Zmiana ilości odpadów w zezwoleniu na zbieranie

Zdarza się, że podmiot, który ma już zezwolenie na zbieranie odpadów, chce uzyskać nową decyzję w tym zakresie, ale dla innego rodzaju odpadów lub ich większej ilości. Czy w przypadku składania drugiego wniosku musi wygasić pierwszą decyzję i zsumować odpady? Czy na jednym terenie mogą obowiązywać dwie osobne decyzje?

Wymagania dotyczące niebezpiecznych substancji w sprzęcie

Przepisy wymagają ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (dalej: SEE). Dowiedz się, kogo te przepisy dotyczą i z czym wiąże się konieczność ich stosowania.

Ustawa o rewitalizacji rzeki Odry

Przewidziane w ustawie zmiany wynikają przede wszystkim z potrzeby usprawnienia działań mających na celu rewitalizację rzeki Odry w związku z katastrofą ekologiczną, jaka miała miejsce w 2022 roku. Większość przepisów tej ustawy weszło w życie 7 października 2023 r.

Rozliczanie jednostek handlu w zakresie toreb z tworzywa sztucznego

Pytanie: W jaki sposób jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których oferowane są torby na zakupy z tworzywa sztucznego, powinny rozliczać te obowiązki?

Przepisy, które wejdą w życie w 2024 roku

W przyszłym roku wejdą w życie przepisy, które zostały już uchwalone, ale termin ich wejścia w życie został odroczony.

Pomiary ciągłe substancji lub energii wprowadzonej do środowiska

Informacje dotyczące pomiarów emisji do środowiska zawarte są przede wszystkim w rozporządzeniu w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji (dalej: rozporządzenie).

Nowe przepisy dotyczące emisji

Ustawa o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw zmierza do wprowadzenia instrumentów prawnych związanych z transformacją energetyczno-klimatyczną i porządkuje przepisy regulujące działalność prowadzoną na podstawie Prawa geologicznego i górniczego. Większość jej przepisów weszła w życie 28 października 2023 r.

Możliwość przeniesienia decyzji środowiskowych

Firmy często decydują się na dzierżawę hal produkcyjnych. Czy jeżeli mają aktualne pozwolenia środowiskowe, to w związku z dzierżawą powierzchni muszą uzyskać kolejne dla nowej lokalizacji? Tego dowiesz się z artykułu.

Kwestie aktualizacji danych w KOBiZE

Zdarza się, że podmioty aktualizują decyzje na wprowadzanie gazów i pyłów z instalacji. Czy taka sytuacja wymaga aktualizacji danych w KOBiZE?

AOS 223

Zmiana ilości odpadów w zezwoleniu na zbieranie

Zdarza się, że podmiot, który ma już zezwolenie na zbieranie odpadów, chce uzyskać nową decyzję w tym zakresie, ale dla innego rodzaju odpadów lub ich większej ilości. Czy w przypadku składania drugiego wniosku musi wygasić pierwszą decyzję i zsumować odpady? Czy na jednym terenie mogą obowiązywać dwie osobne decyzje?

Wymagania dotyczące niebezpiecznych substancji w sprzęcie

Przepisy wymagają ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (dalej: SEE). Dowiedz się, kogo te przepisy dotyczą i z czym wiąże się konieczność ich stosowania.

AOS 222

Dotacje na wdrażanie technologii wodorowych od 2024 roku

Program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Wodoryzacja Gospodarki skierowany jest na rozwój niskoemisyjnej i zeroemisyjnej gospodarki przez wsparcie przedsięwzięć dotyczących wdrożenia technologii wodorowych wraz z infrastrukturą techniczną, służącą do wytwarzania, magazynowania, transportu oraz wykorzystania wodoru. W ramach Programu od 1 stycznia 2024 r. przyznawane będzie dofinansowanie w postaci dotacji i pożyczek dla przedsiębiorców.

