Zasady zwykłego korzystania z wód w Polsce
Obowiązujące prawo pozwala każdemu na korzystanie z wód publicznych, jednak w ściśle określonym zakresie. Jakich zasad musisz przestrzegać?
Zapisy ustawy Prawo ochrony środowiska dotyczące gospodarowania ściekami
Wymagania prawne dotyczące ścieków i nielegalnego ich odprowadzania są zawarte także w ustawie Prawo ochrony środowiska. Na które zapisy tej ustawy powinieneś zwrócić szczególną uwagę?
Za co odpowiadają opróżniający zbiorniki bezodpływowe
Swoje obowiązki mają również podmioty, które odpowiadają za opróżnianie zbiorników bezodpływowych.
Odprowadzasz ścieki? Sprawdź, czy przestrzegasz wszystkich obowiązków
Jedną z usług wodnych jest wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. O czym musisz pamiętać, jeżeli korzystasz z tej usługi?
Na jakie substancje musisz szczególnie uważać
Istnieją pewne grupy substancji, które mogą być szczególnie szkodliwe dla wód. Sprawdź, czy masz do czynienia z którąś z nich.
Kto ma prawo do prowadzenia kontroli w zakresie gospodarowania ściekami
Marszałek, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w zakresie swoich właściwości. Jak to dokładnie wygląda?
Korzystanie z wód, które nie jest powszechne i zwykłe
Wody Polskie, WIOŚ, starostowie i gminy (w tym straż miejska) prowadzą kontrole w całej Polsce w związku z zanieczyszczeniem Odry. Do tej pory wykryto dużą liczbę urządzeń wodnych, które nie miały uregulowanego stanu formalnoprawnego, znaleziono setki nielegalnych wylotów oraz ustalono, że wiele zakładów nie ma pozwoleń wodnoprawnych. Jakie przepisy zostały złamane?
Kary, które grożą Ci bezpośrednio za nieprawidłowe gospodarowanie wodami
Nieprawidłowe gospodarowanie wodami, w tym wprowadzane do nich ścieków niezgodnie z obowiązującymi przepisami, grozi surowymi karami. Jakimi? O tym w artykule.
Rola gmin w procesie czystości wód
Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie oraz zapewniają budowę, utrzymanie i eksploatację własnych lub wspólnych z innymi gminami bądź wspólnych ze związkiem metropolitalnym stacji zlewnych, w przypadku gdy podłączenie wszystkich nieruchomości do sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe lub powoduje nadmierne koszty.