Jakie normy w zakresie ochrony powietrza chce wprowadzić UE

Zanieczyszczenie powietrza stanowi największe zagrożenie środowiskowe w Europie. W jaki sposób Unia Europejska chce mu przeciwdziałać? Polska przoduje w europejskich statystykach z liczbą około 50 tys. przedwczesnych zgonów rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza.

Czy system kaucyjny bez uruchomienia ROP jest możliwy

Przepisy Unii Europejskiej obligują państwa członkowskie do wprowadzenia systemów Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). W Polsce w dalszym ciągu nie obowiązują przepisy w tym zakresie – jak to wpłynie na system kaucyjny?

Zawartość w opakowaniach materiałów pochodzących z recyklingu

Prawidłowe działanie ekomodulacji ma być możliwe dzięki ujednoliceniu wskaźników zawartości w opakowaniach materiałów pochodzących z recyklingu.

Zasady działania systemu kaucyjnego

System kaucyjny to system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach na napoje jednorazowego albo wielokrotnego użytku, wskazanych w załączniku nr 1a do ustawy opakowaniowej, będących napojami, pobiera się kaucję, która jest zwracana użytkownikowi końcowemu w momencie zwrotu odpowiednio opakowania objętego systemem kaucyjnym albo odpadu opakowaniowego powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym.

Zakazy dotyczące wprowadzania w błąd konsumentów

Należy zwrócić uwagę, że rozwiązania zapobiegające wprowadzaniu w błąd zostały również zawarte w projekcie PPWR.

Wytyczne dotyczące opakowań podlegających kompostowaniu

Opakowania z tworzyw sztucznych oraz inne opakowania objęte systemem kaucyjnym to niejedyne, dla których określa się szczegółowe wymagania. Warto zwrócić też uwagę na wymagania PPWR dotyczące opakowań kompostowalnych.

Wymagania nałożone rozporządzeniem PPWR

Jednym z ważniejszych dokumentów w zakresie opakowań obowiązującym na terenie UE jest rozporządzenie PPWR.

Wymagania dla niektórych rodzajów opakowań

Oprócz planowanych przepisów PPWR funkcjonują wymagania dla niektórych rodzajów opakowań, wprowadzone przepisami wdrażającymi do polskiego prawa dyrektywę Single Use Plastics (dyrektywa w sprawie niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych). Czego dotyczą te przepisy?

Ujednolicenie znakowania opakowań

Olbrzymim problemem jest duża liczba dopuszczalnych modeli znakowania wynikających z różnych dobrowolnych norm środowiskowych oraz przepisów krajowych.

2024

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uchwał krajobrazowych

Reklamy stały się elementem polskiego pejzażu, a celem ustawy krajobrazowej przyjętej w 2015 roku było wzmocnienie ochrony przestrzeni publicznej oraz ograniczenie liczby występujących szyldów, tablic czy ogłoszeń. O czym stanowi orzeczenie Trybunału w tej sprawie?

Ustawowa definicja urządzeń wodnych

W celu prawidłowego przeprowadzenia procesu legalizacji urządzenia wodnego warto wcześniej zapoznać się z jego definicją. Jak ona brzmi?

2023

Zwrot opłat w przypadku odrzucenia wniosku

Pytanie: Złożyliśmy wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego i wnieśliśmy opłatę skarbową i rejestracyjną, ale urząd odrzucił wniosek bez rozpoznania. Czy opłaty mogą zostać na kontach do czasu złożenia ponownego wniosku, czy musimy wnieść wniosek o zwrot tych opłat?

ZMIANY PRAWNE

Zasady czyszczenia i konserwacji separatorów ropopochodnych

Pytanie: Mamy zainstalowanych w firmie kilka separatorów ropopochodnych. Ich producent powołując się na ustawę Prawo ochrony środowiska, twierdzi, że tylko on może wykonywać czynności czyszczenia i konserwacji tych separatorów. Czy może je czyścić i konserwować jakaś inna firma zewnętrzna zajmująca się produkcją separatorów albo czy możemy te zadania realizować wewnętrznie (np. przez pracowników utrzymania ruchu)?

2022

Trzy pytania dotyczące decyzji w zakresie ochrony środowiska

W artykule opisano trzy problematyczne kwestie dotyczące uzyskiwania decyzji z zakresu ochrony środowiska. Koniecznie sprawdź, czy miałeś lub masz wątpliwości dotyczące którejś z nich.

Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej – zestawienie kar

1 września 2022 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. O tych zmianach pisaliśmy już we wrześniowym wydaniu, ale w tym artykule uzupełnimy wcześniejsze informacje o szczegółowy katalog kar, do którego zawsze będziesz mógł sięgnąć w razie wątpliwości.

Postępowanie kompensacyjne a pozwolenia na emisję

Postępowanie kompensacyjne zgodnie z art. 225-229 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) ma na celu ochronę powietrza oraz zapewnienie możliwości rozwoju działalności gospodarczych. Na czym ono dokładnie polega?

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?