Problemy związane z wodami opadowymi i roztopowymi

Wiele podmiotów ma problem z wodami opadowymi i roztopowymi spływającymi z pasa drogowego na mienie prywatne czy państwowe. Kto za te kwestie odpowiada zarówno w aspekcie środowiskowym, jak i drogowym?

Opłata SUP od opakowań w stołówce

Pytanie: Firma prowadzi restaurację w formie bufetu z możliwością konsumpcji na miejscu (na sali posiłki podawane są w naczyniach ceramicznych). Istnieje możliwość zakupu ciepłych posiłków na wynos w opakowaniach z tworzywa sztucznego bez sztućców. Czy można uznać takie opakowanie za transportowe?

Opłata produktowa dla opakowań biodegradowalnych

Pytanie: Czy za folię, która ma oświadczenie o biodegradowalności (68,6%), musimy płacić opłatę produktową, czy też takie oświadczenie jest równoważne z dokumentem potwierdzającym recykling? W jaki sposób naliczać opłatę produktową dla opakowań, które są biodegradowalne?

Obszary chronione a ograniczenia właścicieli nieruchomości

Ustawa o ochronie przyrody wprowadza możliwość ochrony danego obszaru ze względu na występujące walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe w formie m.in. parku krajobrazowego lub obszaru chronionego krajobrazu. Obszary te, pomimo podobieństwa znaczeniowego, stanowią dwa obszary o odrębnym statusie prawnym. Jakie ograniczenia występują na tych obszarach dla właścicieli nieruchomości?

Nowe przepisy UE na rzecz zrównoważonych produktów

Nowe rozporządzenie UE dotyczące ekoprojektu weszło w życie, rozszerzając wymagania zrównoważonego rozwoju na niemal wszystkie produkty fizyczne dostępne na rynku unijnym. Przepisy te mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej, trwałości oraz zdatności do recyklingu, a także ograniczenie wpływu na środowisko.

Nowe przepisy dotyczące raportowania emisji gazów cieplarnianych w Polsce

Obowiązuje już nowe rozporządzenie ministra klimatu i środowiska, które wprowadza szczegółowe wymagania dotyczące raportowania ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej. Raport ten, precyzuje zakres danych, jakie muszą zostać uwzględnione w rocznym raporcie składanym przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) do Komisji Europejskiej.

Metodyka wyliczania śladu węglowego dla wytwarzanych odpadów

Pytanie: Jak obliczyć ślad węglowy w ramach redukcji wytwarzanych odpadów w firmie oraz zmiany kierunku ich zagospodarowania (np. ze składowania na odzyskiwanie)?

Klasyfikacja odpadów opakowań

Pytanie: Czy worki po cemencie można zakwalifikować do odpadów o kodzie 15 01 01 – opakowania z papieru i tektury? Dodatkowo, czy opakowania z tworzywa sztucznego po substancji zawierającej w swym składzie kwasy tłuszczowe, olej talowy, 2-metylopentano-2,4diol i wodorotlenek potasu możemy klasyfikować do odpadów o kodzie 15 01 02 czy 15 01 10*?

2024

Magazynowanie odpadów niebezpiecznych i ich właściwości

Pytanie: W jaki sposób należy kwalifikować odpady niebezpieczne zależnie od ich właściwości? Dowiesz się z artykułu.

2023

Jakich dokumentów może wymagać przekazujący odpady

Firmy często zastanawiają się, jakich dokumentów powinny wymagać od firm przejmujących i transportujących odpady, w celu weryfikacji, czy działają one legalnie. Jest to szczególnie istotne, by w przypadku ewentualnej kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska i innych instytucji nie można było nic przekazującemu odpady zarzucić.

Jak wyznaczyć emisję substancji do powietrza

Pytanie: W procesie technologicznym obróbki skrawaniem na automatach tokarskich używamy oleju do chłodzenia i smarowania. Jak obliczyć emisję LZO z tych procesów? Czy w ogóle powinno się brać te procesy pod uwagę przy wyliczaniu emisji do KOBiZE i opłatach za korzystanie ze środowiska?

2022

Konkretne rodzaje tego typu sprawozdań

W poniższym artykule znajdziesz opis poszczególnych rodzajów sprawozdań z zakresu raportowania wprowadzeniowego.

Jakie sprawozdania z zakresu korzystania ze środowiska musisz złożyć za 2022 rok

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z oddziaływaniem na środowisko. Nawet mała firma ma na nie wpływ i z dużym prawdopodobieństwem będzie zobowiązana do raportowania środowiskowego. Zakres raportowania jest uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności. Jakie raporty powinieneś złożyć za rok ubiegły?

Zmiana przepisów dotycząca pozwoleń na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza

Od 20 września obowiązuje ustawa z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). Nie jest to akt prawny, który w jednoznaczny sposób dotyczy przepisów z zakresu ochrony środowiska, ale reguluje aspekty, które są związane z tą dziedziną. Jakie? Tego dowiesz się dzięki lekturze artykułu.

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?