Jak zoptymalizować zużycie wody w ramach inwestycji
W artykule znajdziesz kilka praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc w ograniczeniu zużycia wody w trakcie cyklu życia obiektu budowlanego.
Jak wygląda elektromobilność w Polsce – część I
W ostatnich pięciu latach w Polsce można zauważyć znaczący wzrost zainteresowania elektromobilnością, zwłaszcza w miastach wojewódzkich. Tendencje te dotyczą zarówno wykorzystania samochodów elektrycznych, jak i autobusów elektrycznych.
Dalsze plany rozwoju bazy BDO
W ramach posiedzenia Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii zdradzono plany dotyczące dalszego rozwoju Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).
Czy mycie hali wymaga pozwolenia wodnoprawnego
Pytanie: Myjemy za pomocą myjki przemysłowej halę magazynową (używamy płynu biodegradowalnego). Czy w związku z tym możemy wylewać tę wodę po myciu do kratki ściekowej połączonej ze zbiornikiem retencyjnym? Czy potrzebujemy na to jakieś pozwolenie?
Zmiana funkcjonowania instalacji a aktualizacja pozwolenia
Pytanie: Mamy pozwolenie na emisję, w którym jest wykaz substancji i masa lotnych związków organicznych (LZO). Po dokonaniu obliczeń za rok 2023 doszły nam nowe farby i zwiększyła się ilość LZO. Czy w związku z tym mamy wystąpić do urzędu miasta i zmienić pozwolenie?
Usuwanie porzuconych odpadów – pożyczki dla gmin
Do końca 2024 roku gminy i ich związki, które nie skorzystały z pomocy w ramach programu priorytetowego „Usuwanie porzuconych odpadów”, mogą ubiegać w NFOŚiGW o pożyczkę na usunięcie i zagospodarowanie niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów. Na jakich zasadach?
Sprzedaż nadwyżek dotyczących odpadów opakowaniowych
Pytanie: Wprowadzamy opakowania (około 11 Mg opakowań z tworzywa i 91 Mg palet drewnianych). Mamy umowę z organizacją odzysku, a jednocześnie sami oddajemy do zakładów przetwarzających 40–50 Mg tworzyw i 60 Mg drewna. Czy mając umowę z organizacją, możemy jako wytwórca wystąpić o DPR i je dodatkowo sprzedawać na rynku? Gdybyśmy zrezygnowali z organizacji, to opakowania musiałyby pokryć tylko minimum do osiągnięcia w danym roku? Czy DPR muszą wystarczyć dla poziomu całości opakowań i tylko tę nadwyżkę można sprzedać?
Prawo wodne a prawo budowlane
Przepisy ustawy Prawo wodne wpływają na sprawność realizacji procesów budowlanych. W tym zakresie procedury administracyjne są skomplikowane, ponieważ wymagają dodatkowych decyzji czy uzgodnień przez właściwą jednostkę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGWWP).
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »
2024
Opłata SUP od opakowań w stołówce
Pytanie: Firma prowadzi restaurację w formie bufetu z możliwością konsumpcji na miejscu (na sali posiłki podawane są w naczyniach ceramicznych). Istnieje możliwość zakupu ciepłych posiłków na wynos w opakowaniach z tworzywa sztucznego bez sztućców. Czy można uznać takie opakowanie za transportowe?
Opłata produktowa dla opakowań biodegradowalnych
Pytanie: Czy za folię, która ma oświadczenie o biodegradowalności (68,6%), musimy płacić opłatę produktową, czy też takie oświadczenie jest równoważne z dokumentem potwierdzającym recykling? W jaki sposób naliczać opłatę produktową dla opakowań, które są biodegradowalne?
Obszary chronione a ograniczenia właścicieli nieruchomości
Ustawa o ochronie przyrody wprowadza możliwość ochrony danego obszaru ze względu na występujące walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe w formie m.in. parku krajobrazowego lub obszaru chronionego krajobrazu. Obszary te, pomimo podobieństwa znaczeniowego, stanowią dwa obszary o odrębnym statusie prawnym. Jakie ograniczenia występują na tych obszarach dla właścicieli nieruchomości?
2023
Jakie są wnioski NIK w zakresie pożarów składowisk odpadów
W latach 2017–2022 w Polsce miały miejsce 754 pożary miejsc gromadzenia odpadów. Pod koniec 2022 roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opracowała raport dotyczący zapobiegania pożarom miejsc gromadzenia odpadów, w którym przyjrzano się pracy WIOŚ, Państwowej Straży Pożarnej, urzędów marszałkowskich oraz starostw powiatowych. Wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK nie napawają zbyt dużym optymizmem.
Zasady przekwalifikowywania żywności pochodzenia niezwierzęcego
O czym powinien pamiętać podmiot przekształcający żywność w przypadku produktów spożywczych pochodzenia niezwierzęcego?
2022
Zasady uiszczania opłat środowiskowych
Pytanie: Pytanie: Czy należy wyliczać do opłaty środowiskowej ubytek czynnika chłodniczego, jaki powstaje w trakcie eksploatacji lub serwisowania instalacji klimatyzacji w samochodach transportu publicznego, jeśli instalacje klimatyzacji są szczelne (tzn. nie ma emisji niezorganizowanej na skutek nieszczelności) i za serwis klimatyzacji (okresowa wymiana czynnika chłodniczego) odpowiada inna firma?
Zasady produkcji nawozów ze skór odpadowych
Pytanie: Pytanie: Produkujemy skóry, poszycia i wykroje dla branży samochodowej, w związku z czym wytwarzamy odpady, które chcielibyśmy zagospodarować. Kawałki skór, które zostają z wykrojów, chcemy potraktować jako produkty uboczne i produkować z nich nawóz w formie pelletu (bez żadnych innych dodatków). Kawałki skór będą rozdrabniane, mielone, a następnie poddawane procesowi pelletowania. Jakich formalności musimy dopełnić?
Zasady postępowania z odpadami komunalnymi przez centra handlowe
Centra handlowe także powinny zapewniać segregację odpadów komunalnych. Zdarza się, że odpady wytwarzane przez klientów (wrzucane do nieodpowiedniego pojemnika) są doczyszczane tak, aby w pojemnikach, które będzie odbierał odbiorca, znajdowały się odpowiednie frakcje odpadów. Czy dopuszczalne jest stosowanie np. stołów do segregacji w celu doczyszczania tych odpadów? Czy możemy stosować jakieś inne działania, które pomogą nam w dopełnieniu obowiązków segregacji?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?