Pompy ciepła i fotowoltaika – czy Twoja firma powinna zainwestować w któreś z tych rozwiązań

Fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja to gwarancja niższych rachunków za energię elektryczną. Sprawdź, czy tego typu inwestycje są możliwe w Twojej firmie i z jakimi formalnościami się wiążą.

Odnawialne źródła energii w ujęciu ogólnym

Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach mają być realizowane zgodnie z Krajowym Programem Reform przez inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych. Na czym ma to polegać?

Jak należy rozumieć ekoinnowacyjność

Ekoinnowacyjność jest elementem składowym potencjału danej organizacji oraz podstawą budowania przewag na współczesnym rynku globalnym. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Inne rozwiązania OZE, które możesz wprowadzić

Poza najpopularniejszymi źródłami zielonej energii możesz także wdrożyć do swojej działalności inne rozwiązania OZE. Sprawdź jakie.

Dotacje na inwestycje związane z zieloną energią

Dostępność dotacji, które mają na celu popularyzację odnawialnych źródeł energii, stale rośnie. W poniższym artykule znajdziesz ich zestawienie wraz z wyszczególnieniem podmiotów, które o taką dotację mogą się ubiegać.

Dlaczego i na które problemy środowiskowe warto zwrócić uwagę

W Krajowym Programie Reform scharakteryzowano również inne kwestie, na które możesz zwrócić uwagę podczas prowadzenia Twojej działalności.

Cechy firmy przyjaznej środowisku – zacznij od najprostszych zmian

W artykule wskazano najprostsze przykłady rozwiązań, które będziesz mógł stosunkowo szybko i z poniesieniem niewielkich kosztów wdrożyć w swojej działalności, a które pozwolą Ci na zbudowanie przewag ekologicznych nad konkurentami. 

Case study – tymi rozwiązaniami konkurencji możesz się zainspirować

Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań ekologicznych jest procesem czasochłonnym i skomplikowanym, dlatego tym bardziej warto uczyć się na błędach, ale i sukcesach konkurentów.

SŁOWNICZEK

SOS104

Raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami

Raportowanie emisyjne odbywa się dwutorowo. Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.

Obliczenia niezbędne do kontrolowania wysokości opłaty stałej

W tekście znajdziesz praktyczne przykłady wykonywania obliczeń przydatnych podmiotom działającym w obszarze gospodarki wodno-ściekowej dotyczące opłaty stałej.

Najpopularniejsze rodzaje raportów – raporty emisyjne

Najpowszechniejszym raportowaniem jest raportowanie emisyjne. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska emisja to wprowadzanie (bezpośrednio lub pośrednio) substancji i energii do środowiska.

AOS210

Zmiany opłat w gospodarce wodno-ściekowej

Od 2023 roku będzie obowiązywać obwieszczenie ministra infrastruktury z 5 sierpnia 2022 r. w sprawie wysokości stawek opłat za udzielenie zgód wodnoprawnych obowiązujących od 1 stycznia 2023 r. Zmienią się wysokości niektórych opłat w gospodarce wodno-ściekowej. Ile zapłacisz na przykład za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?

Rozliczenia prosumentów w nowym roku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska udzieliło wskazówek dotyczących sposobu rozliczeń w systemie net-billing i net-metering przez prosumentów w 2023 roku. O czym musisz wiedzieć?

SOS103

Cechy firmy przyjaznej środowisku – zacznij od najprostszych zmian

W artykule wskazano najprostsze przykłady rozwiązań, które będziesz mógł stosunkowo szybko i z poniesieniem niewielkich kosztów wdrożyć w swojej działalności, a które pozwolą Ci na zbudowanie przewag ekologicznych nad konkurentami. 

Case study – tymi rozwiązaniami konkurencji możesz się zainspirować

Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań ekologicznych jest procesem czasochłonnym i skomplikowanym, dlatego tym bardziej warto uczyć się na błędach, ale i sukcesach konkurentów.

AOS209

Likwidacja barier administracyjnych dotyczących wycinki drzew

Pytanie: Pytanie: Gdzieś słyszałam, że wprowadzono zmiany dotyczące zasad wycinki na drzew na posesjach. Czy to prawda? Jeśli tak, to w jaki sposób przepisy się zmieniły i czy mogę wyciąć bez żadnych dokumentów drzewo ze swojej działki?

