Kolejne odpady objęte systemem SENT

Zmiana rozporządzenia wprowadza modyfikacje przepisów związanych z odpadami w systemie SENT. W jakim zakresie?

Jakich dokumentów może wymagać przekazujący odpady

Firmy często zastanawiają się, jakich dokumentów powinny wymagać od firm przejmujących i transportujących odpady, w celu weryfikacji, czy działają one legalnie. Jest to szczególnie istotne, by w przypadku ewentualnej kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska i innych instytucji nie można było nic przekazującemu odpady zarzucić.

Jak wyznaczyć emisję substancji do powietrza

Pytanie: W procesie technologicznym obróbki skrawaniem na automatach tokarskich używamy oleju do chłodzenia i smarowania. Jak obliczyć emisję LZO z tych procesów? Czy w ogóle powinno się brać te procesy pod uwagę przy wyliczaniu emisji do KOBiZE i opłatach za korzystanie ze środowiska?

Ewidencja baterii i klasyfikacja odpadów

Pytanie: Jesteśmy wpisani do Bazy danych o odpadach (BDO) jako wytwórcy odpadów. Chcemy oddać zużyte akumulatory do punktu, który przyjmuje tego rodzaju odpady. Jak należy to zewidencjonować w BDO? Dodatkowo po likwidacji stanowisk pracy zostały nam odpady "szyby pleksi" z tworzywa sztucznego - pod jakim kodem powinniśmy je zaklasyfikować?

Co sprawdzi WIOŚ w trakcie zmiany zezwolenia

Pytanie: Firma dokonuje zmiany zezwolenia na zbieranie odpadów, żeby dostosować decyzję do obowiązujących przepisów prawnych. Czy WIOŚ w przypadku procedowania takiego wniosku może pytać np. o kwestie emisyjne i uzależniać wydanie opinii od zgodności innych aspektów z obszaru ochrony środowiska?

Aktualizacja stawek opłaty produktowej

Do końca 2024 roku ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań.

Dotacje na wdrażanie technologii wodorowych od 2024 roku

Program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Wodoryzacja Gospodarki skierowany jest na rozwój niskoemisyjnej i zeroemisyjnej gospodarki przez wsparcie przedsięwzięć dotyczących wdrożenia technologii wodorowych wraz z infrastrukturą techniczną, służącą do wytwarzania, magazynowania, transportu oraz wykorzystania wodoru. W ramach Programu od 1 stycznia 2024 r. przyznawane będzie dofinansowanie w postaci dotacji i pożyczek dla przedsiębiorców.

AOS 223

Ustawa o rewitalizacji rzeki Odry

Przewidziane w ustawie zmiany wynikają przede wszystkim z potrzeby usprawnienia działań mających na celu rewitalizację rzeki Odry w związku z katastrofą ekologiczną, jaka miała miejsce w 2022 roku. Większość przepisów tej ustawy weszło w życie 7 października 2023 r.

Rozliczanie jednostek handlu w zakresie toreb z tworzywa sztucznego

Pytanie: W jaki sposób jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których oferowane są torby na zakupy z tworzywa sztucznego, powinny rozliczać te obowiązki?

Przepisy, które wejdą w życie w 2024 roku

W przyszłym roku wejdą w życie przepisy, które zostały już uchwalone, ale termin ich wejścia w życie został odroczony.

AOS 222

Zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

Zmiany wynikają przede wszystkim z potrzeby usprawnienia procesu wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś) oraz realizacji inwestycji drogowych, wodnych i przeciwpowodziowych.

Ustawa o systemie kaucyjnym a wprowadzający produkty w opakowaniach

Pytanie: Jestem producentem wprowadzającym produkty w opakowaniach na rynek. W jaki sposób i od kiedy zmienią się moje obowiązki w związku z przyjętą ustawą o systemie kaucyjnym?

SOS 112

Opłaty podwyższone za korzystanie ze środowiska

Jeśli podmiot korzysta ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji, ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.

