Zmiany dotyczące przepisów w zakresie wody i ścieków
Pod koniec czerwca został przez Senat przyjęty i skierowany do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Na czym mają polegać zmiany?
W jakich przypadkach karta informacyjna przedsięwzięcia jest konieczna
Pytanie: Urząd poinformował, że musimy przygotować kartę informacyjną przedsięwzięcia - w jakich przypadkach jest ona konieczna? O czym należy pamiętać podczas jej przygotowywania i czy jako firma będziemy w stanie sami ją opracować - można gdzieś znaleźć wzory takich dokumentów?
Świadectwo energetyczne budynku a umowa najmu
Zgodnie ze zmianą przepisów od 28 kwietnia 2023 r. przy wynajmie części budynku lub lokalu należy dołączyć świadectwo charakterystyki energetycznej. Czy obowiązek ten dotyczy także wysp w centrum handlowym? Co należy zrobić w przypadku wynajmowania pustego lokalu w centrum handlowym, kiedy nie ma możliwości sporządzenia świadectwa (w lokalu nie ma jeszcze żadnych urządzeń/instalacji)? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tekście.
Sprawdź, jak przygotować się do kontroli realizowanej przez Wody Polskie
Podczas kontroli Wód Polskich inspektorzy oceniają wizualnie urządzenia oraz instalacje znajdujące się na terenie zakładu. Z tekstu dowiesz się, jakie elementy wyposażenia i dokumenty będą podlegać kontroli.
Postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej przez gminę
Pytanie: Gmina zawiesiła postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do czasu przedłożenia raportu oceny oddziaływania na środowisko (raport ooś). Po upływie 3 lat od zawieszenia inwestor nie złożył raportu, postępowanie zatem zostało umorzone. Po upływie kilku miesięcy inwestor złożył kolejny wniosek o wydanie decyzji środowiskowej (duś) na to samo przedsięwzięcie, załączając raport ooś. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna? Czy inwestor został zobowiązany do złożenia najpierw karty informacyjnej przedsięwzięcia (KIP), a na dalszym etapie postępowania raportu?
Opłata za wprowadzanie produktów w opakowaniach
Pytanie: Czy firma, która wprowadza do Polski wodę mineralną w butelkach plastikowych (np. 1,5 l), podlega opłacie, która wynika z dyrektywy SUP?
Opakowania wielomateriałowe − jak z nimi postępować
Odpady opakowań wielomateriałowych podlegają szczególnemu traktowaniu przez przepisy Unii Europejskiej, które zostały wdrożone do naszego systemu prawnego. Jak z nimi postępować?
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie – nowe przepisy
Został opublikowany nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych.