Zakres odpowiedzialności w gospodarowaniu odpadami
Podmioty biorące udział w procesie gospodarowania odpadami ponoszą za nie odpowiedzialność w różnym zakresie. W artykule znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.
Zakres odpowiedzialności gmin w kontekście nielegalnych składowisk
Nielegalne składowiska powstają najczęściej na skutek porzucenia odpadów przez nieznanych sprawców, składowania w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym lub pozostawienia odpadów po działalności objętej zezwoleniem. Jaka jest odpowiedzialność gmin w tym zakresie?
Opłaty podwyższone za korzystanie ze środowiska
Jeśli podmiot korzysta ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji, ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.
Odpady trafiające do osób fizycznych
Tylko przekazanie odpadów podmiotom wskazanym w art. 27 ust. 2 ustawy o odpadach, a więc takim, które mają stosowne zezwolenia, koncesje i wpisy do rejestru, zwalnia z odpowiedzialności za odpady. Co więc w przypadku ich przekazywania osobom fizycznym?
Magazynowanie odpadów – najważniejsze zasady
W zależności od rodzaju odpadów obowiązują różne okresy ich magazynowania: rok w przypadku odpadów niebezpiecznych oraz 3 lata w przypadku odpadów innych niż niebezpieczne. Istotną kwestią jest fakt, że okresy magazynowania odpadów są liczone łącznie dla wszystkich kolejnych posiadaczy odpadów.
Kary za niewłaściwą gospodarkę odpadami
Surowe konsekwencje karne i administracyjne grożą podmiotom za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie gospodarowania odpadami. Jakie to konkretnie kary?
W jaki sposób dzikie wysypiska były lokalizowane
Informacje dotyczące nielegalnych miejsc magazynowania odpadów oraz pożarów składowisk są pozyskiwane najczęściej z Informatycznego Systemu Kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska, w którym prowadzona jest ewidencja zakładów korzystających ze środowiska kontrolowanych regularnie przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ).