OZE i innowacyjne rozwiązania w kontekście tworzenia przewag ekologicznych przez firmy
Ochrona środowiska w ostatnich czasach stała się niezwykle istotnym tematem w gospodarce światowej i polityce. Przedsiębiorcy mają zazwyczaj szczególnie duży wpływ na ochronę środowiska. Ponadto niektóre aspekty ochrony środowiska są regulowane prawnie i nieprzestrzeganie tych zasad jest obowiązkowe, a za niewywiązywanie się z nich grożą sankcje karne.
Zasady uiszczania opłat środowiskowych
Pytanie: Pytanie: Czy należy wyliczać do opłaty środowiskowej ubytek czynnika chłodniczego, jaki powstaje w trakcie eksploatacji lub serwisowania instalacji klimatyzacji w samochodach transportu publicznego, jeśli instalacje klimatyzacji są szczelne (tzn. nie ma emisji niezorganizowanej na skutek nieszczelności) i za serwis klimatyzacji (okresowa wymiana czynnika chłodniczego) odpowiada inna firma?
Zasady produkcji nawozów ze skór odpadowych
Pytanie: Pytanie: Produkujemy skóry, poszycia i wykroje dla branży samochodowej, w związku z czym wytwarzamy odpady, które chcielibyśmy zagospodarować. Kawałki skór, które zostają z wykrojów, chcemy potraktować jako produkty uboczne i produkować z nich nawóz w formie pelletu (bez żadnych innych dodatków). Kawałki skór będą rozdrabniane, mielone, a następnie poddawane procesowi pelletowania. Jakich formalności musimy dopełnić?
Zasady postępowania z odpadami komunalnymi przez centra handlowe
Centra handlowe także powinny zapewniać segregację odpadów komunalnych. Zdarza się, że odpady wytwarzane przez klientów (wrzucane do nieodpowiedniego pojemnika) są doczyszczane tak, aby w pojemnikach, które będzie odbierał odbiorca, znajdowały się odpowiednie frakcje odpadów. Czy dopuszczalne jest stosowanie np. stołów do segregacji w celu doczyszczania tych odpadów? Czy możemy stosować jakieś inne działania, które pomogą nam w dopełnieniu obowiązków segregacji?
Ślad węglowy – czy to nowy obowiązek dla firm
Pojawiają się informacje, że firmy mają teraz obowiązek obliczania śladu węglowego – czy to prawda? W jaki sposób wyliczać ślad węglowy i czym on tak naprawdę jest?
Problemy z działaniem systemu SENT – co zrobić
Pytanie: Pytanie: Jak mam postępować, jeżeli system SENT nie działa i na jego stronie pojawia się informacja o awarii, a muszę wystawić zgłoszenie przewozu?
Pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza
Ustawa Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) wskazuje, że w niektórych przypadkach wymagane jest uzyskanie pozwolenia na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii. Wydawanie pozwoleń ma z jednej strony na celu kontrolowanie emisji, a z drugiej – blokowanie niedozwolonych działań. Jednym z rodzajów pozwoleń emisyjnych jest pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza.
Obowiązki środowiskowe zakładu o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej
Zakład o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej jest definiowany na podstawie art. 248 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) jako zakład, w którym ze względu na obecność substancji niebezpiecznych przewiduje się duże prawdopodobieństwo, że w przypadku awarii dojdzie do emisji zanieczyszczeń do środowiska. Jakie ma obowiązki?
Nowe przepisy dotyczące aukcji OZE
Rozporządzenie, które weszło w życie 13 października, umożliwia i reguluje zasady przeprowadzania aukcji OZE w latach 2022–2027. Zostało ono wydane z upoważnienia ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »
SOS104
Konkretne rodzaje tego typu sprawozdań
W poniższym artykule znajdziesz opis poszczególnych rodzajów sprawozdań z zakresu raportowania wprowadzeniowego.
Jakie sprawozdania z zakresu korzystania ze środowiska musisz złożyć za 2022 rok
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z oddziaływaniem na środowisko. Nawet mała firma ma na nie wpływ i z dużym prawdopodobieństwem będzie zobowiązana do raportowania środowiskowego. Zakres raportowania jest uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności. Jakie raporty powinieneś złożyć za rok ubiegły?
SOS103
OZE i innowacyjne rozwiązania w kontekście tworzenia przewag ekologicznych przez firmy
Ochrona środowiska w ostatnich czasach stała się niezwykle istotnym tematem w gospodarce światowej i polityce. Przedsiębiorcy mają zazwyczaj szczególnie duży wpływ na ochronę środowiska. Ponadto niektóre aspekty ochrony środowiska są regulowane prawnie i nieprzestrzeganie tych zasad jest obowiązkowe, a za niewywiązywanie się z nich grożą sankcje karne.
