Obowiązki zakładu fryzjerskiego
Pytanie: Pytanie: Czy mały zakład fryzjerski stanowiący miejsce pracy dla jednej osoby ma obowiązek rejestracji w bazie danych o odpadach (BDO). Jeśli tak, to jakie działania mogą spowodować, że taki obowiązek nie wystąpi?
Obowiązki gmin w zakresie zanieczyszczeń powietrza
Społeczność lokalna musi być informowana o zanieczyszczeniu powietrza. Odpowiedzialność za realizację zadań określonych w programach ochrony powietrza, do których podjęcia została zobligowana konkretna gmina, ponosi jej organ wykonawczy – wójt, burmistrz lub prezydent.
Nowy system wspiera miasta w walce ze skutkami zmian klimatu
Instytut Ochrony Środowiska (IOŚ) uruchomił system mMPA, który pozwala samorządom na przesyłanie uchwalonych Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu (MPA).
Magazyny energii a transformacja energetyczna
Polska Grupa Energetyczna (PGE) planuje do 2035 roku budowę 80 magazynów energii o łącznej pojemności ponad 10 tys. MWh. Inwestycje w magazyny energii w Polsce mają być jednym z filarów transformacji energetycznej kraju i sposobem na efektywne wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł.
Cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego − kiedy jest możliwe
W jakich sytuacjach będzie możliwe cofnięcie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego? Dowiesz się z artykułu.
Nowe technologie i AI w branży wodno-ściekowej
Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań technologicznych, które zyskuje na znaczeniu w sektorze wodno-kanalizacyjnym, jest stosowanie sztucznej inteligencji (AI). AI jest w stanie analizować ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym, przewidywać awarie czy optymalizować procesy. W jaki jeszcze sposób może wpłynąć na branżę wodno-ściekową?
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
2025
Usunięcie azbestu przez osobę fizyczną
Pytanie: Właściciel nieruchomości złożył do gminy informację o wyrobach zawierających azbest, gdzie w punkcie 11 wskazał, że usunął azbest z budynku mieszkalnego. Czy gmina ma dokonać stosownej adnotacji w Bazie Azbestowej, czy żądać od właściciela dokumentów potwierdzających, że usunięto azbest zgodnie z przepisami prawa?
Ubytek czynnika chłodniczego z chłodni samochodowej
Pytanie: Czy ubytek czynnika chłodniczego w samochodzie, który jest chłodnią, należy uwzględniać w raporcie do KOBiZE?
Tereny pod farmy fotowoltaiczne
Pytanie: Czy pod farmę fotowoltaiczną wyłączamy z produkcji grunt, który znajduje się tylko pod panelami?
2024
Jak zakończyć rok w BDO? Sprawdź w artykule!
W związku z końcem roku zbliża się kolejny okres sprawozdawczy, do którego warto odpowiednio się przygotować, także przez odpowiednie przygotowanie ewidencji odpadów.
Czy Twoja działalność jest zrównoważona środowiskowo – część II
W ostatnim numerze pisaliśmy o rozporządzeniu nr 2020/852 z 2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniającym rozporządzenie (UE) 2019/2088 (dalej: rozporządzenie) i jego wpływie na działalność przedsiębiorców. W tym tekście poruszymy pozostałe kwestie związane z tą tematyką.
Zmiany prawne w ochronie środowiska, które wchodzą w 2025 roku
Planując realizację zadań środowiskowych w 2025 roku, należy wziąć pod uwagę zmiany prawne, które obowiązują od 1 stycznia. W prawie środowiskowym występuje także grupa przepisów, które są corocznie „odnawiane”.
2023
Ustawa o rewitalizacji rzeki Odry
Przewidziane w ustawie zmiany wynikają przede wszystkim z potrzeby usprawnienia działań mających na celu rewitalizację rzeki Odry w związku z katastrofą ekologiczną, jaka miała miejsce w 2022 roku. Większość przepisów tej ustawy weszło w życie 7 października 2023 r.
Rozliczanie jednostek handlu w zakresie toreb z tworzywa sztucznego
Pytanie: W jaki sposób jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których oferowane są torby na zakupy z tworzywa sztucznego, powinny rozliczać te obowiązki?
Przepisy, które wejdą w życie w 2024 roku
W przyszłym roku wejdą w życie przepisy, które zostały już uchwalone, ale termin ich wejścia w życie został odroczony.
2022
Sprawozdanie środowiskowe do urzędu marszałkowskiego
Drugim ważnym sprawozdaniem emisyjnym jest sprawozdanie do urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na powstawanie emisji. Co warto o nim wiedzieć?
Sprawozdania emisyjne w praktyce – jak je uzupełniać
Funkcjonalności KOBiZE pozwalają na automatyczne wyliczanie emisji w przypadku spalania paliw w celach energetycznych. W bazie wbudowane są wskaźniki emisji, dlatego do obliczenia wystarczy podanie ilości i rodzaju paliwa – pozostałe procesy są realizowane bez konieczności wykonywania działań matematycznych przez firmę. Jak to wygląda w praktyce?
Sprawozdania dotyczące zagadnień związanych z odpadami
Raportowanie odpadowe dzieli się na raportowanie w zakresie odpadów komunalnych i innych niż komunalne. Co powinieneś o nim wiedzieć?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?