Kwestie ochrony środowiska w kontekście aktualnej sytuacji energetycznej

Sytuacja geopolityczna skutkuje drastycznymi zmianami na rynku energii. Eksperci oceniają, że konieczność uniezależnienia się od niektórych surowców przyspieszy transformację energetyczną i przejście na odnawialne źródła energii. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba zmierzyć się z niekontrolowanymi emisjami ze spalania paliw i surowców o niskiej jakości. Co jeszcze nas czeka?

Kolejne zmiany w przepisach ustawy o odpadach

Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach jest często modyfikowanym aktem prawnym z zakresu ochrony środowiska. Co tym razem zmieniono w jej przepisach?

AOS208

Zasady transportu odpadów złomu z Ukrainy

Pytanie: Pytanie: Jakie są wymagania prawne dotyczące zakupu i przemieszczania odpadów puszek aluminiowych z Ukrainy? Zajmujemy się skupem odpadów złomu, które przekazujemy do ostatecznego recyklera.

Zasady przekazywania odpadów osobom fizycznym

Pytanie: Pytanie: Pracownik zakładu wytwarzającego odpady chce odkupić odpad (kod 17 04 05 żelazo i stal), który do tej pory był przekazywany podmiotowi zewnętrznemu mającemu stosowną decyzję. Czy gdzieś w BDO mamy zaznaczyć, że przekazaliśmy odpady osobie fizycznej? Jeżeli masa danych odpadów nie przekracza wartości zawartych w rozporządzeniu w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, to powinniśmy dla nich wystawiać karty przekazania odpadów (KPO)?

Wątpliwości w zakresie świadczenia usług i obiektów liniowych

Pytanie: Pytanie: Czy jako zakład mięsny wytwarzający odpady (pierwotny ich wytwórca), niemający nic wspólnego ze świadczeniem usług w zakresie budowy, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń, powinniśmy zaznaczać informację, że wytwarzamy odpady w wyniku świadczenia usług (w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach)? A co z działalnością w zakresie obiektów liniowych (w rozumieniu art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane)?

AOS207

Niebezpieczne dla linii energetycznych gałęzie – do kogo zwrócić się po pomoc

Podmioty często skarżą się na sytuacje w których linie energetyczne są zasłaniane przez potężne gałęzie, co może powodować duże niebezpieczeństwo dla sieci, ale również ludzi. Sytuacje te są na tyle problematyczne, że dostawcy energii nie chcą usuwać tego rodzaju zagrożeń, odsyłając do jednostek samorządu terytorialnego, które także unikają odpowiedzialności. Co zrobić w takiej sytuacji?

SOS102

Rola gmin w procesie czystości wód

Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie oraz zapewniają budowę, utrzymanie i eksploatację własnych lub wspólnych z innymi gminami bądź wspólnych ze związkiem metropolitalnym stacji zlewnych, w przypadku gdy podłączenie wszystkich nieruchomości do sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe lub powoduje nadmierne koszty.

Odra i inne polskie rzeki w kontekście odprowadzania ścieków

Inspiracją do powstania tego numeru specjalnego była katastrofa ekologiczna związana z zanieczyszczeniem Odry. Czy stan polskich wód jest tak zły?

Obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarowania ściekami

Swoje obowiązki w zakresie oczyszczania wód mają również właściciele nieruchomości. Jakie?

SOS101

Na jakich zasadach możliwe jest pozyskiwanie energii z odpadów

Pozyskiwanie energii z odpadów budzi wiele kontrowersji i jest tematem sporów w różnych środowiskach. Energia powstaje w procesie spalania, który w terminologii specjalistycznej i prawnej występuje jako pojęcie termicznego przekształcania odpadów. Z jednej strony mamy stanowisko grona ekspertów i techniczne podejście do procesu zagospodarowania odpadów, z drugiej – zdanie mieszkańców, którzy nie chcą, aby w ich sąsiedztwie funkcjonowała spalarnia odpadów.

AOS206

Zmiany dotyczące wysokości kar za przestępstwa przeciwko środowisku

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Sprawca zapłaci od 10 tys. do 10 mln zł. 

W jaki sposób obliczyć opłatę za wodę pobraną ze studni

Pytanie: Jaka jest stawka za 1 m3 pobranej wody ze studni? Jak wyliczyć opłatę? Mamy pozwolenie na pobór wód innych niż do celów spożywczych (dbanie o zieleń).

AOS205

Kompromis w zakresie lokalizacji elektrowni wiatrowych

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zgodnie z nim lokalne społeczności będą mogły zdecydować o możliwości lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczy to także odblokowania możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni.

