Zwrot opłat w przypadku odrzucenia wniosku

Pytanie: Złożyliśmy wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego i wnieśliśmy opłatę skarbową i rejestracyjną, ale urząd odrzucił wniosek bez rozpoznania. Czy opłaty mogą zostać na kontach do czasu złożenia ponownego wniosku, czy musimy wnieść wniosek o zwrot tych opłat?

ZMIANY PRAWNE

Zasady czyszczenia i konserwacji separatorów ropopochodnych

Pytanie: Mamy zainstalowanych w firmie kilka separatorów ropopochodnych. Ich producent powołując się na ustawę Prawo ochrony środowiska, twierdzi, że tylko on może wykonywać czynności czyszczenia i konserwacji tych separatorów. Czy może je czyścić i konserwować jakaś inna firma zewnętrzna zajmująca się produkcją separatorów albo czy możemy te zadania realizować wewnętrznie (np. przez pracowników utrzymania ruchu)?

Zagrożenie bakterią Legionella – jak uchronić się przed zakażeniem

Zagrożenie bakterią Legionella w instalacjach wodnych jest kwestią, która zasługuje na szczególną uwagę. Jakie środki ostrożności powinny być zachowane, by minimalizować ryzyko zakażenia?

Wpływ dzikich wysypisk na środowisko naturalne

Występowanie nielegalnych składowisk odpadów może wiązać się z ryzykiem skażenia, stanowiąc największe zagrożenie dla gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych.

Opłaty i kary związane z przekroczeniami emisji zanieczyszczeń

Niektóre firmy na podstawie wydanych decyzji muszą wykonywać systematyczne pomiary emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych z emitorów na terenie zakładu. Co, jeśli wielkości tych emisji są na granicy dopuszczalności? Czy firmie grożą dodatkowe opłaty albo kary?

Obowiązki jednostek handlowych dotyczące żywności w pojemnikach

Pytanie: W związku z wejściem w życie 24 maja 2023 r. ustawy wdrażającej wymagania dyrektywy Single Use Plastics (dalej: SUP) jakie są nowe obowiązki jednostek handlu detalicznego, hurtowego lub gastronomicznego, które sprzedają żywność w pojemnikach jednorazowego użytku wykonanych z papieru powleczonego polietylenem (PE)? Czy dotyczy ich również nakaz oznaczeń?

Nowe przepisy o dobrych praktykach w zakresie gospodarki leśnej – część II

W ostatnim numerze pisaliśmy o części przepisów dotyczących wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 r. W tej części opisujemy szczegółowe działania związane z ochroną przyrody.