Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?
114
W styczniu 2016 r. mają się zmienić zasady rocznego raportowania w sprawie odpadów
Resort środowiska pracuje nad nową wersją rozporządzenia w tej sprawie. Firmy działające w branży gospodarki odpadami będą mogły w uproszczony sposób składać raporty ze swojej działalności. Co dokładnie się zmieni i od kiedy?
Te zmiany wprowadzi ustawa antysmogowa
Ustawa antysmogowa wprowadza nowe zasady nie tylko w odniesieniu do przeciwdziałania nadmiernemu zanieczyszczeniu powietrza, ale również w regulacjach dotyczących ochrony przed hałasem. Już dziś warto wiedzieć, z czym wiążą się te zmiany.
113
Umowa ADR - nowe instrukcje pisemne już obowiązują
Zmiany ADR na lata 2015–2016 weszły w życie co prawda 1 stycznia 2015 r., jednak do końca czerwca można było stosować je zamiennie z przepisami dotychczasowej umowy ADR. Teraz nie ma już takiej możliwości. Podczas przewozu odpadów niebezpiecznych trzeba stosować przepisy umowy ADR na lata 2015–2016.
112
Wytwórca odpadów może je transportować bez zezwolenia
Pytanie: W naszej firmie powstają ścieki przemysłowe pochodzące z procesu mycia elementów metalowych przed malowaniem. Ścieki te transportowane są do firmy zewnętrznej w celu utylizacji. Transport odbywa się w paleto-pojemnikach, które zapewnia odbiorca. Czy potrzebne jest nam zezwolenie na transport? Na jakiej podstawie można stwierdzić, że ścieki te nie są towarem niebezpiecznym i nie podlegają przepisom o transporcie towarów niebezpiecznych?
Odpady z placówek medycznych – jakie kody stosować
Pytanie: Czy wszystkie odpady powstające w szpitalu to odpady niebezpieczne?
111
Spółdzielnia zleca prace porządkowe – kto odpowie za odpady
Spółdzielnia planuje zlecić przycięcie drzew i krzewów na terenie osiedla. Kto odpowiada za odpady powstałe w wyniku tej pracy? Jak je sklasyfikować i zagospodarować?
Nowe fundusze na gospodarkę odpadami
Od września Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabór wniosków o dofinansowanie projektów w trybie ciągłym (bez wyznaczonego terminu konkursu dotacyjnego) w ramach nowej edycji Programu Priorytetowego „Ochrona powierzchni ziemi”. Do rozdysponowania jest kwota ponad 200 milionów zł.
110
Zagospodarowanie olejów odpadowych krok po kroku
W działalności większości firm wykorzystywane są urządzenia i maszyny. A to oznacza, że powstają w nich odpady w postaci zużytych olejów. Takie odpady zawierają szkodliwe dla zdrowia i środowiska związki chemiczne. Przy ich zagospodarowaniu musimy spełniać surowe wymogi.
Właściciel nieruchomości może uchylić się od nakazu usunięcia z niej odpadów
Władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. Tak podaje art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Jest jednak możliwe obalenie takiego domniemania prawnego. Może ono nastąpić poprzez wskazanie, że odpadem włada lub władał faktycznie inny podmiot.
109
Zwiększoną ilość wytwarzanych odpadów musimy uwzględnić w pozwoleniu
Planujemy powiększenie produkcji, przez co zwiększy się ilość wytwarzanych przez nas odpadów. Czy musimy ubiegać się o nowe pozwolenie, czy wystarczy rozszerzyć stare ? Jeżeli trzeba starać się o nowe pozwolenie, to czy odpady opakowaniowe (15 01 01, 15 01 02, 15 01 03), powstające po zakupionych materiałach, opakowania po farbach (15 01 10*) używanych do produkcji albo toner z drukarek biurowych, świetlówki czy zużyte opony też trzeba uwzględnić w takim pozwoleniu? Mamy także problem z pogrupowaniem odpadów na pochodzące z instalacji i poza instalacją, ponieważ ustawa nie określa, jak trzeba pogrupować te odpady.
Te zmiany wprowadziła ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wywołała prawdziwą rewolucję w kwestii odbierania i gospodarowania odpadami komunalnymi. Znowelizowane przepisy obowiązują od 1 lutego 2015 r.
108
Zaległe sprawozdanie? Lepiej późno niż wcale
Nie złożyliśmy w terminie sprawozdania o korzystaniu ze środowiska. Kwota wyliczonej opłaty nie przekracza 800 zł, więc nie trzeba jej uiszczać, a zestawienie ma jedynie charakter informacyjny. Czy takie sprawozdanie należy złożyć, mimo opóźnienia? Czy grozi nam kara za niedotrzymanie terminu?
Unia Europejska chce ograniczyć użycie reklamówek
Jednorazowe torby plastikowe są popularne wśród sprzedawców i konsumentów. Niestety rozkładają się nawet kilkaset lat, przez co stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego.
Odpady medyczne będzie można przechowywać w miejscu ich powstania tylko do 24 godzin
Przygotowany projekt rozporządzenia zakłada zmiany w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi. Planowane jest m.in. skrócenie czasu przechowywania odpadów w miejscu ich powstawania.
107
Za magazynowanie odpadów bez wymaganej decyzji zapłacimy opłatę podwyższoną
Pół roku temu wojewódzki inspektor ochrony środowiska przeprowadził kontrolę, która dotyczyła działalności naszej firmy w 2014 roku. Od 1 października 2014 roku nie posiadaliśmy zezwolenia na zbieranie odpadów. W trakcie kontroli wskazaliśmy rodzaje odpadów wraz z podaniem ich ilości, które były magazynowane na terenie od 1 października do 31 grudnia 2014 r. Teraz otrzymaliśmy wezwanie z urzędu marszałkowskiego do złożenia wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat, dotyczącego magazynowania odpadów bez wymaganej decyzji. W jaki sposób naliczyć te opłaty? Gdzie znaleźć potrzebne dane?
Określono wzór raportu, jaki organizacje samorządu gospodarczego mają składać marszałkom województw
Od marca obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wzoru raportu dotyczącego funkcjonowania porozumienia zawartego przez organizację samorządu gospodarczego reprezentującą grupę przedsiębiorców z marszałkiem województwa.
106
Zużyte urządzenia przeciwpożarowe to szczególne odpady
Czujki dymu zawierające pierwiastki promieniotwórcze to zamknięte źródło promieniowania. Ze zużytymi urządzeniami tego typu postępuje się inaczej niż ze zwykłymi odpadami.
Wkład do nowej umowy klimatycznej został zatwierdzony przez Radę UE ds. Środowiska
Unijni ministrowie zatwierdzili wkład Unii Europejskiej do nowej umowy klimatycznej. Zakłada on ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 40% względem 1990 r. oraz wzrost udziału produkcji energii z OZE do 27 %.
105
Zmiana ustawy o odpadach weszła w życie
Przedłużenie terminów obowiązywania decyzji, modyfikacje dotyczące planów gospodarki odpadami, nowa definicja ponadregionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych to tylko niektóre z wdrożonych nową ustawa zmian.
Termin ważności decyzji z zakresu gospodarowania odpadami został przesunięty o rok
Ważność decyzji z zakresu gospodarowania odpadami została wydłużona o rok. W myśl znowelizowanej ustawy o odpadach, obowiązują one przez okres, na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż do 22 stycznia 2016 r.
Sprzedawcy i pośrednicy w obrocie odpadami muszą prowadzić ewidencję odpadów niebezpiecznych na odrębnych kartach
Rozporządzeniem w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów wprowadzony został zupełnie nowy wzór - karty ewidencji odpadów niebezpiecznych. Ewidencję na nim muszą prowadzić sprzedawcy i pośrednicy w obrocie odpadami. Przepisy obowiązują od 1 stycznia 2015 r.
104
Trzeba mieć zezwolenie na zagospodarowanie odpadów o kodzie 02 05 02 w procesie odzysku R10
Czy rolnik do którego wywożony jest osad ściekowy o kodzie 02 05 02 , następnie wykorzystywany w procesie odzysku R10, musi posiadać odpowiednie zezwolenie na takie postępowanie z odpadami?
Pozostałość technologiczna może być odpadem lub produktem ubocznym
Do procesu technologicznego używany jest koks. Podczas rozładunku, magazynowania oraz przy załadunku do pieca powstaje drobna frakcja, której nie można użyć do procesu technologicznego. Jednak po zbrykietowaniu drobnej frakcji „nowy koks” może zostać zużyty jako pełnowartościowy opał. Czy wytwórca drobnej frakcji musi posiadać decyzję na wytwarzanie odpadów? Czy wytwórca „brykietu koksowego” powinien mieć decyzję na odzysk?
Od 1 stycznia obowiązuje nowy wzór karty ewidencji odpadów
Od początku roku obowiązuje nowe rozporządzenie określające wzory dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów. Określono w nim sześć wzorów kart, m.in. karty ewidencji odpadów.
103
Rada gminy nie może samemu definiować, czym jest odpad
25 września 2014 r. weszło w życie nowe orzeczenie nadzorcze wojewody wielkopolskiego dotyczące sposobu i zakresu odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Warto się z nim zapoznać, ponieważ wojewoda stanął w obronie przedsiębiorców.
Przedsiębiorstwo lub jednostka specjalistyczna świadcząca usługi opróżniana szamba i czyszczenia kanalizacji jest wytwórcą odpadów
Czy firma musi prowadzić kartę ewidencji i wystawiać karty przekazania odpadów przy zleceniu wywozu odpadów płynnych (szamba)? Gdy zlecamy przedsiębiorstwu usługowemu czyszczenie układu ściekowego na terenie zakładu, przy którym wyciągany jest szlam - do kogo należy ten odpad? Czy też powinniśmy go ewidencjonować?
Od 1 marca 589 gatunków zwierząt będzie podlegać ścisłej ochronie
W październiku 2014 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Konieczna była aktualizacja listy gatunków objętych ochroną oraz dostosowanie zakazów do potrzeb ich ochrony.