Nowe technologie i AI w branży wodno-ściekowej
Kluczowym aspektem AI w sektorze wodno-kanalizacyjnym jest zdolność do analizy ogromnych zbiorów danych. Przy użyciu uczenia maszynowego systemy mogą uczyć się na podstawie historycznych danych i przewidywać przyszłe zdarzenia.
Wpływ regulacji rzek na zagrożenie powodziowe i suszę
Ciągłe prostowanie koryt, zwiększanie prędkości przepływu wód oraz ich odprowadzanie do systemów gminnych powodują wzrost zagrożenia powodziowego. Zabudowa terenów naturalnej retencji dodatkowo pogłębia problem, prowadząc do destabilizacji ekosystemów wodnych. Jednocześnie przyczynia się do zwiększenia ryzyka suszy, ponieważ szybkie odprowadzanie wód opadowych uniemożliwia ich naturalną retencję w środowisku. Jakie działania mogą odwrócić ten niekorzystny trend i poprawić zarządzanie zasobami wodnymi?
Ustawa Prawo ochrony środowiska – najważniejsze przepisy dotyczące przedsiębiorców
Konieczność spełnienia wymagań ochrony środowiska pojawia się na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej – od planowania przedsięwzięcia i określenia jego potencjalnego wpływu, przez eksploatację, po usunięcie negatywnych skutków środowiskowych na etapie zamykania działalności.
Ustawa Prawo ochrony środowiska – najważniejsze przepisy
Zgodnie z P.o.ś. wprowadzanie do środowiska wytwarzanej, wykorzystywanej lub transportowanej substancji jest dopuszczalne wyłącznie w zakresie, w jakim jest to konieczne w związku z charakterem prowadzonej działalności.
Zasady lokalizowania magazynów energii
W ostatnim numerze pisaliśmy na temat magazynów energii. W poniższym artykule zostały omówione kolejne kwestie związane z tą tematyką.
Środki dla gmin na usuwanie odpadów
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że 200 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa zostanie przeznaczone na dofinansowanie usuwania nielegalnych odpadów w Polsce. Gdzie trafią i na co będą mogły być przeznaczone?
Segregacja wytwarzanych odpadów budowlanych
Pytanie: Czy firma, która wytwarza znaczne ilości różnych odpadów przemysłowych, czyli prowadzi pełną ewidencję odpadów, może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych przy zachowaniu limitów zawartych w rozporządzeniu w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów?
Rozwój recyklingu odpadów w Polsce
W Polsce potrzebne jest wsparcie na działania związane z recyklingiem, co pozwoli na spełnienie wymagań Unii Europejskiej w zakresie poziomów recyklingu.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
2025
Sprawozdawczość w ESG – jakie są zasady
Przepisy ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa) wprowadzają zmiany dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESG).
Specjalna pomoc dla powodzian
Wnioski o dofinansowanie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach uszkodzonych podczas powodzi w 2024 roku można składać do końca listopada 2025 roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydłużył termin naboru wniosków w specjalnym komponencie programu „Czyste Powietrze”.
Rewolucja w przepisach o elektrowniach wiatrowych
Został przyjęty projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. Nowe przepisy otwierają drogę do przyspieszenia inwestycji w OZE. Regulacje przewidują m.in. skrócenie minimalnej odległości turbin od zabudowań, uproszczenia dla modernizacji istniejących instalacji oraz wsparcie dla samorządów i lokalnych społeczności.
2024
Zdemontowano okno – odpad czy przedmiot
Pytanie: Firma zdemontowała i wymieniła okna w zajmowanym przez siebie budynku. Czy może je przekazać lub sprzedać osobie fizycznej do dalszego wykorzystania, czy musi uznać je za odpad i przekazać firmie mającej niezbędne zezwolenia?
Zbieranie odpadów a sprawozdawczość komunalna
Pytanie: Firma ma zezwolenie na zbieranie odpadów o kodzie 20 01 25 na terenie gminy X. Czy roczne sprawozdanie zbierającego odpady komunalne składa do prezydenta gminy X, czy do wszystkich gmin, z których został odebrany odpad? Odpad zbierany jest na terenie kilku województw, natomiast baza znajduje się w gminie X.
Zapowiedź kolejnych istotnych zmian w bazie danych o odpadach
Najnowsza modyfikacja ustawy o odpadach przyjęła kluczowe zmiany w przepisach dotyczących Bazy danych o odpadach (BDO), zgodnie z procedowanym projektem UD120. Co przyniosą nowe regulacje?
2023
Pomiary ciągłe substancji lub energii wprowadzonej do środowiska
Informacje dotyczące pomiarów emisji do środowiska zawarte są przede wszystkim w rozporządzeniu w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji (dalej: rozporządzenie).
Nowe przepisy dotyczące emisji
Ustawa o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw zmierza do wprowadzenia instrumentów prawnych związanych z transformacją energetyczno-klimatyczną i porządkuje przepisy regulujące działalność prowadzoną na podstawie Prawa geologicznego i górniczego. Większość jej przepisów weszła w życie 28 października 2023 r.
Możliwość przeniesienia decyzji środowiskowych
Firmy często decydują się na dzierżawę hal produkcyjnych. Czy jeżeli mają aktualne pozwolenia środowiskowe, to w związku z dzierżawą powierzchni muszą uzyskać kolejne dla nowej lokalizacji? Tego dowiesz się z artykułu.
2022
Specyficzny rodzaj raportów − Baza Danych Sprawozdań
Na styku raportowania emisyjnego i wprowadzeniowego znajduje się raportowanie do BDS (Baza Danych Sprawozdań). Na czym polega?
Raportowanie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej
Obowiązek raportowania wodno-ściekowego ma podmiot korzystający z usług wodnych. Jak to wygląda w praktyce?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?