AOS209
Interpretacja wytycznych BAT w przemyśle spożywczym
Pytanie: Pytanie: W BAT dla przemysłu spożywczego, produkcji napojów i mleczarskiego wskazano, że aby zapobiec występowaniu emisji substancji zubożających warstwę ozonową oraz substancji o wysokim współczynniku globalnego ocieplenia (GWP) uwalnianych w trakcie chłodzenia i mrożenia, należy stosować czynniki chłodnicze bez potencjału niszczenia ozonu i o niskim współczynniku globalnego ocieplenia (np. wodę, dwutlenek węgla lub amoniak). Czy możemy stosować inne czynniki niezubożające warstwy ozonowej oraz substancje o niskim współczynniku GWP – np. hydrofluorowęglowodory (HFC)?
AOS208
Uwaga – od listopada całkowita cyfryzacja bazy KOBiZE!
Modyfikacja przepisów prawnych ma zapewnić elektronizację wszystkich procedur, które są związane z KOBiZE, w tym rejestracji podmiotów, aktualizacji danych czy pozostałych funkcjonalności bazy. Co zmienia nowe rozporządzenie?
Normy jakościowe węgla a problem smogu
Na podstawie rozporządzenia w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych ponownie odstąpiono na 60 dni od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych. Rozporządzenie weszło w życie 28 sierpnia, a więc powinno obowiązywać do 26 października. Co dalej?
Gospodarka o obiegu zamkniętym a zanieczyszczenia organiczne
Unia Europejska systematycznie realizuje zadania związane z ochroną środowiska naturalnego, w tym ograniczając ilość wprowadzanych do środowiska toksyn, w celu umożliwienia pełnego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym.
AOS207
Konieczność rejestracji w BDO przez wytwórcę produktów z plexi
Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą, która obejmuje wytwarzanie produktów z plexi (ulotniki, gabloty itp.). Po cięciu plexi zostają skrawki (odpady). Czy muszę rejestrować się w BDO?
Energetyka jądrowa w Polsce – kiedy stanie się to realne
Rzeczywistą zmianą miksu energetycznego Polski ma być budowa elektrowni jądrowej, która będzie służyć nie tylko przemysłowi, ale również gospodarstwom domowym. Nowe przepisy w tym zakresie mają wejść w życie do końca 2022 roku.
SOS102
Rola gmin w procesie czystości wód
Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie oraz zapewniają budowę, utrzymanie i eksploatację własnych lub wspólnych z innymi gminami bądź wspólnych ze związkiem metropolitalnym stacji zlewnych, w przypadku gdy podłączenie wszystkich nieruchomości do sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe lub powoduje nadmierne koszty.
Odra i inne polskie rzeki w kontekście odprowadzania ścieków
Inspiracją do powstania tego numeru specjalnego była katastrofa ekologiczna związana z zanieczyszczeniem Odry. Czy stan polskich wód jest tak zły?
Obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarowania ściekami
Swoje obowiązki w zakresie oczyszczania wód mają również właściciele nieruchomości. Jakie?
SOS101
Na jakich zasadach możliwe jest pozyskiwanie energii z odpadów
Pozyskiwanie energii z odpadów budzi wiele kontrowersji i jest tematem sporów w różnych środowiskach. Energia powstaje w procesie spalania, który w terminologii specjalistycznej i prawnej występuje jako pojęcie termicznego przekształcania odpadów. Z jednej strony mamy stanowisko grona ekspertów i techniczne podejście do procesu zagospodarowania odpadów, z drugiej – zdanie mieszkańców, którzy nie chcą, aby w ich sąsiedztwie funkcjonowała spalarnia odpadów.
AOS206
Stan magazynowy w BDO − w jaki sposób dokonać korekty
Pytanie: Co można zrobić, gdy omyłkowo wprowadzono dane, które sugerują, że odpad pozostał z poprzedniego roku, ale nie jest to zgodne z prawdą?
Podatek od emisji CO2 obejmie wszystkie pojazdy
Najprawdopodobniej już od 2028 roku podatek od emisji CO2 będzie doliczany do ceny paliwa. Zapłacą go wszyscy użytkownicy dróg, a nie tylko przewoźnicy, jak planowano wcześniej. Ostateczna wersja przepisów zostanie ustalona po negocjacjach Rady UE i Parlamentu.