Dlaczego warto przeprowadzić audyt efektywności energetycznej

Audyt efektywności energetycznej to opracowanie zawierające analizę zużycia energii i określające stan techniczny obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji oraz zawierające ocenę ich opłacalności ekonomicznej i możliwej do uzyskania oszczędności energii. Taki audyt warto przeprowadzić w celu znalezienia sposobów na zaoszczędzenie zużywanej energii oraz pozyskanie tzw. białych certyfikatów.

SOS 112

Zakres odpowiedzialności w gospodarowaniu odpadami

Podmioty biorące udział w procesie gospodarowania odpadami ponoszą za nie odpowiedzialność w różnym zakresie. W artykule znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

Zakres odpowiedzialności gmin w kontekście nielegalnych składowisk

Nielegalne składowiska powstają najczęściej na skutek porzucenia odpadów przez nieznanych sprawców, składowania w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym lub pozostawienia odpadów po działalności objętej zezwoleniem. Jaka jest odpowiedzialność gmin w tym zakresie?

SOS 111

Zasady przekwalifikowywania żywności pochodzenia niezwierzęcego

O czym powinien pamiętać podmiot przekształcający żywność w przypadku produktów spożywczych pochodzenia niezwierzęcego?

Unijne przepisy w zakresie marnowania żywności

Działania związane z ograniczaniem ilości marnowanej żywności są realizowane na skalę globalną. W 2015 roku ONZ stworzyła m.in. „Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2030”. Jakie przepisy w tym zakresie obowiązują w UE?

AOS 221

Zwrot opłat w przypadku odrzucenia wniosku

Pytanie: Złożyliśmy wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego i wnieśliśmy opłatę skarbową i rejestracyjną, ale urząd odrzucił wniosek bez rozpoznania. Czy opłaty mogą zostać na kontach do czasu złożenia ponownego wniosku, czy musimy wnieść wniosek o zwrot tych opłat?

ZMIANY PRAWNE

Zasady czyszczenia i konserwacji separatorów ropopochodnych

Pytanie: Mamy zainstalowanych w firmie kilka separatorów ropopochodnych. Ich producent powołując się na ustawę Prawo ochrony środowiska, twierdzi, że tylko on może wykonywać czynności czyszczenia i konserwacji tych separatorów. Czy może je czyścić i konserwować jakaś inna firma zewnętrzna zajmująca się produkcją separatorów albo czy możemy te zadania realizować wewnętrznie (np. przez pracowników utrzymania ruchu)?

AOS 220

Zasady wykorzystania odpadów opon

Pytanie: Klient chciałby wykorzystać odpady (opony) jako odbojniki na nabrzeżu. Czy możemy je odsprzedać?  Prowadzimy działalność usługową – mamy park maszyn bez żadnego własnego serwisu, lakierni itp. Świadczymy usługi dźwigowe dla klientów zewnętrznych, czasem dochodzi do wymiany oleju, filtrów czy np. opon. Czy te odpady traktujemy jako powstające w związku z eksploatacją instalacji?

Zasady gospodarowania odpadami opakowań

Pytanie: Prowadzę sklep internetowy i zarejestrowałem się w Bazie danych o odpadach (BDO) jako wprowadzający opakowania na rynek. Czy mogę odpady kartonów zawieźć do skupu makulatury, a worki z folią do miejsca selektywnej zbiórki bez wystawiania kart przekazania odpadów (KPO)? Albo oddać te odpady razem z odpadami komunalnymi podczas odbioru z nieruchomości? Mam umowę użyczenia lokalu pod działalność.

SOS 110

Wydanie bądź odmowa wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów

Jeśli twój wniosek spełnia wymagania, urząd wyda ci pozwolenie maksymalnie na 10 lat. Pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest tzw. decyzją związaną, tzn. jeśli złożyłeś prawidłowy wniosek, urząd nie może ci odmówić wydania pozwolenia.