Odpady trafiające do osób fizycznych

Tylko przekazanie odpadów podmiotom wskazanym w art. 27 ust. 2 ustawy o odpadach, a więc takim, które mają stosowne zezwolenia, koncesje i wpisy do rejestru, zwalnia z odpowiedzialności za odpady. Co więc w przypadku ich przekazywania osobom fizycznym?

Magazynowanie odpadów – najważniejsze zasady

W zależności od rodzaju odpadów obowiązują różne okresy ich magazynowania: rok w przypadku odpadów niebezpiecznych oraz 3 lata w przypadku odpadów innych niż niebezpieczne. Istotną kwestią jest fakt, że okresy magazynowania odpadów są liczone łącznie dla wszystkich kolejnych posiadaczy odpadów.

SOS 111

SŁOWNICZEK

Przekwalifikowanie żywności na paszę

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz polityki Gospodarki o Obiegu Zamkniętym coraz większy nacisk kładzie się na maksymalne wykorzystanie produktów i surowców, a co za tym idzie – ograniczanie strat i marnowania. Dotyczy to również przeznaczenia niesprzedanej, niepełnowartościowej żywności lub jej odpadów na cele paszowe.

Polskie przepisy dotyczące marnowania żywności

Unijna polityka zapobiegania marnowaniu żywności znalazła swoje przełożenie na grunt polski w ustawie z 19 lipca 2019 r. o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Jakie uregulowania możemy znaleźć w tym akcie prawnym?

AOS 221

Zagrożenie bakterią Legionella – jak uchronić się przed zakażeniem

Zagrożenie bakterią Legionella w instalacjach wodnych jest kwestią, która zasługuje na szczególną uwagę. Jakie środki ostrożności powinny być zachowane, by minimalizować ryzyko zakażenia?

Wpływ dzikich wysypisk na środowisko naturalne

Występowanie nielegalnych składowisk odpadów może wiązać się z ryzykiem skażenia, stanowiąc największe zagrożenie dla gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych.

AOS 220

Z jaką częstotliwością należy dokonywać pomiarów hałasu przemysłowego

Hałas jest dźwiękiem generowanym w wyniku działalności człowieka, który jest uważany za szkodliwy czynnik fizyczny podlegający weryfikacji. Czy jest określona jego częstotliwość pomiarów dla budynków produkcyjnych?

Określanie oddziaływania hodowli na środowisko − wyznaczanie DJP

W trakcie kontroli organów ochrony środowiska na terenach gospodarstw rolnych prowadzących chów lub hodowlę zwierząt jest mowa o dużych jednostkach przeliczeniowych (dalej: DJP). Jak je określać?

SOS 110

Załączniki, które musisz dołączyć do wniosku

Do wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów powinieneś załączyć stosowne dokumenty. Jakie?

Wzór wniosku – wypełnij go w prawidłowy sposób

Wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów posiadacz odpadów powinien złożyć jako oryginał. Najczęściej przedkłada się go w dwóch egzemplarzach, z czego jeden odsyłany jest po wszystkim do składającego wniosek.

AOS 219

Świadectwo energetyczne budynku a umowa najmu

Zgodnie ze zmianą przepisów od 28 kwietnia 2023 r. przy wynajmie części budynku lub lokalu należy dołączyć świadectwo charakterystyki energetycznej. Czy obowiązek ten dotyczy także wysp w centrum handlowym? Co należy zrobić w przypadku wynajmowania pustego lokalu w centrum handlowym, kiedy nie ma możliwości sporządzenia świadectwa (w lokalu nie ma jeszcze żadnych urządzeń/instalacji)? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tekście.

Sprawdź, jak przygotować się do kontroli realizowanej przez Wody Polskie

Podczas kontroli Wód Polskich inspektorzy oceniają wizualnie urządzenia oraz instalacje znajdujące się na terenie zakładu. Z tekstu dowiesz się, jakie elementy wyposażenia i dokumenty będą podlegać kontroli.

