Rozwój gospodarki wodorowej w Polsce – jakie są proponowane zmiany
Trwają pracę nad ustawą regulującą rozwój gospodarki wodorowej w Polsce. Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej, dlatego resort przygotuje zmiany w prawie, które wspomogą rozwój tej gałęzi gospodarki.
Przepisy o sygnalistach w ochronie środowiska
Została przyjęta nowa ustawa o ochronie sygnalistów, której większość przepisów ma wejść w życie 25 września 2024 r. Które jej przepisy dotyczą ochrony środowiska?
Propozycja nowelizacji ustawy o elektromobilności
Główne cele projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska to poprawa jakości powietrza i rozwój ekologicznego transportu zbiorowego w największych miastach. Co dokładnie zaproponowano w tych przepisach?
Zmiany dotyczące odpadów budowlanych od 2025 roku
Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach dotyczą m.in. odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Co wprowadza ta nowelizacja?
Nowa dyrektywa dotycząca SZWO i f-gazów
Została opublikowana nowa dyrektywa karna środowiskowa nr 2024/1203 z 11 kwietnia 2024 r. dotycząca SZWO i f-gazów. Co zmieni?
Prace na nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska
Najnowsze modyfikacje mają wzmocnić środowiskowy wymiar polityki miejskiej i ekologiczną transformację miast oraz przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Jakie dokładnie zmiany zostały zaproponowane?
Opakowania jednorazowe a obowiązki w BDO
Prowadząc jednostkę gastronomiczną, handlu detalicznego lub hurtowego, która oferuje opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, albo sprzedając żywność lub napoje pakowane w takie opakowania (w tym za pomocą urządzeń vendingowych), ma się obowiązek pobrania od konsumentów końcowych opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jakie są obowiązki w tym zakresie w BDO?
Kompendium wiedzy o transgranicznym przemieszczaniu odpadów
Podstawowe informacje o transgranicznym transporcie odpadów. Jak postępować, by uniknąć nieprzyjemności w trakcie transgranicznego przemieszczania odpadów albo zminimalizować je do minimum? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym numerze specjalnym.
- « pierwsza
- «
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE z procesu sprzątania powierzchni
Pytanie: Czy w związku z emisją niezorganizowaną podmiot powinien rozliczać emisję z procesu sprzątania w raporcie składanym do KOBiZE i sprawozdaniu środowiskowym do marszałków województw? Jak oszacować ilość zanieczyszczeń wyemitowaną do powietrza?
Ogrzewanie zakładu a raport do KOBiZE
Pytanie: Czy za ogrzewanie magazynu z sieci miejskiej należy naliczać opłaty za korzystanie ze środowiska oraz sporządzać raport do KOBiZE? Dodatkowo, jeśli firma zajmuje się malowaniem pasów na jezdni, to jak powinna przygotowywać takie dokumenty?
Obszary przyspieszonego rozwoju
Zgodnie z unijną dyrektywą RED III Polska jest zobowiązana do wyznaczenia obszarów przyspieszonego rozwoju OZE (OPRO).
2024
Czy konieczne jest zgłoszenie pojemnika magazynowego
Pytanie: Czy zbiornik dwupłaszczowy z HDPE o pojemności 2500 l na AdBlue, wyposażony w odpowietrznik, wymaga zgłoszenia? Czy w związku z używaniem takiego zbiornika są nałożone dodatkowo obowiązki związane z ochroną środowiska?
Akt o AI a ochrona środowiska
Niebawem zaczną obowiązywać przepisy europejskiego aktu o sztucznej inteligencji (dalej: akt AI). Akt ma wpływ również na użytkowników rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji (AI), wykorzystywanych w procesach związanych z ochroną środowiska.
2023
Opłaty i kary związane z przekroczeniami emisji zanieczyszczeń
Niektóre firmy na podstawie wydanych decyzji muszą wykonywać systematyczne pomiary emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych z emitorów na terenie zakładu. Co, jeśli wielkości tych emisji są na granicy dopuszczalności? Czy firmie grożą dodatkowe opłaty albo kary?
Obowiązki jednostek handlowych dotyczące żywności w pojemnikach
Pytanie: W związku z wejściem w życie 24 maja 2023 r. ustawy wdrażającej wymagania dyrektywy Single Use Plastics (dalej: SUP) jakie są nowe obowiązki jednostek handlu detalicznego, hurtowego lub gastronomicznego, które sprzedają żywność w pojemnikach jednorazowego użytku wykonanych z papieru powleczonego polietylenem (PE)? Czy dotyczy ich również nakaz oznaczeń?
2022
Co warto wiedzieć o uprawnieniach do emisji CO2
Uprawnienia do emisji CO2 stanowią realizację założeń dyrektywy nr 2003/87/WE ustanawiającej system handlu przydziałami do emisji gazów cieplarnianych w ramach Wspólnoty. Główne cele, które zostały określone w dyrektywie, koncentrują się na wspieraniu zmniejszania emisji gazów cieplarnianych, przy założeniu efektywności kosztowej i gospodarczej.
Zmiany dotyczące przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko
Pytanie: Pytanie: Podobno nastąpiły w tym roku jakieś zmiany dotyczące przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, ale nie zdążyłam się z tym wcześniej zapoznać. Co dokładnie się zmieniło?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?