustaki popękane w procesie ich produkcji.

Kiedy musisz wykonać roczny bilans LZO

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, podmiot korzystający ze środowiska, którego działalność powoduje emisje, wprowadza do Krajowej bazy informacje zawarte w raporcie dotyczące m.in. wielkości emisji. Podmiotem obowiązanym do sporządzenia i wprowadzenia raportu w przypadku instalacji jest prowadzący instalację. W przypadku gdy w trakcie roku instalację przejmuje inny podmiot, wówczas obowiązek wprowadzenia raportu staje się jego obowiązkiem.