Zasady magazynowania odpadów opakowań niebezpiecznych
Firmy często wykorzystują w swojej działalności farby zawierające substancje niebezpieczne, po użytkowaniu których pozostają odpady opakowań (np. puszki po farbach do znakowania drewna – kod 15 01 10*). Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób powinieneś magazynować takie opakowania.
Zasady klasyfikacji odpadów w postaci ciekłej
Pytanie: Firma ma polerkę, na której będą szlifowane próbki, wcześniej zalane żywicą. Polerka generować będzie odpad, jakim jest woda połączona z środkami do polerowania, chłodziwem oraz pyłem z żywicy. W jaki sposób mogę dokonać utylizacji i pod jakim kodem klasyfikować odpad?
Wymogi środowiskowe dla prowadzących hodowlę zwierząt – część II
W pierwszej części artykułu pisaliśmy o pozwoleniach, które mogą dotyczyć przedsiębiorcy zajmującego się hodowlą zwierząt. Nie wszystkie formy korzystania ze środowiska wymagają jednak uzyskiwania pozwolenia.
Wnioski, które wyciągnięto po katastrofie ekologicznej na Odrze
Masowe śnięcie ryb w Odrze, do jakiego doszło w lipcu i sierpniu 2022 roku, było jedną z największych katastrof ekologicznych w Europie w najnowszej historii. Jakie wnioski z niej wyciągnięto?
System kaucyjny ostatecznie przyjęty!
Zmiana ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi została ostatecznie podpisana. Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywał w Polsce system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. System obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.
Produkcja baterii w UE unormowana
Zatwierdzono nowe przepisy dotyczące projektowania, produkcji i zarządzania odpadami dla wszystkich typów baterii sprzedawanych w Unii Europejskiej. Co się zmieniło?
Okres rozliczeniowy dla opłat zmiennych
Opłata zmienna wynika z rzeczywistego zakresu korzystania z wód i stanowi iloczyn jednostkowej stawki za określony sposób korzystania z wód oraz wymiaru tego korzystania przez oznaczony podmiot. Ostatnio pojawiło się orzeczenie dotyczące długości okresu rozliczeniowego, który powinniśmy przyjmować.
Kto ma generować potwierdzenie w BDO
Pytanie: Wytwarzając odpady i przekazując je transportującemu, należy zatwierdzać kartę przekazania odpadów (KPO) w bazie danych o odpadach (BDO) i generować też potwierdzenie? Do tej pory zawsze przekazywaliśmy kartę jako zatwierdzoną, ale nowy transportujący zarzuca nam błąd. Jak należy to robić poprawnie?