Kto odpowiada za odpady wytwarzane w ramach świadczenia usług
Pytanie: Czy w przypadku świadczenia usług w zakresie innym niż usługi wymienione w art. 3 ust.1 pkt 32 ustawy o odpadach jesteśmy wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług (realizujemy usługi dotyczące gospodarki magazynowej i logistyki dostaw)? Czy musimy zaznaczać opcję świadczenia usług w BDO?
AOS205
Nowości w przepisach o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie
Trwają obecnie prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień. Co zakłada?
Jakie są zasady wykorzystania przeterminowanych produktów paszowych
Pytanie: Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie moich wątpliwości dotyczących możliwości wykorzystania przeterminowanych produktów z grupy dodatków paszowych (PKWiU 10.91.10.0). Czy takie produkty mogę wykorzystać w gospodarstwie rolnym jako nawóz?
Czy musisz mieć ADR do załadunku odpadów niebezpiecznych wózkiem widłowym
Pytanie: Jesteśmy wytwórcą odpadów, w tym odpadów klasyfikowanych jako niebezpieczne. Nie transportujemy jednak tych odpadów niebezpiecznych, a jedynie ładujemy wózkiem widłowym na samochód ciężarowy odbiorcy, który ma ADR. Czy do samego załadunku odpadów na wózki powinniśmy mieć ADR? Jeżeli tak, to dla których rodzajów odpadów?
SOS100
Baza wiedzy o pozwoleniach wodnoprawnych
Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, która potrzebna jest, gdy planowana inwestycja może wpływać na stan wód powierzchniowych lub podziemnych. Ubieganie się o nią bywa czasochłonne, dlatego planując inwestycję, warto wcześniej przygotować się i dowiedzieć, na jakich warunkach wydawane jest pozwolenie wodnoprawne, jaka powinna być jego treść czy też jak przebiegają czynności, które zakład zainteresowany uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego powinien wykonać w trakcie postępowania. To szczególnie istotne, gdy planowana inwestycja przewiduje szczególne korzystanie z wód. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pozwoleniu wodnoprawnym.
AOS204
Komis samochodowy – te kwestie środowiskowe go dotyczą
Pytanie: Z jakich obowiązków musi wywiązać się podmiot, który prowadzi komis samochodowy i sprowadza w tym celu samochody z zagranicy?
Klasyfikacja zanieczyszczonych odpadów szklanych
Pytanie: W ramach jakiego kodu zakwalifikować odpady szkła zanieczyszczonego chemikaliami (butelki i słoiki po odczynnikach chemicznych), które wykorzystywał technolog? Ponadto jakie podmioty muszą umieszczać numer BDO na swoich dokumentach? Czy laboratorium wytwarzając np. żużel z produkcji ciepła w kotłowni węglowej, musi to robić?
AOS203
Montaż hali namiotowej a decyzja środowiskowa
Pytanie: Planujemy inwestycję w postaci montażu hali namiotowej o rozmiarach 20 × 30 m, czyli około 600 m2 (powierzchnia zabudowy około 1200 m2) - przeznaczenie magazynowe. Czy taka inwestycja wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (dalej: duś)? Jakie inne wymogi musimy wziąć pod uwagę?
MBP odpadów a Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń
Pytanie: W związku z rozporządzeniem w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (dalej: PRTR) mam pytanie w zakresie danych o wielkości produkcji, które wcześniej były nieobowiązkowe. Wielkość produkcji dla zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania (dalej: MBP) odpadów to ilość odpadów przetworzonych czy wytworzonych? Czy firma produkcyjna, która produkuje elementy plastikowe (część z nich jest malowana/lakierowana) i wytwarza rocznie ponad 2 Mg odpadów niebezpiecznych, które są przekazane podmiotom do zagospodarowania, podlega pod PRTR?
Masz ogródek działkowy? Możesz pozyskać na niego dodatkowe środki
Właściciele rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) otrzymają wsparcie unijne na zwiększanie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza oraz chroniące zwierzęta.
SOS99
Czym są urządzenia wodne i co warto o nich wiedzieć
Urządzenia wodne to − zgodnie z ustawą Prawo wodne − urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym m.in. urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy.
AOS202
Co się zmieniło w kwestii przygotowywania raportów ooś
Dnia 23 kwietnia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie formatu dokumentu zawierającego wyniki inwentaryzacji przyrodniczej oraz formatu raportu o oddziaływaniu na środowisko. Ma ono wpływ na podmioty, które zajmują się opracowywaniem tzw. raportów oceny oddziaływania na środowisko (ooś). Co się zmieniło?
