W styczniu 2016 r. mają się zmienić zasady rocznego raportowania w sprawie odpadów

Resort środowiska pracuje nad nową wersją rozporządzenia w tej sprawie. Firmy działające w branży gospodarki odpadami będą mogły w uproszczony sposób składać raporty ze swojej działalności. Co dokładnie się zmieni i od kiedy?

Te zmiany wprowadzi ustawa antysmogowa

Ustawa antysmogowa wprowadza nowe zasady nie tylko w odniesieniu do przeciwdziałania nadmiernemu zanieczyszczeniu powietrza, ale również w regulacjach dotyczących ochrony przed hałasem. Już dziś warto wiedzieć, z czym wiążą się te zmiany.

Stawki opłat za korzystanie ze środowiska na 2016 rok bez zmian

Stawki opłat za korzystanie ze środowiska za rok poprzedni podlegają z początkiem nowego roku kalendarzowego podwyższeniu (zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska). Podwyższenie to odpowiada średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ogłaszanemu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w formie komunikatu.

Przedsiębiorstwa opróżniające kosze uliczne nie zawsze muszą mieć wpis do rejestru

Firma, która prowadzi działalność polegającą wyłącznie na opróżnianiu koszy ulicznych, pielęgnacji terenów zielonych lub sprzątaniu ulic i targowisk, musi uzyskać wpis do działalności regulowanej tylko wtedy, gdy w umowie zawartej na świadczenie tych usług będzie napisane, że zlecający usługę jest wytwórcą odpadów. Wówczas takie przedsiębiorstwo jest odbierającym odpady komunalne zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Środowiska.

Odpady z żywienia pacjentów z oddziałów zakaźnych są niebezpieczne

Jednorazowe naczynia i sztućce po posiłkach z oddziałów zakaźnych lub resztki żywności są odpadami niebezpiecznymi i trzeba je zaklasyfikować pod kodem 18 01 82* - pozostałości z żywienia pacjentów oddziałów zakaźnych. Odpady takie mogą być zakażone czynnikami chorobotwórczymi dlatego trzeba postępować z nimi w ściśle określony sposób. Dotyczy to zarówno sposobu i czasu magazynowania, jak i możliwości dalszego zagospodarowania.

Czy gminie wolno różnicować stawki za śmieci

Nowe orzeczenie NSA nie pozostawia złudzeń - gminy mogą ustalać stawki opłaty za śmieci w zależności od liczby lokatorów w mieszkaniu. Warto zapoznać się z tym wyrokiem, ponieważ temat jest kontrowersyjny i tego rodzaju sprawy mogą być ponownie przedmiotem orzekania w wojewódzkich sądach administracyjnych.