W jaki sposób postępować ze zużytymi bateriami
Pytanie: Gdzie utylizować zużyte baterie (potocznie nazywane paluszkami) w zakładzie pracy – czy przekazywać je do firmy specjalistycznej, czy oddawać do instytucji, które zbierają baterie (szkoły, sklepy)? Jak uzyskać w takim wypadku kartę przekazania odpadu (KPO) i jaki jest prawidłowy kod tych odpadów?
Odprowadzasz ścieki? Sprawdź, co warto wiedzieć o ich pomiarach
Podmioty odprowadzające ścieki do wód lub do ziemi mają różnorodne obowiązki wynikające m.in. z ustawy Prawo wodne. Które z nich dotyczą prowadzenia pomiarów?
Ekologiczne rolnictwo – sprawdź, na jakich warunkach
Ekologiczne rolnictwo to najbardziej przyjazna dla środowiska metoda produkcji rolnej, w trakcie której nie używa się nawozów sztucznych (z wyjątkiem nawozów zawierających wyłącznie mikroskładniki) ani pestycydów pochodzących z syntezy chemicznej. Czego w takiej uprawie robić nie można, a co trzeba?
Czym jest raportowanie środowiskowe w ramach ESG
Rozporządzenie nr 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088oraz Dyrektywa PE i Rady (UE) 2022/2464 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), nałożyły na przedsiębiorców m.in. wymagania związane z niefinansowym raportowaniem w zakresie realizacji Celów zrównoważonego rozwoju (rezolucji ONZ – Przekształcamy nasz Świat: Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju).
Zmiana warunków wprowadzania nieczystości ciekłych
Pytanie: Odbieramy nieczystości ciekłe. Czy to prawda, że planowane są zmiany warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych?
Zasady przekazywania odpadów osobom fizycznym
Pytanie: W naszej firmie są wytwarzane odpady drewnianych palet (kod 17 02 01), które nie nadają się już do ponownego użytku, oraz sprzączki metalowe z pasów transportowych (kod 17 04 05). Wiem, że jest możliwość, aby te odpady oddawać osobom fizycznym (pracownikom firmy). Czy ilości odpadów możliwych do przyjęcia w ciągu roku dotyczą odpadów dla jednej osoby fizycznej? Rozporządzenie w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, wskazuje, że dla drewna nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji do 10 Mg rocznie, dla metali do 5 Mg rocznie. Czy możemy ustalić wewnętrzne zasady przekazywania odpadów osobom fizycznym i tego nie ewidencjonować?
Zasady klasyfikowania opakowań niebezpiecznych
Pytanie: Sprowadzamy (kupujemy) chemię niebezpieczną w Niemczech na własny użytek. Chemia jest przywożona m.in. w pojemnikach DPPL i beczkach. Beczki/mausery po zużyciu są myte i oddawane do utylizacji jako odpad obojętny. W jaki sposób należy rozliczać się z tych opakowań wprowadzonych na rynek - jako obojętnych czy niebezpiecznych? Ponadto, jeżeli to opakowania niebezpieczne, to czy paletę, na której stoją te beczki, również należy zaliczać do opakowań niebezpiecznych?
Projekt wdrożenia dyrektywy SUP
Po długiej przerwie wznowiono prace legislacyjne mające na celu wdrożenie dyrektywy Single Use Plastics (SUP). Postanowienia dyrektywy będą zawarte w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.
Określanie zawartości metali ciężkich w opakowaniach
Pytanie: Jak należy określić zawartość metali ciężkich w opakowaniach (chodzi o producenta opakowań drewnianych w postaci palet)?