AOS201
Czy polski system gospodarowania odpadami jest gotowy na wyzwania migracyjne
Poza oczywistymi wyzwaniami wynikającymi z masowego napływu ludności uciekającej przed wojną w Ukrainie na próbę zostanie też wystawiony polski system gospodarowania odpadami komunalnymi.
Aktualna sytuacja polityczna a kwestie ochrony środowiska w UE
W lutym Rada Unii Europejskiej ds. konkurencyjności odroczyła wdrożenie dyrektywy CSRD. Czy kwestie ochrony środowiska w obecnej sytuacji politycznej zejdą na drugi plan, czy może wręcz przeciwnie? Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.
SOS98
Gospodarka odpadami opakowaniowymi – co musisz o niej wiedzieć
Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie jest już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.
SOS97
Opłaty za usługi wodne w pigułce
Obowiązek opłat za usługi wodne nie dotyczy wszystkich wymienionych w art. 35 ust. 3 ustawy Prawo wodne (dalej: PW) usług wodnych. Wprost dotyczy on tylko poboru wód podziemnych lub wód powierzchniowych, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz odprowadzania do wód wód opadowych lub roztopowych ujętych w systemy kanalizacji deszczowej albo systemy kanalizacji zbiorczej na terenie miast.
AOS200
Ewidencja odpadów, które utraciły status
Pytanie: Zakład, w którym kupujemy odpady makulatury, przetwarza je na własne potrzeby, uzyskując masę (pulpę) papierniczą. Od 2022 roku dokonując wpisu w zakresie przetwarzania, pojawia się konieczność wpisania utarty statusu odpadów, podania procesu i sposobu przetwarzania oraz powstałych produktów i materiałów w Mg. W jaki sposób uzyskać te wartości, skoro makulatura różni się tonażem od masy papierniczej, w której znajduje się również woda? Ponadto, na jakiej podstawie będą wystawiane dokumenty potwierdzające recykling (DPR)?
Budowa magazynu – jakich decyzji środowiskowych wymaga
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana w przypadku konieczności budowy hal magazynowych, w których przykładowo magazynowany może być produkowany towar. Jeżeli planujesz taką inwestycję, sprawdź, o czym musisz pamiętać.
AOS199
Jest już projekt systemu kaucyjnego w Polsce
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Jednym z założeń projektu jest wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce.
SOS96
Tytuł: Kompendium wiedzy o kontrolach w zakresie ochrony środowiska
Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (WIOŚ) stanowią aparat pomocniczy wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska jako kierowników inspekcji wchodzącej w skład zespolonej administracji wojewódzkiej. Wojewódzki inspektor wykonuje w imieniu wojewody zadania i kompetencje Inspekcji Ochrony Środowiska określone w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska (Ioś) i przepisach odrębnych.
AOS 198
Co zmieniło się w systemie BDO w nowym roku
Od 1 stycznia weszły w życie przepisy ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustawy (Dz.U. z 2021 r. poz. 2151), która wprowadza m.in. zmiany w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów. Jak to wpłynęło na system BDO?
SOS95
Dotacje i pożyczki na ochronę środowiska w 2022 roku
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie wspierał ze środków krajowych w 2022 roku projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty oraz osoby fizyczne.
AOS197
Dotacje na punkty do ładowania pojazdów elektrycznych
Od stycznia 2022 roku NFOŚiGW uruchomił dotacje m.in. na stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Kto i na co dokładnie może pozyskać środki?
AOS196
Czy musimy wykonywać pomiary emisji do powietrza
Pytanie: Firma posiada pozwolenie na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza. Pozwolenie wydano na początku 2015 r. Obejmuje ono emisję LZO (kilku substancji) z lakierni, pyłu szlifierskiego oraz pyłu z załadunku silosów. Moc cieplna zainstalowanych urządzeń grzewczych w firmie nie przekracza 1 MW. W decyzji nie zobowiązano firmy do prowadzenia pomiarów emisji. Jak w takiej sytuacji odnieść się do rozporządzenia w sprawie pomiarów emisji, Dz.U. z 2021 r. poz. 1710, w szczególności par. 6 pkt 1, par. 7 pkt 3–5 (firma nie ma obowiązku dotrzymania standardów emisyjnych ze względu na ilość zużywanych farb i lakierów (LZO))? Jak rozumieć par. 14 tego rozporządzenia (Firmy, które dotychczas nie prowadziły pomiarów emisji, nie muszą tego robić, ale tylko do końca roku)?