Zwiększoną ilość wytwarzanych odpadów musimy uwzględnić w pozwoleniu
Planujemy powiększenie produkcji, przez co zwiększy się ilość wytwarzanych przez nas odpadów. Czy musimy ubiegać się o nowe pozwolenie, czy wystarczy rozszerzyć stare ? Jeżeli trzeba starać się o nowe pozwolenie, to czy odpady opakowaniowe (15 01 01, 15 01 02, 15 01 03), powstające po zakupionych materiałach, opakowania po farbach (15 01 10*) używanych do produkcji albo toner z drukarek biurowych, świetlówki czy zużyte opony też trzeba uwzględnić w takim pozwoleniu? Mamy także problem z pogrupowaniem odpadów na pochodzące z instalacji i poza instalacją, ponieważ ustawa nie określa, jak trzeba pogrupować te odpady.
Te zmiany wprowadziła ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wywołała prawdziwą rewolucję w kwestii odbierania i gospodarowania odpadami komunalnymi. Znowelizowane przepisy obowiązują od 1 lutego 2015 r.
Stara lodówka pochodząca z gospodarstwa domowego to odpad komunalny
Czy wyeksploatowana lodówka której planujemy pozbyć się z gospodarstwa domowego to odpad komunalny czy nie? Jak należy ją zaklasyfikować?
Prowadzący odzysk lub recykling ma obowiązek wydania DPO i DPR
Na wniosek przekazującego odpady, firma prowadząca odzysk lub recykling odpadów musi wydać dokument potwierdzający odzysk lub recykling tych odpadów. Od lutego funkcjonują dwa odrębne formularze dla odpadów opakowaniowych i poużytkowych.
Odpadów wielkogabarytowych można pozbyć się na kilka sposobów
Przedsiębiorca chce przekazać innej firmie meble. Czy w tej sytuacji musi wystawić na nie kartę przekazania odpadu? Odpowiedź zależy od tego, jak zakwalifikuje dany odpad.
Od 1 stycznia 2016 r. koniec z opłatą recyklingową
Dnia 27 maja 2015 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nowelizacja czeka teraz na podpis prezydenta.
Nowy wykaz substancji, których składowanie na terenie zakładu stwarza zagrożenie wystąpienia poważnej awarii
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest podniesienie bezpieczeństwa funkcjonowania zakładów przemysłowych oraz zmniejszenie liczby awarii w zakładach stwarzających ryzyko wystąpienia poważnej awarii.
Naruszenie przepisów o przewozie towarów niebezpiecznych może być bardzo kosztowne
Przewóz drogowy towarów niebezpiecznych podlega bardzo rygorystycznym wymogom. Jeśli więc przewoźnik decyduje się na niego musi się do tego odpowiednio przygotować i zadbać o właściwe uregulowania formalne.