Postanowienie dotyczące zabezpieczenia roszczeń

W szczególnych przypadkach w pozwoleniu urząd może ustanowić zabezpieczenie roszczeń z tytułu możliwości wystąpienia negatywnych skutków lub szkód w środowisku. Wysokość tego zabezpieczenia urząd uzgadnia z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Jeśli urząd ustanowił takie zabezpieczenie, wówczas możesz rozpocząć eksploatację instalacji dopiero po jego wniesieniu.

Czy możesz odwołać się od decyzji

Przedsiębiorstwo nie uzyska zezwolenia na wytwarzanie odpadów, jeśli np. zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest niezgodny z planami gospodarki odpadami albo eksploatacja instalacji powoduje przekroczenie. Czy możesz się odwołać od odmowy wydania decyzji?

AOS 219

Zmiany dotyczące przepisów w zakresie wody i ścieków

Pod koniec czerwca został przez Senat przyjęty i skierowany do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Na czym mają polegać zmiany?

W jakich przypadkach karta informacyjna przedsięwzięcia jest konieczna

Pytanie: Urząd poinformował, że musimy przygotować kartę informacyjną przedsięwzięcia - w jakich przypadkach jest ona konieczna? O czym należy pamiętać podczas jej przygotowywania i czy jako firma będziemy w stanie sami ją opracować - można gdzieś znaleźć wzory takich dokumentów?

SOS 109

Różnice pomiędzy siecią a przyłączem

W celu lepszego nadzorowania, a także dzielenia obowiązków oraz kosztów w zakresie wykonywania przyłączy należy przyjrzeć się definicjom sieci i przyłącza.

Obowiązki przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w zakresie wydawania warunków przyłączenia

Z artykułu dowiesz się, jakie dokładnie są obowiązki przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w obszarze przyłączeń do sieci.

Niewydanie warunków przyłączenia w terminie – dowiedz się, jakie kary za to grożą

Wzorem prawa energetycznego, które od kilkunastu lat pozwala regulatorowi nakładać kary za niewydanie warunków przyłączenia w przewidzianym terminie, w sektorze wodno-kanalizacyjnym od roku 2020 są nakładane kary za owo przekroczenie. Jak wysokie kary mogą Ci grozić? Dowiesz się tego z artykułu.

AOS 218

Zasady magazynowania odpadów opakowań niebezpiecznych

Firmy często wykorzystują w swojej działalności farby zawierające substancje niebezpieczne, po użytkowaniu których pozostają odpady opakowań (np. puszki po farbach do znakowania drewna – kod 15 01 10*). Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób powinieneś magazynować takie opakowania.

Zasady klasyfikacji odpadów w postaci ciekłej

Pytanie: Firma ma polerkę, na której będą szlifowane próbki, wcześniej zalane żywicą. Polerka generować będzie odpad, jakim jest woda połączona z środkami do polerowania, chłodziwem oraz pyłem z żywicy. W jaki sposób mogę dokonać utylizacji i pod jakim kodem klasyfikować odpad?

AOS 217

Zanieczyszczenie powierzchni ziemi – dalsze informacje

W ostatnim numerze pisaliśmy o zanieczyszczeniu powierzchni ziemi, w tym o identyfikacji zanieczyszczeń i raporcie początkowym. O czym przeczytasz w najnowszym tekście?

Wymogi środowiskowe dla prowadzących hodowlę zwierząt – część I

Jakie wymogi wynikające z przepisów prawa ochrony środowiska musi spełnić przedsiębiorca zajmujący się hodowlą zwierząt? Dowiesz się z artykułu.

Wycinanie drzew lub krzewów przez przedsiębiorców

Musisz dokonać wycinki drzew i krzewów bądź ich pielęgnacji? Sprawdź, na jakich zasadach pozwala na to prawo ochrony środowiska.

AOS 216

Zasady wykorzystania drewnianych palet

Pytanie: Firma otrzymuje towar na paletach - czy nieuszkodzone palety możemy sprzedać innej firmie? 

