W jaki sposób dzikie wysypiska były lokalizowane

Informacje dotyczące nielegalnych miejsc magazynowania odpadów oraz pożarów składowisk są pozyskiwane najczęściej z Informatycznego Systemu Kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska, w którym prowadzona jest ewidencja zakładów korzystających ze środowiska kontrolowanych regularnie przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ).

Regulacje prawne jako odpowiedź na pożary składowisk

Na skutek intensyfikacji zjawiska dzikich wysypisk odpadów i ich pożarów ustawodawca wdrożył wiele przepisów, które miały na celu zapobiec tego typu procederom, a w razie ich zaistnienia nałożyć na podmioty obowiązek rekompensaty za szkody w środowisku.

Jakie są wnioski NIK w zakresie pożarów składowisk odpadów

W latach 2017–2022 w Polsce miały miejsce 754 pożary miejsc gromadzenia odpadów. Pod koniec 2022 roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opracowała raport dotyczący zapobiegania pożarom miejsc gromadzenia odpadów, w którym przyjrzano się pracy WIOŚ, Państwowej Straży Pożarnej, urzędów marszałkowskich oraz starostw powiatowych. Wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK nie napawają zbyt dużym optymizmem.

Zasady przekwalifikowywania żywności pochodzenia niezwierzęcego

O czym powinien pamiętać podmiot przekształcający żywność w przypadku produktów spożywczych pochodzenia niezwierzęcego?

Unijne przepisy w zakresie marnowania żywności

Działania związane z ograniczaniem ilości marnowanej żywności są realizowane na skalę globalną. W 2015 roku ONZ stworzyła m.in. „Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2030”. Jakie przepisy w tym zakresie obowiązują w UE?

SŁOWNICZEK

Przekwalifikowanie żywności na paszę

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz polityki Gospodarki o Obiegu Zamkniętym coraz większy nacisk kładzie się na maksymalne wykorzystanie produktów i surowców, a co za tym idzie – ograniczanie strat i marnowania. Dotyczy to również przeznaczenia niesprzedanej, niepełnowartościowej żywności lub jej odpadów na cele paszowe.

Polskie przepisy dotyczące marnowania żywności

Unijna polityka zapobiegania marnowaniu żywności znalazła swoje przełożenie na grunt polski w ustawie z 19 lipca 2019 r. o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Jakie uregulowania możemy znaleźć w tym akcie prawnym?

AOS 223

Jakich dokumentów może wymagać przekazujący odpady

Firmy często zastanawiają się, jakich dokumentów powinny wymagać od firm przejmujących i transportujących odpady, w celu weryfikacji, czy działają one legalnie. Jest to szczególnie istotne, by w przypadku ewentualnej kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska i innych instytucji nie można było nic przekazującemu odpady zarzucić.

Jak wyznaczyć emisję substancji do powietrza

Pytanie: W procesie technologicznym obróbki skrawaniem na automatach tokarskich używamy oleju do chłodzenia i smarowania. Jak obliczyć emisję LZO z tych procesów? Czy w ogóle powinno się brać te procesy pod uwagę przy wyliczaniu emisji do KOBiZE i opłatach za korzystanie ze środowiska?

AOS 222

Kolejny nabór w programie „Ciepłe Mieszkanie”

„Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie programu „Czyste Powietrze” kierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych. Jakie są warunki wsparcia?

SOS 112

Jakie są wnioski NIK w zakresie pożarów składowisk odpadów

W latach 2017–2022 w Polsce miały miejsce 754 pożary miejsc gromadzenia odpadów. Pod koniec 2022 roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opracowała raport dotyczący zapobiegania pożarom miejsc gromadzenia odpadów, w którym przyjrzano się pracy WIOŚ, Państwowej Straży Pożarnej, urzędów marszałkowskich oraz starostw powiatowych. Wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK nie napawają zbyt dużym optymizmem.

SOS 111

Co z żywnością pochodzenia zwierzęcego

Do produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego unijne prawo podchodzi z dużą ostrożnością.

AOS 221

Kara za brak analizy ryzyka ujęć wody

Pytanie: Jakie są kary za nieprzedłożenie wojewodzie analizy ryzyka ujęć wód podziemnych do końca 2022 roku?

