Kwestie OZE a magazyny energii

Technologia magazynowania energii nabiera coraz większego znaczenia w czasach transformacji energetycznej, która wiąże się ze wzrastającym udziałem odnawialnych źródeł energii (OZE).

Przepisy dotyczące opakowań w 2025 roku

Od 11 lutego obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2025/40 z 19 grudnia 2024 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmiany rozporządzenia (UE) 2019/1020 i dyrektywy (UE) 2019/904 oraz uchylenia dyrektywy 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Nowe regulacje mają na celu ograniczenie nadmiernego zużycia surowców, zwiększenie efektywności recyklingu i poprawę bezpieczeństwa środowiska. Wprowadzone rozwiązania zwiększą efektywność wykorzystania zasobów, wspierać będą gospodarkę o obiegu zamkniętym, podniosą konkurencyjność oraz poprawią stabilność ekonomiczną.

Odpady budowlane i rozbiórkowe – podsumowanie zmian

Od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o odpadach, która ustaliła ostateczne brzmienie rozdziału o odpadach budowlanych i rozbiórkowych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać od nowego roku.

Dofinansowania na wymianę starych pieców

Wymiana starych pieców i sposób finansowania tych przedsięwzięć jest cały czas aktualnym problemem. Skąd można pozyskać na to środki?

Zmiany dotyczące oczyszczalni ścieków

Pod koniec 2024 roku Rada UE przyjęła zmiany w dyrektywie nr 2024/3019 (tzw. dyrektywie ściekowej) dotyczące oczyszczalni ścieków. Co się zmieniło?

Wytwarzane odpady ujmowane w rocznym sprawozdaniu

Pytanie: Wytwarzamy odpady w ramach prowadzonej działalności polegającej na produkcji drewnianych i metalowych elementów. Czy musimy w corocznym sprawozdaniu uwzględniać wszystkie rodzaje odpadów wytwarzane w firmie (np. również te powstające w budynkach biurowych pracowników)? Które dokładnie tabele musimy uzupełnić?

Wsparcie na transformację energetyczną w firmach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nowy program wspierający transformację energetyczną w firmach. Program finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oferuje inwestycje kapitałowe w projekty rozwijające elektromobilność i odnawialne źródła energii. Całkowity budżet programu wynosi 1,1 mld euro.

Sprawozdanie o odpadach – o tym nie zapomnij

Na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządzają m.in. podmioty wytwarzające, zbierające czy przetwarzające odpady.

2025

Zakup pojemników a obowiązki środowiskowe

Pytanie: Czy jeśli kupuję pojemniki na produkty garmażeryjne i sprzedaję je hurtowniom/sklepom, to muszę takie zakupy ewidencjonować? Opakowania pochodzą z Polski.

Wykorzystanie odpadów do utwardzania terenu

Pytanie: Czy osoba fizyczna może wykorzystać odpady do utwardzania terenu?

Sprawozdanie odpadowe a zwolnienie z ewidencji

W sprawozdaniu o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami należy uwzględniać różne rodzaje wytwarzanych przez firmę odpadów. Czy trzeba również wprowadzać odpady objęte zwolnieniem z ewidencji?

2024

Jak zakończyć rok w BDO? Sprawdź w artykule!

W związku z końcem roku zbliża się kolejny okres sprawozdawczy, do którego warto odpowiednio się przygotować, także przez odpowiednie przygotowanie ewidencji odpadów.

Czy Twoja działalność jest zrównoważona środowiskowo – część II

W ostatnim numerze pisaliśmy o rozporządzeniu nr 2020/852 z 2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniającym rozporządzenie (UE) 2019/2088 (dalej: rozporządzenie) i jego wpływie na działalność przedsiębiorców. W tym tekście poruszymy pozostałe kwestie związane z tą tematyką.

Zmiany prawne w ochronie środowiska, które wchodzą w 2025 roku

Planując realizację zadań środowiskowych w 2025 roku, należy wziąć pod uwagę zmiany prawne, które obowiązują od 1 stycznia. W prawie środowiskowym występuje także grupa przepisów, które są corocznie „odnawiane”.

2023

Ustawa o rewitalizacji rzeki Odry

Przewidziane w ustawie zmiany wynikają przede wszystkim z potrzeby usprawnienia działań mających na celu rewitalizację rzeki Odry w związku z katastrofą ekologiczną, jaka miała miejsce w 2022 roku. Większość przepisów tej ustawy weszło w życie 7 października 2023 r.

Rozliczanie jednostek handlu w zakresie toreb z tworzywa sztucznego

Pytanie: W jaki sposób jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których oferowane są torby na zakupy z tworzywa sztucznego, powinny rozliczać te obowiązki?

Przepisy, które wejdą w życie w 2024 roku

W przyszłym roku wejdą w życie przepisy, które zostały już uchwalone, ale termin ich wejścia w życie został odroczony.

2022

Sprawozdanie środowiskowe do urzędu marszałkowskiego

Drugim ważnym sprawozdaniem emisyjnym jest sprawozdanie do urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na powstawanie emisji. Co warto o nim wiedzieć?

Sprawozdania emisyjne w praktyce – jak je uzupełniać

Funkcjonalności KOBiZE pozwalają na automatyczne wyliczanie emisji w przypadku spalania paliw w celach energetycznych. W bazie wbudowane są wskaźniki emisji, dlatego do obliczenia wystarczy podanie ilości i rodzaju paliwa – pozostałe procesy są realizowane bez konieczności wykonywania działań matematycznych przez firmę. Jak to wygląda w praktyce?

Sprawozdania dotyczące zagadnień związanych z odpadami

Raportowanie odpadowe dzieli się na raportowanie w zakresie odpadów komunalnych i innych niż komunalne. Co powinieneś o nim wiedzieć?

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?