SOS 109

Kwestie dotyczące wykonywania przyłączy

Co powinien zrobić podmiot na podstawie wydanych warunków przyłączenia? Tego dowiesz się z artykułu.

Kto musi pokryć koszty wykonania przyłącza wodnego do granicy nieruchomości

Budowa przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej może wiązać się z koniecznością ustalenia, kto pokrywa koszty przyłączenia do granicy działki. Należy wtedy zastanowić się, czy odpowiada za to przedsiębiorstwo wodociągowe czy właściciel nieruchomości.

Czy kara może być umorzona

Nie ma możliwości umorzenia kary na wniosek, ale istnieją formalne sposoby na uniknięcie nałożenia kary z art. 29 ust. 3a ww. ustawy i zakończenie procesu bez orzeczenia o sankcji. Jakie? Dowiesz się z poniższego tekstu.

AOS 218

Wymogi środowiskowe dla prowadzących hodowlę zwierząt – część II

W pierwszej części artykułu pisaliśmy o pozwoleniach, które mogą dotyczyć przedsiębiorcy zajmującego się hodowlą zwierząt. Nie wszystkie formy korzystania ze środowiska wymagają jednak uzyskiwania pozwolenia.

Wnioski, które wyciągnięto po katastrofie ekologicznej na Odrze

Masowe śnięcie ryb w Odrze, do jakiego doszło w lipcu i sierpniu 2022 roku, było jedną z największych katastrof ekologicznych w Europie w najnowszej historii. Jakie wnioski z niej wyciągnięto?

System kaucyjny ostatecznie przyjęty!

Zmiana ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi została ostatecznie podpisana. Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywał w Polsce system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. System obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.

AOS 217

Warunki, które musi spełniać kierowca przewożący towary objęte ADR

Dla kierowców, którzy mają przewozić towary objęte ADR, są przewidziane specjalne wymagania. O czym musisz pamiętać w tym zakresie?

Oznakowanie środowiskowe – sprawdź, co oznacza pętla Möbiusa

Wstęga Möbiusa (zwana również pętlą Möbiusa) jest dobrowolnym oznakowaniem środowiskowym umieszczanym na opakowaniach. Co oznacza?

Opłaty związane z zezwoleniami z ochrony środowiska

W tabeli prezentujemy aktualnie obowiązujące opłaty skarbowe za wydanie niektórych zezwoleń z zakresu ochrony środowiska.

AOS 216

Zanieczyszczenie Odry – raport podsumowujący

Zespół ds. sytuacji na rzece Odrze wydał raport końcowy zawierający analizę zanieczyszczeń tej rzeki i zmian w niej zachodzących na przestrzeni ostatnich lat. Publikacja zawiera również dane i analizy będące następstwem rekomendacji eksperckich z raportu wstępnego z września 2022 roku.

Z czym jest związane oznaczanie zielonym punktem

Pytanie: Dotarły do mnie ostatnio informacje, że towary wprowadzane na rynek niemiecki muszą być oznaczone jakimś specjalnym znakiem (zielonym punktem). Czy to prawda i czy wprowadzając palety, muszę go umieszczać?

Sprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznej a Pzp

Pytanie: Podmiot nadrzędny przeprowadził przetarg na zakup energii elektrycznej dla podmiotów podległych (w tym dla nas). Jeden z naszych oddziałów ma zawartą umowę tzw. prosumencką (czyli kompleksową umowę na usługi dostawy energii, dystrybucji i odkupu energii wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznych). Musimy wypowiedzieć umowę kompleksową, czego następstwem jest przymus zawarcia umowy na sprzedaż energii wyprodukowanej z naszej instalacji fotowoltaicznej. Czy w przypadku sprzedaży energii elektrycznej powinno być przeprowadzone postępowanie w zależności od kwoty szacunkowej?

SOS 108

Inne specyficzne odpady i metody odzysku

W rozporządzeniu możemy też znaleźć inne rodzaje odpadów i metody ich odzysku.

