Odpady trafiające do osób fizycznych
Tylko przekazanie odpadów podmiotom wskazanym w art. 27 ust. 2 ustawy o odpadach, a więc takim, które mają stosowne zezwolenia, koncesje i wpisy do rejestru, zwalnia z odpowiedzialności za odpady. Co więc w przypadku ich przekazywania osobom fizycznym?
Najnowsza nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw przede wszystkim służy wdrożeniu do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2018/2001 z 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (tzw. dyrektywa RED II).
Magazynowanie odpadów – najważniejsze zasady
W zależności od rodzaju odpadów obowiązują różne okresy ich magazynowania: rok w przypadku odpadów niebezpiecznych oraz 3 lata w przypadku odpadów innych niż niebezpieczne. Istotną kwestią jest fakt, że okresy magazynowania odpadów są liczone łącznie dla wszystkich kolejnych posiadaczy odpadów.
Kwestie ewidencji odpadów a firmy powiązane
Pytanie: Czy możemy przejąć obowiązki odpadowe firmy córki (ma swój NIP), która jest na tyle mała, iż generuje tylko jeden rodzaj odpadów i to w ilościach niewymagających rejestracji w BDO. Jednak jako spółka nadrzędna chcielibyśmy ewidencjonować je na naszym koncie. Czy możemy uwzględnić ją jako oddzielne miejsce prowadzenia działalności (MPD) i w tym miejscu wykazywać te odpady?
Korzystanie z piaskarki a obowiązki środowiskowe związane z emisjami do powietrza
Pytanie: Jeśli podmiot korzysta z piaskarki (na miejscu w kontenerze, w którym jest zamontowany filtr mechaniczny, a czasem jedzie do klienta i wykonuje piaskowanie pod gołym niebem – emisja niezorganizowana), to czy musi zgłosić tę instalację?
Kolejny nabór w programie „Ciepłe Mieszkanie”
„Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie programu „Czyste Powietrze” kierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych. Jakie są warunki wsparcia?
Kary za niewłaściwą gospodarkę odpadami
Surowe konsekwencje karne i administracyjne grożą podmiotom za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie gospodarowania odpadami. Jakie to konkretnie kary?
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
AOS 223
Kwestie aktualizacji danych w KOBiZE
Zdarza się, że podmioty aktualizują decyzje na wprowadzanie gazów i pyłów z instalacji. Czy taka sytuacja wymaga aktualizacji danych w KOBiZE?
Kolejne odpady objęte systemem SENT
Zmiana rozporządzenia wprowadza modyfikacje przepisów związanych z odpadami w systemie SENT. W jakim zakresie?
AOS 222
Kwestie ewidencji odpadów a firmy powiązane
Pytanie: Czy możemy przejąć obowiązki odpadowe firmy córki (ma swój NIP), która jest na tyle mała, iż generuje tylko jeden rodzaj odpadów i to w ilościach niewymagających rejestracji w BDO. Jednak jako spółka nadrzędna chcielibyśmy ewidencjonować je na naszym koncie. Czy możemy uwzględnić ją jako oddzielne miejsce prowadzenia działalności (MPD) i w tym miejscu wykazywać te odpady?
Korzystanie z piaskarki a obowiązki środowiskowe związane z emisjami do powietrza
Pytanie: Jeśli podmiot korzysta z piaskarki (na miejscu w kontenerze, w którym jest zamontowany filtr mechaniczny, a czasem jedzie do klienta i wykonuje piaskowanie pod gołym niebem – emisja niezorganizowana), to czy musi zgłosić tę instalację?
SOS 112
W jaki sposób dzikie wysypiska były lokalizowane
Informacje dotyczące nielegalnych miejsc magazynowania odpadów oraz pożarów składowisk są pozyskiwane najczęściej z Informatycznego Systemu Kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska, w którym prowadzona jest ewidencja zakładów korzystających ze środowiska kontrolowanych regularnie przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ).
Regulacje prawne jako odpowiedź na pożary składowisk
Na skutek intensyfikacji zjawiska dzikich wysypisk odpadów i ich pożarów ustawodawca wdrożył wiele przepisów, które miały na celu zapobiec tego typu procederom, a w razie ich zaistnienia nałożyć na podmioty obowiązek rekompensaty za szkody w środowisku.