Jak zabezpieczyć się w umowie najmu przed dzikimi wysypiskami odpadów

W celu pełnego zrozumienia znaczenia zabezpieczenia przez wynajmującego nieruchomość przed skutkami niewłaściwego gospodarowania odpadami warto zapoznać się z poniższym artykułem.

AOS 220

Jak postępować ze ściekami zanieczyszczonymi mikroplastikiem

Efektywność usuwania cząsteczek mikroplastiku wzrasta wraz ze wzrostem ich rozmiarów. Ponadto można ją zwiększyć, stosując w trzecim stopniu oczyszczania filtrację pośpieszną lub procesy membranowe. W jaki sposób efektywnie postępować z takimi ściekami?

Ewidencja opakowań i definicja opakowania jednostkowego

Pytanie: Z jakich opakowań firma musi sporządzać ewidencję? Czy w ewidencji opakowań należy uwzględniać opakowania, w jakich kupiliśmy półprodukty i sprzęt wykorzystywany w firmie, a także opakowania, w których produkty trafiają do klientów? Ponadto, co należy rozumieć pod pojęciem „produktu jednostkowego”? Jeden produkt czy jedno opakowanie jednostkowe, które jest sprzedawane klientowi końcowemu, w którym znajduje się np. 10 sztuk tych produktów?

Deklaracja o działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów

Produkcja, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie lub używanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w wykazie nr 1 konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów, dotyczącego związków chemicznych, może być prowadzone wyłącznie w celach niezabronionych przez konwencję i w ilościach przez nią dozwolonych oraz zgodnie z jej wymogami.

SOS 110

Wniosek o przeprowadzenie kontroli

Przed wydaniem pozwolenia na wytwarzanie odpadów urząd, do którego został złożony wniosek, przekazuje kopię niezbędnej dokumentacji i występuje z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (WIOŚ) i komendanta powiatowego (miejskiego) PSP (jeśli dotyczy).

Rozpatrywanie złożonego wniosku

Urząd sprawdzi, czy zostały dostarczone wszystkie dokumenty i podane niezbędne dane. Jeżeli wniosek zawiera braki formalne (np. nie wypełniono w sposób satysfakcjonujący wniosku albo nie złożono wszystkich wymaganych załączników), to urząd wezwie do poprawienia błędów.

Kwestie dotyczące wykonania operatu ppoż.

Operat ppoż. powinien być, zgodnie z art. 42 ust. 4b pkt 1 lit. a–b ustawy o odpadach, wykonany przez uprawnioną osobę. Co jeszcze wytwórca odpadów powinien o nim wiedzieć?

AOS 219

Jak sprawdzić, czy pracownicy są narażeni na hałas – część I

Prowadzone od lat badania potwierdzają, że nadmierny hałas powoduje negatywne zmiany w obszarze psychiki, a długotrwałe przebywanie w głośnym otoczeniu może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Jak przedsiębiorca powinien sprawdzać, czy na stanowiskach pracy hałas nie jest nadmierny?

Istotne terminy i zmiany w branży opakowaniowej

W zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi są planowane w najbliższym czasie duże zmiany. Spora część projektów, które je wprowadzą, nie ma jednak precyzyjnie określonych terminów. Jak wygląda orientacyjny terminarz i zakres tych zmian? Dowiesz się z artykułu.

Ilości wytwarzanych odpadów a obowiązki środowiskowe

Pytanie: Otwieramy betoniarnię i szacujemy, że w ramach działalności powstanie rocznie około 700−800 kg odpadów niebezpiecznych (głównie oleje) i około 500 kg odpadów innych niż niebezpieczne. Czy powinniśmy uzyskać decyzje związane z odpadami?

SOS 109

Podstawowe informacje o warunkach przyłączenia do sieci

Z artykułu dowiesz się, czym są warunki przyłączenia do sieci, które są przedmiotem wnioskowania przez nieruchomości ubiegające się o przyłączenie do nich.

Pierwszy krok procedury przyłączenia – składanie wniosku

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo jest obowiązane przyłączyć do sieci nieruchomość osoby ubiegającej się o przyłączenie tej nieruchomości do sieci. Jak przebiega taka procedura od strony formalnej?