Demontaż urządzeń stanowiących zużyty sprzęt elektryczny

Rodzaje odpadów zużytego sprzętu, jakie można przetwarzać poza instalacjami i urządzeniami, i warunki ich odzysku określa lp. 17 tabeli załącznika do rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami.

Czy możesz wykorzystywać odpady gumowe i zużyte opony

Odzysk odpadów gumowych i zużytych opon to tzw. recykling produktowy, który nie wymaga obróbki materiału i umożliwia bezpośrednie wykorzystanie odpadów w ich pierwotnej postaci w całości lub po pocięciu. Ich atutem jest wysoka elastyczność, dobre tłumienie drgań i hałasu, stąd z powodzeniem mogą być stosowane jako tani materiał zastępujący materiały będące produktami.

SOS 107

Ogólne zasady transportu odpadów

Transport odpadów odbywa się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować odpady.

Magazynowanie i zbieranie odpadów

Odpady należy zbierać i magazynować w sposób selektywny. Magazynowanie odpadów odbywa się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować te odpady.

Zakres odpowiedzialności za odpady

Posiadacz odpadów może zlecić wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami podmiotom, które mają stosowne uregulowania prawne w tym zakresie. Jaki jest zakres odpowiedzialności za odpady?

AOS 215

Sprawdź, kto jest sprzedawcą odpadów, a kto nie

Pytanie: Produkujemy wyroby chemii organicznej dla klientów krajowych i zagranicznych. Usługa produkcyjna była realizowana dla klienta na bazie jego technologii z wykorzystaniem naszej instalacji i pracowników. Wyprodukowany produkt nie spełnił jednak oczekiwań klienta i ten kazał go zutylizować. Odpady objęliśmy zakresem swojego pozwolenia zintegrowanego i oddaliśmy jako wytworzone przez nas. Chcemy wystawić fakturę uwzględniającą koszty utylizacji oraz narzucić marżę za organizację wywozu odpadów („usługa utylizacji”). Czy jest to zgodne z przepisami? Czy nie zostaniemy potraktowani jako sprzedawcy odpadów, jeżeli w jakimś sensie na tym zarobimy?

Pakowanie wysyłanych produktów a wpis do BDO

Pytanie: Prowadzę malutki sklep internetowy sprzedający w Polsce. Nie jestem producentem, nic nie importuję, nie jestem też jedynym dystrybutorem. Produkty biorę od innych sklepów w kraju, które są dostępne dla wszystkich klientów (np. kawa, herbata, oleje spożywcze). Kartony do wysyłki kupuję od polskiego dostawcy, nie są one produkowane na moje zamówienie i nie zawierają logo. Czy mam się rejestrować w BDO jako wprowadzający opakowania?

Odpady wytwarzane w gospodarstwie rolnym – jak je zagospodarować

Odpady w gospodarstwie rolnym, które są bardzo różne, klasyfikuje się przez ich zaliczenie do odpowiedniej grupy, podgrupy i rodzaju. Jakie to rodzaje odpadów i w jaki sposób można je zagospodarować? Dowiesz się z artykułu.

AOS 214

Czym jest raportowanie środowiskowe w ramach ESG

Rozporządzenie nr 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088oraz Dyrektywa PE i Rady (UE) 2022/2464 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), nałożyły na przedsiębiorców m.in. wymagania związane z niefinansowym raportowaniem w zakresie realizacji Celów zrównoważonego rozwoju (rezolucji ONZ – Przekształcamy nasz Świat: Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju).

Zmiana warunków wprowadzania nieczystości ciekłych

Pytanie: Odbieramy nieczystości ciekłe. Czy to prawda, że planowane są zmiany warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych?

SOS 106

Sprawdź, w jakim przypadku otrzymasz odmowę wydania pozwolenia wodnoprawnego, i uniknij tego błędu!

Wszystkie przesłanki, które wprost określają, że nie otrzymasz pozwolenia wodnoprawnego, zawarto w art. 399 ustawy Prawo wodne. Co warto wiedzieć więcej w tym temacie?

