Jakie są plany Rządu na rozwój OZE w Polsce
Odnawialne źródła energii (OZE) to zasoby, które są niewyczerpalne lub odnawiają się w stosunkowo krótkim okresie (np. biomasa). Są też znacznie mniej szkodliwe dla środowiska niż nieodnawialne źródła energii. Wszystkie regulacje prawne dotyczące OZE zostały zawarte w <a >ustawie z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.
Coraz surowsze kary za przestępstwa środowiskowe
Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę o ochronie środowiska przez prawo karne. Nowa dyrektywa zastępuje poprzedni akt z 2008 roku i ma zastosowanie wyłącznie do przestępstw popełnionych na terenie UE. Państwa członkowskie mogą jednak zdecydować się na rozszerzenie zakresu swojej jurysdykcji na przestępstwa popełnione poza ich terytorium.
Wypowiedzenie umowy przez osobę trzecią
Czasami zdarza się, że osoba trzecia żąda, aby rozwiązać umowę z danym odbiorcą usług. Jakie to przypadki i czy jej żądania mogą być zasadne?
Wskazanie przyczyn wypowiedzenia umowy przez przedsiębiorstwo
Istnieją jednak sytuacje, w których przedsiębiorstwo ma prawo do rozwiązania umowy. W artykule opisano tego typu przypadki.
Wskazanie przyczyn wypowiedzenia umowy przez przedsiębiorstwo
Istnieją jednak sytuacje, w których przedsiębiorstwo ma prawo do rozwiązania umowy. W artykule opisano tego typu przypadki.
Kiedy umowa zaopatrzeniowa nie może być rozwiązana
Przedsiębiorstwo nie może wypowiedzieć umowy zaopatrzeniowej z dowolnego powodu. W jakich sytuacjach nie może nastąpić jej rozwiązanie?
Kiedy pojawia się konieczność modyfikacji zapisów umowy
Modyfikacje umowy w ramach jej obowiązywania mogą okazać się niezbędne. W jakich przypadkach?
Kary, które grożą za brak umowy
Jakie kary obowiązują za brak umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków?
- « pierwsza
- «
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- »
- ostatnia »
2024
Klasyfikacja odpadów opakowań
Pytanie: Czy worki po cemencie można zakwalifikować do odpadów o kodzie 15 01 01 – opakowania z papieru i tektury? Dodatkowo, czy opakowania z tworzywa sztucznego po substancji zawierającej w swym składzie kwasy tłuszczowe, olej talowy, 2-metylopentano-2,4diol i wodorotlenek potasu możemy klasyfikować do odpadów o kodzie 15 01 02 czy 15 01 10*?
Jakie są aktualne normy dotyczące jakości powietrza
Polska należy do czołówki krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Największy problem z zanieczyszczeniem powietrza występuje w przypadku wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz pyłu zawieszonego PM10, składającego się z cząstek o średnicy poniżej 10 mikrometrów, jak również drobniejszej frakcji pyłu – PM2,5. Jakie normy jakości powietrza obowiązują w Polsce?
2023
Przekwalifikowanie żywności na paszę
W ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz polityki Gospodarki o Obiegu Zamkniętym coraz większy nacisk kładzie się na maksymalne wykorzystanie produktów i surowców, a co za tym idzie – ograniczanie strat i marnowania. Dotyczy to również przeznaczenia niesprzedanej, niepełnowartościowej żywności lub jej odpadów na cele paszowe.
Polskie przepisy dotyczące marnowania żywności
Unijna polityka zapobiegania marnowaniu żywności znalazła swoje przełożenie na grunt polski w ustawie z 19 lipca 2019 r. o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Jakie uregulowania możemy znaleźć w tym akcie prawnym?
Opłata za marnowanie żywności
Przepis art. 5 ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności stanowi, iż sprzedawca żywności ma obowiązek ponoszenia opłaty za marnowanie żywności.
2022
Obowiązki środowiskowe zakładu o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej
Zakład o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej jest definiowany na podstawie art. 248 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) jako zakład, w którym ze względu na obecność substancji niebezpiecznych przewiduje się duże prawdopodobieństwo, że w przypadku awarii dojdzie do emisji zanieczyszczeń do środowiska. Jakie ma obowiązki?
Nowe przepisy dotyczące aukcji OZE
Rozporządzenie, które weszło w życie 13 października, umożliwia i reguluje zasady przeprowadzania aukcji OZE w latach 2022–2027. Zostało ono wydane z upoważnienia ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.
Likwidacja barier administracyjnych dotyczących wycinki drzew
Pytanie: Pytanie: Gdzieś słyszałam, że wprowadzono zmiany dotyczące zasad wycinki na drzew na posesjach. Czy to prawda? Jeśli tak, to w jaki sposób przepisy się zmieniły i czy mogę wyciąć bez żadnych dokumentów drzewo ze swojej działki?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?