SOS 111
Jakie są obowiązki sprzedawców żywności
Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności w swojej treści nakłada na sprzedawców żywności szereg obowiązków. Jakich? Tego dowiesz się z artykułu.
Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie marnowania żywności
W art. 10 ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności ustawodawca przewidział karę pieniężną wobec przedsiębiorców, którzy nie zawarli umowy z organizacją pozarządową w przedmiocie nieodpłatnego przekazywania żywności.
Jak zapobiegać marnowaniu żywności – prawne i praktyczne aspekty
Problem marnowania żywności dotyka w znacznym stopniu, poza innymi krajami europejskimi, także Polskę. Żywność trafiająca na śmietnik pochodzi zarówno od podmiotów handlujących artykułami spożywczymi, jak i z gospodarstw domowych. Dlaczego marnowanie żywności jest tak dużym problemem?
AOS 221
Nowe przepisy o dobrych praktykach w zakresie gospodarki leśnej – część II
W ostatnim numerze pisaliśmy o części przepisów dotyczących wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 r. W tej części opisujemy szczegółowe działania związane z ochroną przyrody.
Kto i na jakich zasadach musi przeprowadzać audyt energetyczny
Duże firmy mają obowiązek przeprowadzania audytu energetycznego. Co więcej, taki audyt należy przeprowadzać regularnie, a kara za jego brak może wynieść do 5% przychodu ukaranego przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.
AOS 220
Jakie wymagania środowiskowe musi spełniać placówka medyczna
Placówki medyczne mają kilka obowiązków środowiskowych, do których należy m.in. prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości czy składanie informacji związanych z opłatami środowiskowymi. O czym jeszcze takie placówki muszą pamiętać?
Jak sprawdzić, czy pracownicy są narażeni na hałas – część II
W ostatnim numerze pisaliśmy o narażeniu pracowników na hałas. Co znajdziesz w drugiej części tego tekstu?
Jak przekazać złom osobie fizycznej
Pytanie: Czy wytwórca odpadu, którym jest złom stalowy, może go sprzedać osobie prywatnej? Jeśli tak, to jakie warunki musi spełnić?
SOS 110
Wniosek o przeprowadzenie kontroli
Przed wydaniem pozwolenia na wytwarzanie odpadów urząd, do którego został złożony wniosek, przekazuje kopię niezbędnej dokumentacji i występuje z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (WIOŚ) i komendanta powiatowego (miejskiego) PSP (jeśli dotyczy).
Rozpatrywanie złożonego wniosku
Urząd sprawdzi, czy zostały dostarczone wszystkie dokumenty i podane niezbędne dane. Jeżeli wniosek zawiera braki formalne (np. nie wypełniono w sposób satysfakcjonujący wniosku albo nie złożono wszystkich wymaganych załączników), to urząd wezwie do poprawienia błędów.
Kwestie dotyczące wykonania operatu ppoż.
Operat ppoż. powinien być, zgodnie z art. 42 ust. 4b pkt 1 lit. a–b ustawy o odpadach, wykonany przez uprawnioną osobę. Co jeszcze wytwórca odpadów powinien o nim wiedzieć?
AOS 219
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie – nowe przepisy
Został opublikowany nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych.
Magazyn towaru a odpowiedzialność za odpady i opakowania klientów
Pytanie: Firma X prowadzi dla swoich zagranicznych klientów magazyn na terenie Polski, w którym następuje przeładunek towarów do innych środków transportu po czasowym ich magazynowaniu. Czasem towary są też przepakowywane w inne opakowania, a następnie organizowany jest transport tych towarów do klientów końcowych. Kto odpowiada za opakowania? Zamieszczone na nich logo są firm, które zlecają przepakowanie towaru. Kto odpowiada za odpady wytwarzane na magazynie w związku z przepakowywaniem towarów? Czy można odpowiedzialność za opakowania i odpady uregulować w umowach na świadczone usługi przeładunkowe i magazynowe?
SOS 109
W jaki sposób zrealizować przyłączenie do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej
Istotna jest świadomość, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne są obowiązane przyłączyć do sieci nieruchomości podmiotów ubiegających się o przyłączenie do sieci, jeżeli są spełnione warunki przyłączenia określone w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków uchwalonym przez gminę, a także istnieją techniczne możliwości świadczenia usług. Więcej na ten temat przeczytasz w tym numerze specjalnym.
AOS 218
Kto ma generować potwierdzenie w BDO
Pytanie: Wytwarzając odpady i przekazując je transportującemu, należy zatwierdzać kartę przekazania odpadów (KPO) w bazie danych o odpadach (BDO) i generować też potwierdzenie? Do tej pory zawsze przekazywaliśmy kartę jako zatwierdzoną, ale nowy transportujący zarzuca nam błąd. Jak należy to robić poprawnie?
Jak założyć spółdzielnię energetyczną
Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stale rosnącymi kosztami zaopatrzenia w energię jest partycypacja w ramach tzw. spółdzielni energetycznej. Tego typu spółdzielnie działają w ramach rozproszonej energetyki obywatelskiej. Sprawdź, po co i jak założyć taką spółdzielnię.
AOS 217
Czy wody opadowe mogą trafiać do rowu
Pytanie: Czy wody opadowe z drogi krajowej, wojewódzkiej lub powiatowej klasy G mogą być odprowadzane do przydrożnego rowu bez konieczności zastosowania separatora?
Czeka Cię audyt z ISO 14001? Sprawdź, jak przygotować pracowników
Pracownicy są zobowiązani do znajomości polityki środowiskowej firmy i powinni umieć wskazać aspekty środowiskowe, które zostały określone w danej działalności jako istotne. Firmy, które chcą przygotować swoich pracowników do audytu, powinny zwrócić im uwagę na kilka ważnych aspektów.
AOS 216
Kto i kiedy musi wyznaczać doradcę ADR
Pytanie: Czy gabinet stomatologiczny, który wytwarza odpady o kodzie 18 01 03* i widnieje na karcie przekazania odpadu (KPO) jako przekazujący, musi wyznaczyć doradcę ADR? Odbiór odpadów odbywa się raz w miesiącu (nie więcej niż 15 kg/miesiąc).
Jakie skutki może mieć korzystanie z ujęcia wody bez stosownej decyzji
Przedsiębiorca korzystający z własnego ujęcia wód na potrzeby zakładu, który nie ma stosownego pozwolenia wodnoprawnego w tym zakresie, może spodziewać się konsekwencji. Jakich?
SOS 108
Odpady wykorzystywane w podziemnych technikach górniczych
Zgodnie z § 131 rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu podziemnych zakładów górniczych w podziemnych wyrobiskach górniczych, dopuszczalne jest wykorzystanie wyłącznie odpadów, które zostały określone w przepisach rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami.
Kiedy odpady mogą być wykorzystane
Warunkiem koniecznym do prowadzenia odzysku poza instalacjami jest zgodność z rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami (dalej: rozporządzenie). Stosowanie odpadów niewymienionych w treści ww. rozporządzenia stanowi naruszenie przepisów ochrony środowiska.
SOS 107
Utrata statusu odpadów
Odpady poddane odzyskowi (w tym recyklingowi), na które istnieje rynek zbytu i które mogą być wykorzystane do konkretnych celów, nie powodując negatywnych zmian w środowisku, mogą uzyskać status utraty odpadów.
Podstawowe zasady postępowania z odpadami
Istnieje określona grupa procesów, które są zaliczane do możliwych dróg postępowania z odpadami. Jakich? Dowiesz się z tekstu.
AOS 215
Jak rozwija się sektor OZE w Polsce
Rozwój nowych technologii z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE), szczególnie energetyki słonecznej oraz lądowych farm wiatrowych, jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Jak liczyć ślad węglowy w przedsiębiorstwach
Mianem „śladu węglowego" określa się wyliczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu (przedsiębiorstwa). Jest on wyrażony jako ekwiwalent dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu (CO2e/jedn. funkcjonalna). Jak go wyliczać?
Decyzja środowiskowa przy konfekcjonowaniu produktów
Pytanie: Czy mając aktualne decyzję na wytwarzanie odpadów oraz pozwolenia wodno-prawne, potrzebujemy dodatkowej decyzji środowiskowej na konfekcjonowanie produktów spożywczych?
