Magazyn towaru a odpowiedzialność za odpady i opakowania klientów
Pytanie: Firma X prowadzi dla swoich zagranicznych klientów magazyn na terenie Polski, w którym następuje przeładunek towarów do innych środków transportu po czasowym ich magazynowaniu. Czasem towary są też przepakowywane w inne opakowania, a następnie organizowany jest transport tych towarów do klientów końcowych. Kto odpowiada za opakowania? Zamieszczone na nich logo są firm, które zlecają przepakowanie towaru. Kto odpowiada za odpady wytwarzane na magazynie w związku z przepakowywaniem towarów? Czy można odpowiedzialność za opakowania i odpady uregulować w umowach na świadczone usługi przeładunkowe i magazynowe?
Jak sprawdzić, czy pracownicy są narażeni na hałas – część I
Prowadzone od lat badania potwierdzają, że nadmierny hałas powoduje negatywne zmiany w obszarze psychiki, a długotrwałe przebywanie w głośnym otoczeniu może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Jak przedsiębiorca powinien sprawdzać, czy na stanowiskach pracy hałas nie jest nadmierny?
Istotne terminy i zmiany w branży opakowaniowej
W zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi są planowane w najbliższym czasie duże zmiany. Spora część projektów, które je wprowadzą, nie ma jednak precyzyjnie określonych terminów. Jak wygląda orientacyjny terminarz i zakres tych zmian? Dowiesz się z artykułu.
Ilości wytwarzanych odpadów a obowiązki środowiskowe
Pytanie: Otwieramy betoniarnię i szacujemy, że w ramach działalności powstanie rocznie około 700−800 kg odpadów niebezpiecznych (głównie oleje) i około 500 kg odpadów innych niż niebezpieczne. Czy powinniśmy uzyskać decyzje związane z odpadami?
Decyzje związane z inwestycją w oczyszczalnie ścieków
Pytanie: Mamy dwie oczyszczalnie ścieków i niedługo będziemy modernizować małą oczyszczalnię (wiejską − znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta) o RLM 446. Chcemy uprościć gospodarkę osadową w tej małej oczyszczalni jedynie do wybudowania zagęszczacza grawitacyjnego, a następnie do wywożenia zagęszczonego osadu (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią, do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Czy istnieją przeciwwskazania prawne do realizacji takiego projektu? Czy są konieczne specjalne pozwolenia?
Czy sprzedaż nieuszkodzonych opakowań jest możliwa
Pytanie: Kupujemy do produkcji surowiec w workach Big-bag. Czy jeśli worki są nieuszkodzone możemy je odsprzedać, czy muszą być traktowane jako odpad?
Biogazownie rolnicze – ułatwienia w inwestycjach
Pod koniec czerwca został przez Senat przyjęty z poprawkami projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych.