Jakie są aktualne normy dotyczące jakości powietrza

Polska należy do czołówki krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Największy problem z zanieczyszczeniem powietrza występuje w przypadku wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz pyłu zawieszonego PM10, składającego się z cząstek o średnicy poniżej 10 mikrometrów, jak również drobniejszej frakcji pyłu – PM2,5. Jakie normy jakości powietrza obowiązują w Polsce?

Gramatura produktów a opłaty SUP

Pytanie: Czy w przypadku dyrektywy SUP i opłaty konsumenckiej ma zastosowanie kryterium porcji/gramatury? Czy opakowanie zawierające kilogram produktu, który można spożyć bezpośrednio z opakowania przez kilka osób, będzie podlegało pod tę opłatę?

Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy

Często pojawiają się wątpliwości firm dotyczące konieczności przeprowadzania audytów energetycznych. Czy audyt budynku firmy jest obowiązkowy?

Cyfryzacja w obrębie etykiet nawozów

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowe rozporządzenie dotyczące cyfrowego etykietowania produktów nawozowych. Przepisy te mają na celu modernizację obowiązujących norm i mają przynieść korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom.

AI w firmie a obowiązki w zakresie ochrony środowiska

Sztuczna inteligencja (AI) znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie branż. Można ją z powodzeniem stosować również w związku z wypełnianiem obowiązków w zakresie ochrony środowiska.

Zbyt lakoniczne uzasadnienie

Czy uzasadnienie w odmowie legalizacji urządzenia może być zbyt lakoniczne?

Czy odmowę legalizacji urządzenia wodnego trzeba uzasadnić

Uzasadnienie decyzji administracyjnej dotyczące odmowy legalizacji urządzenia wodnego nie może być sformułowane ogólnikowo. Organ nie może ograniczyć się do przytoczenia treści art. 190 Prawa wodnego i zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale powinien dokonać wykładni tych przepisów na tle prawidłowo ustalonego stanu faktycznego sprawy. Ponadto organ musi rozpatrzyć wszystkie istotne okoliczności faktyczne sprawy i dopiero na podstawie całokształtu materiału dowodowego wydać decyzję.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uchwał krajobrazowych

Reklamy stały się elementem polskiego pejzażu, a celem ustawy krajobrazowej przyjętej w 2015 roku było wzmocnienie ochrony przestrzeni publicznej oraz ograniczenie liczby występujących szyldów, tablic czy ogłoszeń. O czym stanowi orzeczenie Trybunału w tej sprawie?

Ustawowa definicja urządzeń wodnych

W celu prawidłowego przeprowadzenia procesu legalizacji urządzenia wodnego warto wcześniej zapoznać się z jego definicją. Jak ona brzmi?

2025

Nowe opłaty produktowe – od kiedy obowiązują

Pytanie: Czy opłaty, o których mowa w pkt 1 i 3 załącznika do rozporządzenia w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań, obowiązują dla opakowań wprowadzonych na rynek w 2024 roku? Czy opłata z tytułu zawartości recyklingu w butelkach (pkt 1) i z tytułu niewypełnienia obowiązków dotyczących poziomu selektywnego zbierania (pkt 3) mogą się dublować? Czy musimy składać sprawozdanie o opakowaniach?

2024

Jakie przepisy dotyczące zakłócania stosunków wodnych mają zastosowanie

W artykule wskazano przepisy regulujące kwestie związane z zakłócaniem stosunków wodnych oraz konsekwencje, z którymi muszą się liczyć sprawcy zakłóceń. Ponadto wskazano zadania organów gminy w tym zakresie i podział kosztów związanych z wykonaniem opinii przez biegłego.

Deklaracja KZR a odbiór odpadów

Pytanie: Nasz dotychczasowy odbiorca odpadów nalega na podpisanie przez nas (wytwórcę odpadów) deklaracji KZR na poszczególne kody odpadów. Po podpisaniu deklaracji cena za odbiór odpadów spadnie prawie o 50%. Czy podpisanie deklaracji KZR wiąże się z konkretnymi obowiązkami?

Aktualizacja wpisu do BDO przy zmianie siedziby

Jeżeli siedziba i miejsce wytwarzania odpadów były wcześniej w różnych miastach, a potem podmiot przeniósł siedzibę w to samo miejsce, musi przeprowadzić stosowną aktualizację w systemie BDO.

2023

Przekwalifikowanie żywności na paszę

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz polityki Gospodarki o Obiegu Zamkniętym coraz większy nacisk kładzie się na maksymalne wykorzystanie produktów i surowców, a co za tym idzie – ograniczanie strat i marnowania. Dotyczy to również przeznaczenia niesprzedanej, niepełnowartościowej żywności lub jej odpadów na cele paszowe.

Polskie przepisy dotyczące marnowania żywności

Unijna polityka zapobiegania marnowaniu żywności znalazła swoje przełożenie na grunt polski w ustawie z 19 lipca 2019 r. o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Jakie uregulowania możemy znaleźć w tym akcie prawnym?

Opłata za marnowanie żywności

Przepis art. 5 ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności stanowi, iż sprzedawca żywności ma obowiązek ponoszenia opłaty za marnowanie żywności.

2022

Obowiązki środowiskowe zakładu o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej

Zakład o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej jest definiowany na podstawie art. 248 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) jako zakład, w którym ze względu na obecność substancji niebezpiecznych przewiduje się duże prawdopodobieństwo, że w przypadku awarii dojdzie do emisji zanieczyszczeń do środowiska. Jakie ma obowiązki?

Nowe przepisy dotyczące aukcji OZE

Rozporządzenie, które weszło w życie 13 października, umożliwia i reguluje zasady przeprowadzania aukcji OZE w latach 2022–2027. Zostało ono wydane z upoważnienia ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.

Likwidacja barier administracyjnych dotyczących wycinki drzew

Pytanie: Pytanie: Gdzieś słyszałam, że wprowadzono zmiany dotyczące zasad wycinki na drzew na posesjach. Czy to prawda? Jeśli tak, to w jaki sposób przepisy się zmieniły i czy mogę wyciąć bez żadnych dokumentów drzewo ze swojej działki?

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?