Regulaminu dostarczania wody − czy jego pozytywna opinia jest konieczna

W toku uchwalania przez gminę regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków pojawiła się wątpliwość, czy negatywna opinia regulatora powoduje obowiązek wydania kolejnego projektu regulaminu, a następnie konieczność objęcia go ponownie procedurą opiniowania.

Orzecznictwo sądów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej

Osoby zajmujące się gospodarką wodno-ściekową muszą znać swoje podstawowe obowiązki i wiedzieć, z jakich przepisów prawnych wynikają. Poza wiedzą czerpaną z najważniejszych aktów prawnych, takich jak ustawa Prawo wodne, warto też bazować na inspirujących i niejednokrotnie pokazujących ciekawe spojrzenie na obowiązki środowiskowe dokumentach związanych z orzecznictwem sądów. O tym właśnie przeczytasz w najnowszym numerze specjalnym.

AOS 213

Zamknięcie zakładu przetwarzania ZSEiE a audyt

Pytanie: Zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dalej: ZSEiE) zawiesił swoją działalność w roku 2022. Czy mimo to musimy przeprowadzić audyt za ten rok?

Terminy zakupu uprawnień do emisji

Pytanie: Mamy instalację ciepłowniczą, która podlega pod system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Musimy kupić uprawnienia w celu rozliczenia roku 2022. Czy zakup brakujących uprawnień musiał odbyć się w 2022 roku, czy możemy je kupić teraz?

Składanie sprawozdań o odpadach opakowaniowych

Pytanie: Zakład naprawy pojazdów kupuje różne płyny w opakowaniach (np. hamulcowe, chłodnicze, oleje). Rozszerzyliśmy swoją decyzję na wytwarzanie odpadów o kod 15 01 06 - zmieszane odpady opakowaniowe. Czy musimy teraz składać sprawozdanie o odpadach opakowaniowych? Czy wystarczy ująć je w sprawozdaniu o wytwarzanych odpadach?

SOS 105

Kiedy potrzebujesz pełnomocnictwa i jak je dołączyć

O zakresie pełnomocnictwa w systemie SENT decyduje odpowiednio podmiot wysyłający, odbierający lub przewoźnik.

Awaria systemu SENT – co zrobić w takim wypadku

Sytuacje nadzwyczajne to niedostępność usług w systemie SENT, w szczególności ze względu na awarie lub zapowiadane prace serwisowe. W takich sytuacjach należy stosować procedurę awaryjną.

Zgłaszanie przewozu odpadów krok po kroku

Przewóz odpadów, który podlega rozporządzeniu WE nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów oraz który rozpoczyna się poza granicami kraju i kończy w Polsce (SENT_200) bądź rozpoczyna i kończy poza granicami kraju, ale odbywa się przez Polskę (SENT_300) – należy zgłosić do rejestru SENT. W jaki sposób?

AOS 212

Zmiany w ochronie środowiska dla gmin w nowym roku

Modyfikacje przepisów obejmują nie tylko przedsiębiorców, ale także jednostki samorządu terytorialnego. Na które zmiany samorządy powinny zwrócić uwagę?

AOS 211

Sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju już pewna

Pod koniec listopada została ostatecznie przyjęta przez Unię Europejską dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dalej: dyrektywa CSRD). Co z tego wynika?

Sprawdź, czy musisz złożyć sprawozdanie o SZWO i f-gazach do BDS

Pytanie: Prowadzimy karty urządzeń w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO). Dane urządzenia wypełnione substancjami kontrolowanymi wykorzystywane są w zakładzie w celach chłodniczych. Czy zakład musi złożyć sprawozdanie o Substancjach Zubażających Warstwę Ozonową (SZWO) i Fluorowanych Gazach Cieplarnianych (f-gazach) w Bazie Danych Sprawozdań (BDS)? Ponadto, czy chlorek metylenu (Nr CAS 75-09-2), którego używamy do mycia instalacji, podlega pod BDS?