Nowa dyrektywa dotycząca SZWO i f-gazów

Została opublikowana nowa dyrektywa karna środowiskowa nr 2024/1203 z 11 kwietnia 2024 r. dotycząca SZWO i f-gazów. Co zmieni?

Kwestie dotyczące ustalania limitów wytwarzanych odpadów

Pytanie: Firma X prowadzi pełną ewidencję ze względu na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych powyżej 100 kg. Jednocześnie ma w miejscowości oddalonej o 300 km drugi zakład o tej samej nazwie (NIP-ie i REGON-ie), który sam gospodaruje swoimi odpadami i w tym miejscu działalności prowadzi ewidencję uproszczoną. Obie firmy mają ten sam numer BDO. Czy to prawidłowe postępowanie?

Jak wygląda elektromobilność w Polsce – część II

W pierwszej części artykułu dotyczącej tego tematu skupiliśmy się na samochodach i autobusach elektrycznych. W tej części można natomiast znaleźć informacje o hulajnogach elektrycznych i pozostałych kwestiach związanych z elektromobilnością.

Gadżety reklamowe a obowiązki z tym związane

Pytanie: Zlecamy wytworzenie gadżetów reklamowych w opakowaniu z naszym logo na produkcie. Rozliczamy się za pomocą organizacji odzysku. Mam jednak wątpliwości odnośnie kilku produktów:1. Zamawiamy cukierki z naszym logo w kartonach, wewnątrz których są zapakowane woreczki foliowe ze wstążkami po około 10 szt. Czy również foliowy woreczek i wstążkę, w którym są krówki, podaję organizacji?2. Czy pudełeczka na pendrive ze śliskiego papieru z okienkiem z folii zaliczać do papieru, a okienko do folii? 3. Zamawiamy też śliskie torby papierowe oraz materiałowe (bawełniane) z logo firmy, do których pakujemy gadżety. Czy te torby należy traktować jako gadżety, czy opakowania?

Działania remediacyjne w kontekście historycznych zanieczyszczeń

W przypadku znacznego zanieczyszczenia gleby, ziemi oraz wód gruntowych (wód podziemnych, zalegających poniżej wód przypowierzchniowych) może wystąpić konieczność przeprowadzenia działań remediacyjnych.

Dlaczego i jak warto określać ślad węglowy

Obliczanie śladu węglowego nie jest obecnie obowiązkowe, ale zmieni się to w przyszłości. Wynika to z unijnej polityki ekologicznej i coraz większego nacisku na redukcję emisji CO2.

ZMIANY PRAWNE

1 lipca 2024 r.Ustawa 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 877)

Zasady wpisu do BDO właściciela stołówki

Pytanie: Prowadzę stołówkę szkolną − jestem najemcą kuchni, w której przygotowuję posiłki dla uczniów. Czy muszę dokonać wpisu firmy do BDO? Jeżeli tak, to w jakich działach? Aktualnie mam złożoną deklarację w urzędzie gminy na odbiór odpadów komunalnych.

2025

Co dalej z programem Czyste Powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił informacje dotyczące czasowego wstrzymania przyjmowania nowych wniosków w programie Czyste Powietrze.

Baza BDS a portal f-gas

Pytanie: Czy powinnam składać sprawozdanie do BDS, jeśli w danym roku nie stosowałam substancji podlegających pod tę bazę? Czy podmiot napełniający urządzenia klimatyzacyjne f-gazami musi składać takie sprawozdanie? Czy sprawozdanie mam sporządzać w BDS, czy portalu fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gas portal)?

2024

Gospodarka odpadami w pytaniach i odpowiedziach

Ciągłe modyfikacje przepisów w zakresie gospodarki odpadami powodują, że firmy wciąż mają wątpliwości i problemy związane z prowadzeniem tego rodzaju działalności. W tym numerze specjalnym znajdziesz 30 najciekawszych pytań dotyczących gospodarki odpadami.

Wymagania prawne wobec paneli fotowoltaicznych

Moduły fotowoltaiczne jako sprzęt elektryczny i elektroniczny po zakończeniu eksploatacji stają się odpadami. Oznacza to, że przedsiębiorstwa, które je wykorzystują, muszą spełniać określone wymagania prawne. Jakie?

2023

Kara za brak analizy ryzyka ujęć wody

Pytanie: Jakie są kary za nieprzedłożenie wojewodzie analizy ryzyka ujęć wód podziemnych do końca 2022 roku?

Jak zabezpieczyć się w umowie najmu przed dzikimi wysypiskami odpadów

W celu pełnego zrozumienia znaczenia zabezpieczenia przez wynajmującego nieruchomość przed skutkami niewłaściwego gospodarowania odpadami warto zapoznać się z poniższym artykułem.

2022

Uwaga – od listopada całkowita cyfryzacja bazy KOBiZE!

Modyfikacja przepisów prawnych ma zapewnić elektronizację wszystkich procedur, które są związane z KOBiZE, w tym rejestracji podmiotów, aktualizacji danych czy pozostałych funkcjonalności bazy. Co zmienia nowe rozporządzenie?

Normy jakościowe węgla a problem smogu

Na podstawie rozporządzenia w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych ponownie odstąpiono na 60 dni od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych. Rozporządzenie weszło w życie 28 sierpnia, a więc powinno obowiązywać do 26 października. Co dalej?

Gospodarka o obiegu zamkniętym a zanieczyszczenia organiczne

Unia Europejska systematycznie realizuje zadania związane z ochroną środowiska naturalnego, w tym ograniczając ilość wprowadzanych do środowiska toksyn, w celu umożliwienia pełnego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?