AOS 214
Określanie zawartości metali ciężkich w opakowaniach
Pytanie: Jak należy określić zawartość metali ciężkich w opakowaniach (chodzi o producenta opakowań drewnianych w postaci palet)?
Odpady opakowaniowe – traktować je jako odpady komunalne czy inne niż komunalne
Pytanie: Niedawno przytrafił nam się klient, który zgłosił zastrzeżenia do umowy w zakresie przyjmowania odpadów z papieru i tektury pod kodem 15 01 01. Kontrahent nalegał, by przywiezione odpady przyjąć pod kodem 20 01 01, ponieważ gminy, z którymi ma podpisane umowy na odbiór odpadów, nie będą mogły odpadów z grupy 15 doliczyć sobie do odzysku. Czy miał rację i powinienem go posłuchać?
SOS 106
Jak należy rozumieć siłę wyższą
Zdaniem Sądu Najwyższego sąd apelacyjny nieprawidłowo zinterpretował siłę wyższą, a miało to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu odpowiedzialności przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego za zaistniałą szkodę. Dlaczego interpretacja była błędną?
Czy spółka może mieć argumenty do negacji decyzji
W skardze na decyzję organu skierowanej do sądu spółka podniosła argument, że odmowa wydania pozwolenia wodnoprawnego nie może zaistnieć z powodu niewywiązania się z obowiązków nałożonych w decyzji, która wygasła na skutek upływu czasu, na który została wydana. Czy spółka miała rację?
Czy pozwolenie wodnoprawne oznacza, że nie mamy do czynienia ze zwykłym korzystaniem z wód
Skargę kasacyjną od wyroku sądu I instancji wniósł organ. W uzasadnieniu wskazał, że według niego pobór wód dokonywany przez osobę prawną nie może zostać zakwalifikowany jako pobór wód na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Czy słusznie?
AOS 213
Ochrona powietrza w gminach – nowe zadania samorządów
Kwestie ochrony powietrza w gminach uległy zmianom w ostatnim czasie. Ustawa Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) wprowadziła system oceny i zarządzania jakością powietrza. Na czym to polega?
SOS 105
Obowiązki przewoźnika po otrzymaniu numeru referencyjnego
W momencie gdy przewoźnik otrzyma od odbierającego numer referencyjny SENT200 oraz klucz przewoźnika, powinien niezwłocznie wejść na swoje konto i uzupełnić swoje dane w zgłoszeniu. O czym musi pamiętać?
Kary i kontrole dotyczące systemu SENT
Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących SENT podmiotom zobowiązanym do realizowania obowiązków z nim związanych grożą surowe kary. Jakie?
Dostępne usługi na platformie PUESC
Podmiot zobowiązany do przesyłania, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszenia, po zalogowaniu się na PUESC i wybraniu właściwej usługi w grupie „Przewóz towarów objętych monitorowaniem (SENT)”, powinien wybrać odpowiedni „Formularz do wypełnienia”.
AOS 212
Opłata środowiskowa okiem eksperta
Jeśli prowadzisz działalność mającą wpływ na środowisko, to powinieneś w terminie do 31 marca ponieść opłatę środowiskową do urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska.
Określone wymagania jakościowe dla wodoru
Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych dla wodoru. Jakie są te nowe wymagania?
Modyfikacje obowiązku informacyjnego w zakresie taryf
Pojawiło się nowe rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Jakie przepisy weszły w życia od stycznia 2023 roku?
AOS 211
Nowe kary w Prawie energetycznym
Nowa ustawa z 29 września 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii weszła w życie 6 grudnia 2022 r.
Kompendium wiedzy o kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych - część I
Pytanie: W celu poprawnej klasyfikacji odpadów często potrzebna jest ich karta charakterystyki. Czy jeżeli produkt został kupiony w 2020 roku, a aktualizacja jego karty nastąpiła w 2022 roku, to czy przedsiębiorca, który od 2020 roku używa tego samego produktu, ma obowiązek aktualizacji takiej karty, czy to dostawca ma obowiązek zapewnić najaktualniejszą wersję?