Zanieczyszczenie powierzchni ziemi – istotne wskazówki

Ochrona powierzchni ziemi związana jest głównie z właściwą gospodarką, zachowaniem funkcji środowiskowych, dobrym stanem gleb oraz różnorodnością biologiczną, a także przeciwdziałaniem jej zanieczyszczeniu. Co powinieneś wiedzieć m.in. na temat szkód w środowisku i remediacji? Sprawdź w artykule.

SOS 108

Odzysk odpadów w obiektach unieszkodliwiania odpadów wydobywczych

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy o odpadach wydobywczych, obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych to obiekt przeznaczony do składowania odpadów wydobywczych w formie stałej, ciekłej, w roztworze lub zawiesinie, w tym hałdy i stawy osadowe, obejmujący tamy lub inne konstrukcje służące do powstrzymywania, zatrzymywania, ograniczania lub umacniania takiego obiektu.

Odpady, które nie pochodzą z instalacji

Wiele przedsiębiorców ma także problem z określeniem, czy dane odpady są w ogóle wytwarzane w instalacji, czy nie.

Odpady z budowli, przebudowy lub remontu budowli

Jednymi z rodzajów odpadów, które możemy wykorzystywać poza instalacjami, są odpady z budowy, przebudowy lub remontu budowli. Na jakich zasadach?

SOS 107

Z jakimi obowiązkami wiąże się wytwarzanie odpadów

Przed rozpoczęciem działalności powinieneś zaplanować ilości i rodzaje odpadów, które będziesz wytwarzać. Jeśli oszacujesz, że ilości odpadów będą przekraczały limity, powyżej których wymagane jest uzyskanie decyzji na wytwarzanie odpadów, wówczas wniosek powinieneś złożyć co najmniej dwa miesiące przed planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Sprawozdanie o wytworzonych odpadach i gospodarowaniu nimi

Moduł do przygotowania sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami jest zawarty w bazie danych o odpadach. Kto i na jakich zasadach musi je składać?

Prowadzenie ewidencji – najważniejsze informacje

Wszyscy posiadacze odpadów, a więc wszelkie firmy produkcyjne, firmy zajmujące się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów, muszą prowadzić na bieżąco ich jakościową i ilościową ewidencję.Posiadacz odpadów jest obowiązany do prowadzenia na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji zgodnie z katalogiem odpadów.

AOS 215

Z czego wynika wzrost zawartości miedzi w ściekach

Pytanie: W badaniach ścieków zauważyliśmy wzrost poziomu miedzi. Z czego może on wynikać? Dodam, że produkujemy koperty.

Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Pytanie: Muszę złożyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Podobno pojawił się w 2023 roku nowy wzór takiego wniosku. Gdzie go znajdę?

AOS 214

W jaki sposób postępować ze zużytymi bateriami

Pytanie: Gdzie utylizować zużyte baterie (potocznie nazywane paluszkami) w zakładzie pracy – czy przekazywać je do firmy specjalistycznej, czy oddawać do instytucji, które zbierają baterie (szkoły, sklepy)? Jak uzyskać w takim wypadku kartę przekazania odpadu (KPO) i jaki jest prawidłowy kod tych odpadów?

Odprowadzasz ścieki? Sprawdź, co warto wiedzieć o ich pomiarach

Podmioty odprowadzające ścieki do wód lub do ziemi mają różnorodne obowiązki wynikające m.in. z ustawy Prawo wodne. Które z nich dotyczą prowadzenia pomiarów?

Ekologiczne rolnictwo – sprawdź, na jakich warunkach

Ekologiczne rolnictwo to najbardziej przyjazna dla środowiska metoda produkcji rolnej, w trakcie której nie używa się nawozów sztucznych (z wyjątkiem nawozów zawierających wyłącznie mikroskładniki) ani pestycydów pochodzących z syntezy chemicznej. Czego w takiej uprawie robić nie można, a co trzeba?

