Zagospodarowanie olejów odpadowych krok po kroku

W działalności większości firm wykorzystywane są urządzenia i maszyny. A to oznacza, że powstają w nich odpady w postaci zużytych olejów. Takie odpady zawierają szkodliwe dla zdrowia i środowiska związki chemiczne. Przy ich zagospodarowaniu musimy spełniać surowe wymogi.

Właściciel nieruchomości może uchylić się od nakazu usunięcia z niej odpadów

Władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. Tak podaje art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Jest jednak możliwe obalenie takiego domniemania prawnego. Może ono nastąpić poprzez wskazanie, że odpadem włada lub władał faktycznie inny podmiot.

Od 1 stycznia 2016 r obowiązkowy audyt zewnętrzny

Pracuje w firmie recyklingowej. Zajmujemy się m.in. prowadzeniem recyklingu odpadów opakowaniowych. Czy od początku 2016 roku takie firmy jak moja będą musiały przechodzić audyt zewnętrzny? Na jakich zasadach ma to funkcjonować? Jak liczna ma być grupa weryfikatorów i  jakie są wymagania aby pełnić tę funkcję?

O nadaniu kodu z gwiazdką lub bez decydują właściwości odpadu

Przepisy pozwalają na podwójną klasyfikację odpadów pochodzących z tego samego źródła. W katalogu odpadów występują z gwiazdką - takim kodem oznacza się odpady niebezpieczne- oraz bez gwiazdki – dla odpadów innych niż niebezpieczne.

Nowe przepisy w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami

Dnia 27 czerwca 2015 r. weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynikała z obowiązującej ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Nie można stosować w nazwie spółki terminów „bio” i „eko”, jeśli nie znajduje to potwierdzenia w jej działalności

Nazwa przedsiębiorstwa nie może być tylko formalna. Oznaczenia firm zawierających odniesienia do ekologii muszą znajdować potwierdzenie w ich rzeczywistej działalności. Tak wynika z najnowszego orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Ministerstwo wytypowało 10 obszarów przetargowych dotyczących udzielania koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów

Ministerstwo Środowiska opublikowało informację o przetargach dotyczących udzielenia koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów ze złóż. Przetargi odbędą się w 2016 roku.