Rozporządzenie unijne w sprawie technologii neutralnych emisyjnie
Rozporządzenie z 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia ram środków na rzecz wzmocnienia europejskiego ekosystemu produkcji technologii neutralnych emisyjnie (rozporządzenie NZIA) stanowi jeden z aktów wprowadzających określone regulacje w obszarze zrównoważonych zamówień publicznych.
Raportowanie danych w CRO
Pytanie: Mamy agregaty, które mają swoje Karty Urządzeń w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO). Dokonujemy też regularnie wpisów w zakresie przeglądów i konserwacji urządzeń. Czy w CRO też sporządza się raporty z tego zakresu, jeśli jesteśmy producentem żywności i wykorzystujemy urządzenia zawierające SZWO lub FGC?
Raport do KOBiZE z procesu sprzątania powierzchni
Pytanie: Czy w związku z emisją niezorganizowaną podmiot powinien rozliczać emisję z procesu sprzątania w raporcie składanym do KOBiZE i sprawozdaniu środowiskowym do marszałków województw? Jak oszacować ilość zanieczyszczeń wyemitowaną do powietrza?
Ogrzewanie zakładu a raport do KOBiZE
Pytanie: Czy za ogrzewanie magazynu z sieci miejskiej należy naliczać opłaty za korzystanie ze środowiska oraz sporządzać raport do KOBiZE? Dodatkowo, jeśli firma zajmuje się malowaniem pasów na jezdni, to jak powinna przygotowywać takie dokumenty?
Obszary przyspieszonego rozwoju
Zgodnie z unijną dyrektywą RED III Polska jest zobowiązana do wyznaczenia obszarów przyspieszonego rozwoju OZE (OPRO).
Nowe normy hałasu od 2025 roku
Od 2025 roku obowiązują stawki zawarte w obwieszczeniu ministra klimatu i środowiska z 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu na rok 2025. Co ono zmienia?
Konwencja ONZ o różnorodności biologicznej
Ciągła utrata różnorodności biologicznej (degradacja ekosystemów, gruntów, wód i oceanów, zmiana klimatu oraz zanieczyszczenie środowiska) stanowi bardzo duże zagrożenie i powoduje konieczność zmian transformacyjnych. Konferencja stron ONZ w sprawie Konwencji o różnorodności biologicznej (COP16) odbywała się od 21 października do 1 listopada 2024 r.
Co dalej z programem Czyste Powietrze
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił informacje dotyczące czasowego wstrzymania przyjmowania nowych wniosków w programie Czyste Powietrze.
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »
2025
Przepisy dotyczące opakowań w 2025 roku
Od 11 lutego obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2025/40 z 19 grudnia 2024 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmiany rozporządzenia (UE) 2019/1020 i dyrektywy (UE) 2019/904 oraz uchylenia dyrektywy 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Nowe regulacje mają na celu ograniczenie nadmiernego zużycia surowców, zwiększenie efektywności recyklingu i poprawę bezpieczeństwa środowiska. Wprowadzone rozwiązania zwiększą efektywność wykorzystania zasobów, wspierać będą gospodarkę o obiegu zamkniętym, podniosą konkurencyjność oraz poprawią stabilność ekonomiczną.
Odpady budowlane i rozbiórkowe – podsumowanie zmian
Od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o odpadach, która ustaliła ostateczne brzmienie rozdziału o odpadach budowlanych i rozbiórkowych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać od nowego roku.
2024
Klasyfikacja odpadów zużytych rękawiczek
Pytanie: Firma produkcyjna wytwarza zużyte rękawiczki gumowe i lateksowe. Część z nich jest zabrudzona (np. chemią), część nie została zabrudzona, tylko zużyta. W ramach jakich kodów odpadu powinny zostać zaklasyfikowane tego rodzaju odpady?
2023
Jakich dokumentów może wymagać przekazujący odpady
Firmy często zastanawiają się, jakich dokumentów powinny wymagać od firm przejmujących i transportujących odpady, w celu weryfikacji, czy działają one legalnie. Jest to szczególnie istotne, by w przypadku ewentualnej kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska i innych instytucji nie można było nic przekazującemu odpady zarzucić.
Jak wyznaczyć emisję substancji do powietrza
Pytanie: W procesie technologicznym obróbki skrawaniem na automatach tokarskich używamy oleju do chłodzenia i smarowania. Jak obliczyć emisję LZO z tych procesów? Czy w ogóle powinno się brać te procesy pod uwagę przy wyliczaniu emisji do KOBiZE i opłatach za korzystanie ze środowiska?
2022
Konkretne rodzaje tego typu sprawozdań
W poniższym artykule znajdziesz opis poszczególnych rodzajów sprawozdań z zakresu raportowania wprowadzeniowego.
Jakie sprawozdania z zakresu korzystania ze środowiska musisz złożyć za 2022 rok
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z oddziaływaniem na środowisko. Nawet mała firma ma na nie wpływ i z dużym prawdopodobieństwem będzie zobowiązana do raportowania środowiskowego. Zakres raportowania jest uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności. Jakie raporty powinieneś złożyć za rok ubiegły?
Zmiana przepisów dotycząca pozwoleń na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza
Od 20 września obowiązuje ustawa z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). Nie jest to akt prawny, który w jednoznaczny sposób dotyczy przepisów z zakresu ochrony środowiska, ale reguluje aspekty, które są związane z tą dziedziną. Jakie? Tego dowiesz się dzięki lekturze artykułu.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?