Dotacje z programu Czyste powietrze Plus

Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Wnioski w ramach programu Czyste powietrze Plus można składać od 15 lipca.

Zmiany w ustawie Prawo wodne

Znowelizowana ustawa Prawo wodne ma na celu wdrożenie zapisów dyrektywy Rady 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Czego dotyczą zmiany?

SOS100

Baza wiedzy o pozwoleniach wodnoprawnych

Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, która potrzebna jest, gdy planowana inwestycja może wpływać na stan wód powierzchniowych lub podziemnych. Ubieganie się o nią bywa czasochłonne, dlatego planując inwestycję, warto wcześniej przygotować się i dowiedzieć, na jakich warunkach wydawane jest pozwolenie wodnoprawne, jaka powinna być jego treść czy też jak przebiegają czynności, które zakład zainteresowany uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego powinien wykonać w trakcie postępowania. To szczególnie istotne, gdy planowana inwestycja przewiduje szczególne korzystanie z wód. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pozwoleniu wodnoprawnym.

AOS204

Komis samochodowy – te kwestie środowiskowe go dotyczą

Pytanie: Z jakich obowiązków musi wywiązać się podmiot, który prowadzi komis samochodowy i sprowadza w tym celu samochody z zagranicy?

Klasyfikacja zanieczyszczonych odpadów szklanych

Pytanie: W ramach jakiego kodu zakwalifikować odpady szkła zanieczyszczonego chemikaliami (butelki i słoiki po odczynnikach chemicznych), które wykorzystywał technolog? Ponadto jakie podmioty muszą umieszczać numer BDO na swoich dokumentach? Czy laboratorium wytwarzając np. żużel z produkcji ciepła w kotłowni węglowej, musi to robić?

AOS203

Przekroczenie ilości wytwarzanych odpadów zawartych w pozwoleniu

Pytanie: Przygotowując w tym roku sprawozdanie o odpadach, zauważyłam, że przekroczyliśmy ilość jednego z wytwarzanych odpadów, który mamy uwzględniony w decyzji. Odpad ten nie jest bezpośrednio związany z instalacją (kod 15 01 01 opakowania z papieru i tektury) i tak na dobrą sprawę nie musiał być ujęty w decyzji. Decyzja jest ważna do 2025 roku – co powinnam zrobić, by uniknąć ewentualnej kary za owe przekroczenie?

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

W III kwartale rząd chce przyjąć program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030. Co się w nim znajdzie?

Problematyczne pytania dotyczące BDO

Baza danych o odpadach (dalej: BDO) wciąż budzi duże kontrowersje i wątpliwości wśród jej użytkowników. Z jakimi problemami się borykają?

SOS99

Czym są urządzenia wodne i co warto o nich wiedzieć

Urządzenia wodne to − zgodnie z ustawą Prawo wodne − urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym m.in. urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy.

AOS202

Energia wiatrowa w Polsce – perspektywy i zmiany

Wykorzystanie energii wiatrowej jest jedną z szans na osiągnięcie ambitnych celów Europejskiego Zielonego Ładu. Jego głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej (zerowego bilansu emisji dwutlenku węgla, czyli w praktyce wyeliminowanie paliw kopalnych z procesu produkcji energii) do 2050 r. Konieczna jest zatem transformacja gospodarki na OZE, czyli odnawialne źródła energii, których znaczenie będzie systematycznie rosło w polskim bilansie energetycznym.

Do końca czerwca masz czas na złożenie deklaracji CEEB!

Zarządca budynku lub lokalu powinien złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Sprawdź, kiedy i jak taką deklarację złożyć oraz w jaki sposób ją wypełniać.

AOS201

Gospodarowanie odpadami przez gminy od 2022 roku

W drugiej połowie 2021 roku pojawiły się dwie nowelizacje ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg). Co zmieniły?

Formalności związane z transportem odpadów z Ukrainy

Pytanie: Podmiot A działający w Polsce przekazuje towar podmiotowi B w Ukrainie. Podmiot B wykonuje usługę na powierzonym towarze i pozostały odpad z towaru oddaje firmie A, z tym że odpad nie wraca do firmy A, tylko jedzie bezpośrednio do instalacji odzysku w Polsce − podmiotu C. Jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony załącznik VII, a co za tym idzie − ewidencja w BDO?

Emisja hałasu i jej wpływ na otoczenie zakładu

Jakie przepisy dotyczące hałasu powinny znać (i przestrzegać) firmy, które emitują hałas na obszary sąsiadujące? Tego dowiesz się z artykułu.

