Ścieki bytowe – czy można je rozsączać w obrębie zakładu

Czy ścieki przemysłowe zawierające w swoim składzie ścieki komunalne (bytowe) z zakładu po oczyszczeniu mogą zostać rozsączane po terenach zielonych zakładu? Czy potrzebne jest na to pozwolenie czy jakaś zgoda wodno-prawna? Czy od takiego rozsączania ścieków oczyszczonych ponoszona jest jakaś opłata?

Przepisy ROP jednak od stycznia 2023 r.?

Po długim oczekiwaniu projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, która zakłada wdrożenie w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producentów, znalazł się w wykazie pracy Rady Ministrów. Prace nad projektem są zaplanowane na III lub IV kwartał tego roku, a to oznacza, że przepisy w ostatecznym kształcie nie wejdą 1 stycznia 2022 roku, tak jak wcześniej zakładano.

Od 3 lipca nowe oznakowanie produktów jednorazowych

Konsumenci często wyrzucają produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w niewłaściwy sposób. Dlatego też wprowadzony został wymóg oznakowania opakowań tych produktów. Z nowych oznaczeń konsumenci dowiedzą się, że produkt zawiera w składzie tworzywa sztuczne.

Kwestia sporna ws. potwierdzenia transportu w BDO

W myśl art. 69 ust. 1a ustawy o odpadach kierujący pojazdem, którym są transportowane odpady, w trakcie przewozu ma obowiązek mieć potwierdzenie wygenerowane z Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO), umożliwiające weryfikację informacji zawartych w karcie przekazania odpadów (KPO) ze stanem rzeczywistym. Pojawiają się jednak różne interpretacje, czy takie potwierdzenie może być okazane w trakcie kontroli w formie elektronicznej (np. na komputerze lub tablecie).

Jak uzyskać pozwolenie zintegrowane – praktyczne wskazówki

Wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego, musi spełniać wymagania szeregu artykułów ustawy Prawo ochrony środowiska (Poś), ustawy o odpadach, oraz ustawy Prawo wodne. Jeżeli dokumentacja nie spełni wymogów prawnych, inwestor będzie wzywany przez organ prowadzący do jego uzupełnienia, a cała procedura wydawania pozwolenia znacznie się przedłuży.

Jak pracuje WIOŚ w czasie pandemii

Każdy WIOŚ na swojej stronie internetowej zamieścił informacje na temat pracy w trakcie trwania epidemii COVID-19. Ustalenia te zależą indywidualnie od włodarzy. I tak, niektóre urzędy funkcjonują w miarę normalnie, tzn. przyjmują petentów z zachowaniem zasad ochrony przed COVID-19, a inne skupiły się na pracy w terenie.W czasie pandemii COVID-19 nie zmieniła się praca WIOŚ w zakresie przeprowadzanych kontroli planowych, inwestycyjnych i interwencyjnych. Zmiany nastąpiły jedynie w przypadku niektórych zasad funkcjonowania i przyjmowania petentów w urzędach.

Elektroniczne zgłoszenie interwencji - nowe narzędzie GIOŚ

Na stronie internetowej www.gios.gov.pl pojawiła się możliwość zgłoszenia kontroli interwencyjnej. W końcu organ ochrony środowiska wysłuchał postulatów społeczeństwa i postanowił iść z duchem czasu.

Czy można sprawdzić, jaki wpis w BDO ma inna firma

   Pytanie: W jaki sposób sprawdzić, zakres działalności firmy w Bazie danych o odpadach (np. jakie ilości może zbierać, przekazywać itp.)? W Bazie mogę znaleźć tylko kody odpadów, nie mogę doszukać się konkretnej ilości.