Krok drugi, czyli pisemne potwierdzenie

Przedsiębiorstwo jest obowiązane potwierdzić pisemnie złożenie przez podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci. Na czym to polega?

AOS 218

Jak postępować z odpadami z toczenia i piłowania żelaza

Pytanie: Firma w poprzedniej decyzji na wytwarzanie miała pozwolenie na wytwarzanie odpadów o kodzie 12 01 01 (odpady z toczenia i piłowania żelaza oraz jego stopów). W obecnie obowiązującej nie ma pozwolenia na ten kod, ale odpady wytwarza. Czy w związku z tym odpady z toczenia i piłowania żelaza może klasyfikować pod kodem 17 04 05, który ma w decyzji?

Dokumentacja dotycząca działań związanych ze zwierzętami objętymi ochroną

Niektóre podmioty muszą składać wnioski o wydanie zezwolenia przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, na czynności podlegające zakazom, w stosunku do dziko występujących gatunków zwierząt objętych ochroną (np. bobra europejskiego). W jakich przypadkach jest to konieczne i jak wygląda taka dokumentacja?

Czy zakład pakujący produkty podlega pod ustawę SUP

Pytanie: Jako zakład produkcyjny pakujemy sypki produkt spożywczy w opakowanie typu PET. Czy podlegamy pod zmianę w ustawie w sprawie jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych (tzw. SUP)?

AOS 217

Zmiany dotyczące wydawania decyzji środowiskowych

Pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, a także niektórych innych ustaw, który wprowadził m.in. zmiany w zakresie wydawania decyzji środowiskowych (duś).

Zasady ewidencji odpadów ZSEiE wytwarzanych i przetwarzanych

Pytanie: Prowadzimy serwis i naprawę sprzętu komputerowego (nie musimy mieć pozwolenia na wytwarzanie), a jednocześnie rozpoczynamy oddzielną działalność w zakresie przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE). Mamy już decyzję na przetwarzanie i zbieranie. W jaki sposób wprowadzać odpady do kart ewidencji ZSEiE, jeśli firma X przywiozła 2 Mg urządzeń komputerowych do naprawy, a 500 kg sprzętu zostało naprawionych i zwróconych? Pozostałe 1,5 Mg to odpady o kodzie 16 02 14, które chcemy poddać przetwarzaniu.

AOS 216

Ewidencja CEEB – jakie dane w niej znajdziesz

Pojawił się projekt nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowych danych i informacji gromadzonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jakie zapisy w nim znajdziesz?

Działania służące do oszczędzania energii w przemyśle

Niekorzystna sytuacja w energetyce jest powodem coraz większego zainteresowania metodami pozwalającymi na zmniejszanie zużycia energii. Ma to zastosowanie także w przemyśle.

Czy wytwórca odpadów komunalnych musi prowadzić ich ewidencję

Pytanie: Zakład wytwarza m.in. odpady komunalne, które są odbierane przez miejscowy zakład gospodarki komunalnej (ZGK). Dotychczas to ZGK wprowadzał karty przekazania odpadów (KPO) do BDO oraz nadawał odpadom odpowiednie kody. Dostaliśmy jednak pismo, że dla odpadu 20 03 99 musimy, pod rygorem nieodbierania tego odpadu, wystawiać KPO, podstawową charakterystykę odpadów i przeprowadzać testy zgodności. Czy rzeczywiście podlegamy tym wymaganiom?

SOS 108

Czy możesz wykorzystać odpady do budowy, rozbudowy i utrzymania budowli hydrotechnicznych

Do budowy, rozbudowy i utrzymania budowli hydrotechnicznych innych niż wskazane w lp. 11 tabeli załącznika do rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami może być wykorzystany tylko odpad o kodzie 17 05 06 – urobek z pogłębiania inny niż wymieniony w 17 05 05*.

SOS 107

Jakie są obowiązki posiadaczy odpadów

Posiadacz odpadów to wytwórca odpadów lub osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej będący w posiadaniu odpadów. Domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. Natomiast wytwórca odpadów to każdy, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdy, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów.

