System Elektronicznego Nadzoru Transportu w orzecznictwie

Z artykułu dowiesz się, dlaczego NSA uchylił wyrok WSA w sprawie kary za domniemane naruszenie przepisów do SENT.

Sprawdź, jak się zachować w przypadku awarii po zgłoszeniu

W ramach funkcjonowania systemu SENT może też dochodzić do innych problematycznych sytuacji. Jedną z nich może być wystawienie zgłoszenia elektronicznie, ale brak możliwości jego dalszej aktualizacji. Co wtedy zrobić?

Odbiorca towarów w SENT

Podmioty odbierające prowadzące działalność gospodarczą, które uzupełniają zgłoszenia o informację o odbiorze towaru – powinny posiadać zaawansowany poziom dostępu do PUESC.

Kiedy potrzebujesz pełnomocnictwa i jak je dołączyć

O zakresie pełnomocnictwa w systemie SENT decyduje odpowiednio podmiot wysyłający, odbierający lub przewoźnik.

Awaria systemu SENT – co zrobić w takim wypadku

Sytuacje nadzwyczajne to niedostępność usług w systemie SENT, w szczególności ze względu na awarie lub zapowiadane prace serwisowe. W takich sytuacjach należy stosować procedurę awaryjną.

Zgłaszanie przewozu odpadów krok po kroku

Przewóz odpadów, który podlega rozporządzeniu WE nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów oraz który rozpoczyna się poza granicami kraju i kończy w Polsce (SENT_200) bądź rozpoczyna i kończy poza granicami kraju, ale odbywa się przez Polskę (SENT_300) – należy zgłosić do rejestru SENT. W jaki sposób?

Podmioty i towary podlegające SENT

Konto na PUESC może założyć tylko osoba fizyczna. W przypadku podmiotów gospodarczych, zobowiązanych do dokonywania czynności w rejestrze SENT może to być np. pracownik tego podmiotu posiadający stosowne pełnomocnictwo. Jakie dokładnie podmioty i towary podlegają SENT?

Obowiązki przewoźnika po otrzymaniu numeru referencyjnego

W momencie gdy przewoźnik otrzyma od odbierającego numer referencyjny SENT200 oraz klucz przewoźnika, powinien niezwłocznie wejść na swoje konto i uzupełnić swoje dane w zgłoszeniu. O czym musi pamiętać?