SOS98

Gospodarka odpadami opakowaniowymi – co musisz o niej wiedzieć

Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie jest już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.

SOS97

Opłaty za usługi wodne w pigułce

Obowiązek opłat za usługi wodne nie dotyczy wszystkich wymienionych w art. 35 ust. 3 ustawy Prawo wodne (dalej: PW) usług wodnych. Wprost dotyczy on tylko poboru wód podziemnych lub wód powierzchniowych, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz odprowadzania do wód wód opadowych lub roztopowych ujętych w systemy kanalizacji deszczowej albo systemy kanalizacji zbiorczej na terenie miast.

AOS200

Nowa ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych

Nowe przepisy mają ułatwić i przyśpieszyć rozwój transportu elektrycznego w Polsce. Ustawa wdraża przepisy dyrektyw unijnych oraz rozszerza uprawnienia inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) oraz Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) o możliwość przeprowadzania kontroli doraźnych, w przypadku podejrzenia wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa użytkowników, z uwagi na awarie lub uszkodzenia powstałe w trakcie eksploatacji stacji oraz punktów ładowania.

Kontrola emisji hałasu w zakładzie

Pomiary emisji hałasu urządzeń i instalacji muszą prowadzić tylko niektórzy przedsiębiorcy. W jakich przypadkach i na jakich zasadach?

AOS199

Jak rozumieć ilość odprowadzanych wód w opłacie zmiennej

Pytanie: Zgodnie z art. 272 ust. 5 ustawy Prawo wodne wysokość opłaty zmiennej za odprowadzanie do wód wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych w granicach administracyjnych miast ustala się jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty i ilości odprowadzonych wód. Co oznacza ta ilość odprowadzonych wód?

Prowadzenie handlu przez Internet a kwestie ochrony środowiska

Zakres obowiązków środowiskowych dla prowadzących sprzedaż internetową jest zależny od kilku czynników. Jakich? O tym w tekście.

SOS96

Tytuł: Kompendium wiedzy o kontrolach w zakresie ochrony środowiska

Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (WIOŚ) stanowią aparat pomocniczy wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska jako kierowników inspekcji wchodzącej w skład zespolonej administracji wojewódzkiej. Wojewódzki inspektor wykonuje w imieniu wojewody zadania i kompetencje Inspekcji Ochrony Środowiska określone w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska (Ioś) i przepisach odrębnych.

AOS 198

Kto podlega pod przepisy rozporządzenia o magazynowaniu odpadów

Pytanie: Świadczymy w różnych województwach usługi budowy, rozbiórki i remontów obiektów oraz maszyn i urządzeń. W roku 2021 wytworzyliśmy powyżej 1 Mg odpadów niebezpiecznych i 100 Mg innych odpadów. W jakim zakresie dotyczą nas przepisy rozporządzenia o magazynowaniu odpadów?

Czy obwoźny skup złomu wymaga zezwolenia na zbieranie odpadów

Pytanie: Prowadzimy obwoźny skup złomu. Czy potrzebne nam jest zezwolenie na zbieranie odpadów i wpis do BDO?

SOS95

Dotacje i pożyczki na ochronę środowiska w 2022 roku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty oraz osoby fizyczne.

AOS197

Dotacje na punkty do ładowania pojazdów elektrycznych

Od stycznia 2022 roku NFOŚiGW uruchomił dotacje m.in. na stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Kto i na co dokładnie może pozyskać środki?

AOS196

Czy musimy wykonywać pomiary emisji do powietrza

Pytanie: Firma posiada pozwolenie na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza. Pozwolenie wydano na początku 2015 r. Obejmuje ono emisję LZO (kilku substancji) z lakierni, pyłu szlifierskiego oraz pyłu z załadunku silosów. Moc cieplna zainstalowanych urządzeń grzewczych w firmie nie przekracza 1 MW. W decyzji nie zobowiązano firmy do prowadzenia pomiarów emisji. Jak w takiej sytuacji odnieść się do rozporządzenia w sprawie pomiarów emisji, Dz.U. z 2021 r. poz. 1710, w szczególności par. 6 pkt 1, par. 7 pkt 3–5 (firma nie ma obowiązku dotrzymania standardów emisyjnych ze względu na ilość zużywanych farb i lakierów (LZO))? Jak rozumieć par. 14 tego rozporządzenia (Firmy, które dotychczas nie prowadziły pomiarów emisji, nie muszą tego robić, ale tylko do końca roku)?