Czy zmiana klasyfikacji odpadów niebezpiecznych jest możliwa

Posiadacz odpadów może zmienić klasyfikację odpadów niebezpiecznych na inne niż niebezpieczne, jeżeli udowodni, że nie mają właściwości niebezpiecznych. W przypadku zmiany klasyfikacji odpadów jest zobowiązany do przedłożenia marszałkowi województwa (właściwego ze względu na miejsce wytwarzania lub gospodarowania odpadami) zgłoszenia zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne. Kiedy i w jaki sposób jest to możliwe?

AOS 215

Czy pompy ciepła podlegają wpisowi do CRO

Pytanie: Czy ogrzewanie pomieszczeń biurowych za pomocą pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym podlega wpisowi do CRO?

Nabór do „Mój Prąd 5.0” już uruchomiony!

Została uruchomiona kolejna edycja programu „Mój Prąd”. Co warto wiedzieć o najnowszym naborze?

AOS 214

Jak rozliczać kwestie związane z czynnikiem chłodniczym

Pytanie: W zakładzie dokonaliśmy likwidacji klimatyzatora i w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) dokonaliśmy zapisu o tym i odzysku całej zawartości czynnika, który został przekazany do fundacji PROZON. Czy w tym przypadku musimy uwzględnić tę ilość w informacji o korzystaniu ze środowiska i KOBiZE? 

Energetyka jądrowa w Polsce coraz bliżej

W Polsce od 17 lutego 2023 r. działa zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej. Ponadto spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmy Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse) podpisały 22 lutego 2023 r. umowę rozpoczynającą wspólne działania prowadzące do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jak dokładnie wygląda aktualny rozwój energetyki jądrowej w Polsce?

Czym jest bilans LZO

Pytanie: Czy jeśli w preparatach, których używa fryzjer w swoim gabinecie, występują lotne związki organiczne (LZO), to należy te preparaty ująć w opłatach za korzystanie ze środowiska? Czym w ogóle jest bilans LZO?

SOS 106

Czy mnożenie opłat jest zasadne

Strona wniosła do sądu skargę na bezczynność organu. Rozpatrując kwestię bezczynności, sąd musiał przy tej okazji zająć stanowisko co do zasadności ustalenia podwójnej opłaty, ponieważ to tak naprawdę stanowiło istotę sporu. Co postanowił?

AOS 213

Kwestie audytu recyklera i wystawianych DPR

Pytanie: Czy przedsiębiorca mający zezwolenie na przetwarzanie odpadów (limit 350 Mg w skali roku) i wystawiający dokumenty potwierdzające recykling (DPR) musi przeprowadzić audyt recyklera opakowań? Czy w przeciwnym przypadku DPR wystawione w 2022 roku będą unieważnione? Czy przedsiębiorcy grożą jakieś kary?

Klasyfikacja odpadów z instalacji

Pytanie: Jesteśmy producentem rur instalacyjnych z PCV. Przy uruchomieniu produkcji czasami dochodzi do przypalenia surowca i powstaje surowiec, którego nie można już przerobić (odpad). Czy ten odpad jest wytworzony w instalacji, czy poza instalacją?

SOS 105

Czym jest System Elektronicznego Nadzoru Transportu

Monitorowanie przez Krajową Administrację Skarbową drogowego i kolejowego przewozu tzw. towarów wrażliwych oraz obrotu paliwami opałowymi odbywa się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego – Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT).

AOS 212

Kto jest wprowadzającym sprzęt i produkty

Pytanie: Chcemy kupić z UE oraz poza nią używane maszyny do produkcji (giętarki, prasy, piły), które są zasilane energią elektryczną i w których są olej hydrauliczny i smary. Firma kupuje również za granicą podzespoły do maszyn produkcyjnych. Czy jesteśmy wprowadzającym sprzęt elektryczny i produkty (oleje i smary) na rynek?

AOS 211

Granty wyszehradzkie na ochronę środowiska

Fundusz Wyszehradzki wspiera finansowo przedsięwzięcia realizowane wspólnie przez partnerów pochodzących z krajów członkowskich Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty z zakresu ochrony środowiska realizowane przez przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje naukowe i badawcze.

Dotacje na dodatkowe źródła ciepła

W ramach programu Czyste powietrze można ubiegać się także o dofinansowanie na dodatkowe źródła ciepła. O czym należy wtedy pamiętać?