Wyliczanie śladu węglowego dla wytwarzanych odpadów

Pytanie: Mam pytanie dotyczące obliczania śladu węglowego. Jesteśmy firmą produkcyjną wytwarzającą odpady, które są od nas odbierane przez uprawnione firmy zewnętrzne. W jaki sposób powinniśmy obliczać ślad węglowy? Jakie przyjmować współczynniki?

Tylko do 1 lipca czas na zmianę pozwoleń wodnoprawnych!

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje art. 16 ustawy z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry. Jakie przepisy wprowadza?

Treść karty charakterystyki a miejsce stosowania produktu

Pytanie: Jak interpretować zapis w karcie charakterystyki substancji „produkt przeznaczony wyłącznie do użytku zawodowego”. Czy można stosować taki produkt w dowolnym zakładzie przemysłowym, czy musi on być specjalistyczny i stricte związany z daną substancją (np. używanie farby w lakierni)?

Pytania z zakresu sprawozdania o odpadach

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami (dalej: sprawozdanie odpadowe) jest składane elektronicznie za pośrednictwem BDO, do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów, do 15 marca 2024 za rok 2023.

Przejściowy rejestr CBAM już działa

Rejestr CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism) jest elektroniczną bazą danych utworzoną w celu gromadzenia informacji. Od 1 stycznia 2024 r. została uruchomiona usługa pozwalająca na uzyskanie dostępu do rejestru przejściowego CBAM.

Opłata produktowa dotycząca opakowań – czego o niej nie wiesz

Opłata produktowa jest wyliczana, gdy wprowadzający produkty w opakowaniach lub organizacja odzysku opakowań nie osiągną wymaganych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych. Jakie są dokładne zasady jej uiszczania?

Odpady z realizacji usług

Pytanie: Spółka córka prowadzi działalność usługową dla spółki matki (tzn. ma kombajny, które wykorzystuje do zbioru warzyw kupowanych przez matkę). W wyniku tych działań powstają jako odpad zużyte opony. Czy spółka córka musi mieć wpis do BDO? W wyniku jej działalności nie powstają inne odpady.

Obowiązki dotyczące toreb z tworzywa sztucznego

Pytanie: Prowadzimy ewidencję lekkich toreb z tworzywa sztucznego, a następnie pobieraną opłatę recyklingową wraz z liczbą toreb ujmujemy w stosownym sprawozdaniu. Czy dla tych toreb powinniśmy także zapewniać poziomy odzysku i recyklingu bądź uiszczać opłatę produktową i składać sprawozdanie w zakresie wprowadzonych do obrotu opakowań?

Klasyfikacja odpadów płyt CD

Pytanie: Szpital chciałby zarchiwizować dokumenty (historie chorób), w których znajdują się zdjęcia rentgenowskie na płytach CD. W ramach jakiego kodu należy oddać tego rodzaju odpady?

2024

Legalizacja jako uprawnienie

W stosunku do zastawek stanowiących urządzenia melioracji wodnych stosuje się przepisy ustawy Prawo wodne z 2017 roku dotyczące urządzeń wodnych.

Które urządzenia wymagają legalizacji

Legalizacji wymagają urządzenia wybudowane bez pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia. Na czym to dokładnie polega?

2023

Kara za brak analizy ryzyka ujęć wody

Pytanie: Jakie są kary za nieprzedłożenie wojewodzie analizy ryzyka ujęć wód podziemnych do końca 2022 roku?

Jak zabezpieczyć się w umowie najmu przed dzikimi wysypiskami odpadów

W celu pełnego zrozumienia znaczenia zabezpieczenia przez wynajmującego nieruchomość przed skutkami niewłaściwego gospodarowania odpadami warto zapoznać się z poniższym artykułem.

2022

Uwaga – od listopada całkowita cyfryzacja bazy KOBiZE!

Modyfikacja przepisów prawnych ma zapewnić elektronizację wszystkich procedur, które są związane z KOBiZE, w tym rejestracji podmiotów, aktualizacji danych czy pozostałych funkcjonalności bazy. Co zmienia nowe rozporządzenie?

Normy jakościowe węgla a problem smogu

Na podstawie rozporządzenia w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych ponownie odstąpiono na 60 dni od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych. Rozporządzenie weszło w życie 28 sierpnia, a więc powinno obowiązywać do 26 października. Co dalej?

Gospodarka o obiegu zamkniętym a zanieczyszczenia organiczne

Unia Europejska systematycznie realizuje zadania związane z ochroną środowiska naturalnego, w tym ograniczając ilość wprowadzanych do środowiska toksyn, w celu umożliwienia pełnego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?