SOS 106

Zasadność ponownej oceny po opinii negatywnej

Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się ze stanowiskiem skarżącego. Nie znalazł, podobnie jak sąd I instancji, podstaw do stwierdzenia konieczności przeprowadzenia ponownej procedury opiniowania, po negatywnej opinii, której zastrzeżenia zostały w uchwale uwzględnione. Dlaczego?

Zakres zwykłego korzystania z wód – gdzie są jego granice

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego możliwe jest zwykłe korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej, ale pod pewnymi warunkami. Chcesz wiedzieć jakimi? Polecam lekturę artykułu.

Zakres odpowiedzialności przedsiębiorstw wod.-kan. w kontekście siły wyższej

Siła wyższa to pojęcie, które możemy znaleźć w polskim prawodawstwie. Co tak naprawdę oznacza? Czy ulewne deszcze mogą zostać uznane za siłę wyższą?

AOS 213

Zmiana ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków

Ze względu na konieczność wdrożenia przepisówdyrektywy PE i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi wznowiono prace nad projektem ustawy zmieniającej ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków oraz innych ustaw. Zmiany muszą zostać uchwalone w trybie ekspresowym, ponieważ czas na wdrożenie dyrektywy upłynął 12 stycznia 2023 r.

Zintegrowany system zarządzania – co musisz o nim wiedzieć

Zintegrowany system zarządzania jest narzędziem wpierającym funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Przez zarządzanie rozumie się działania zmierzające do osiągania celów założonych przez organizację. W szerszym kontekście zarządzanie ma umożliwiać organizacji i każdemu z jej członków rozwój – w zależności od zmieniających się potrzeb oraz uwarunkowań środowiskowych i gospodarczych.

SOS 105

System Elektronicznego Nadzoru Transportu w orzecznictwie

Z artykułu dowiesz się, dlaczego NSA uchylił wyrok WSA w sprawie kary za domniemane naruszenie przepisów do SENT.

Sprawdź, jak się zachować w przypadku awarii po zgłoszeniu

W ramach funkcjonowania systemu SENT może też dochodzić do innych problematycznych sytuacji. Jedną z nich może być wystawienie zgłoszenia elektronicznie, ale brak możliwości jego dalszej aktualizacji. Co wtedy zrobić?

Odbiorca towarów w SENT

Podmioty odbierające prowadzące działalność gospodarczą, które uzupełniają zgłoszenia o informację o odbiorze towaru – powinny posiadać zaawansowany poziom dostępu do PUESC.

AOS 212

Opłata produktowa – jak i kiedy ją wyliczać

Opłata produktowa stanowi konsekwencję nieosiągnięcia przez wprowadzającego opony, oleje i smary wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów poużytkowych. Jak ją wyliczać?

Kompendium wiedzy o kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych ‒ część II

W ostatnim numerze Aktualności ochrony środowiska pisaliśmy o kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych. Poniżej znajdziesz drugą część tego artykułu.

AOS 211

Zasady magazynowania odpadów poprodukcyjnych w pigułce

Pytanie: W ramach produkcji (przetwórstwo rybne) powstają odpady takie jak odzież jednorazowa (czepki, fartuchy, zarękawniki), które klasyfikujemy pod kodem 15 02 03. W zakładzie w około 20 lokalizacjach ustawione są kosze, skąd później odpady trafiają do zewnętrznego pojemnika, w którym je magazynujemy i przekazujemy do firmy zewnętrznej. Czy te 20 koszy na produkcji o pojemności około 35 l każdy musi zostać oznaczone kodem odpadu i być traktowane jako miejsce magazynowania odpadów? Czy miejscem magazynowania odpadów jest tylko ten zbiorczy pojemnik ustawiony na zewnątrz, do którego trafiają odpady z tych 20 lokalizacji? Kosze opróżniane są z częstotliwością 2–3 razy dziennie.

Tego jeszcze nie wiesz na temat raportu do KOBiZE

Raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) zobowiązane podmioty przygotowują do końca lutego za rok poprzedni. Czego jeszcze o nim nie wiesz?