W jaki sposób segregacja odpadów jest interpretowana w orzeczeniu NSA

W gminie ustalono podwyższoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku incydentalnego niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów. Sprawa dotyczyła podwyższenia opłaty po wykryciu nieprawidłowości w segregacji, do której doszło tylko raz na dziewięć odbiorów odpadów w danym miesiącu. 

Szkoda w środowisku a działalność gospodarcza

Szkoda w środowisku to negatywna, dająca się zmierzyć zmiana stanu jakościowego czy ilościowego środowiska (najczęściej zanieczyszczenie jego komponentów) lub pogorszenie funkcji elementów przyrodniczych (skład gatunkowy, stan i jakość siedlisk), analizowana w stosunku do stanu początkowego, czyli stanu środowiska sprzed realizacji danego przedsięwzięcia (szkoda spowodowana bezpośrednio lub pośrednio przez daną działalność).

Postępowanie w przypadku wycieku czynnika chłodzącego

Pytanie: Jak należy postąpić w przypadku wycieku czynnika chłodzącego? Czy trzeba poinformować organ ochrony środowiska?

Poprawa jakości powietrza ujęta w przepisach UE

Parlament Europejski przyjął w kwietniu 2024 roku tymczasowe porozumienie polityczne z krajami UE w sprawie nowych środków mających na celu poprawę jakości powietrza w UE. Co ma się zmienić?

Pomoc de minimis na opłatę produktową

Pytanie: Prowadzę sklep internetowy, w którym do pakowania produktów do wysyłki używam kartonów, taśm i etykiet. Tych opakowań jest mniej niż 1 Mg. Jak złożyć wniosek o pomoc de minimis w tym zakresie? 

Na jakich zasadach możesz uzyskać dotacje z gminy na ochronę środowiska

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą w określonych sytuacjach mogą się ubiegać o wsparcie ze strony jednostek samorządu terytorialnego, a konkretnie gmin. Chodzi tu o pomoc udzielaną w formie bezzwrotnych dotacji (z reguły celowych), m.in. na prowadzenie szeroko pojętej działalności oświatowej, inwestycje w zakresie ochrony środowiska czy ochronę nieruchomości o statusie zabytku.

Meandry gospodarowania opakowaniami

Pytanie: Czy w ramach wywiązywania się z obowiązku uzyskania określonych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych we własnym zakresie można raportować poziom recyklingu przekraczający 100%? Przykładowo firma wprowadza 1 Mg opakowań z tektury, kupując produkty w opakowaniach z zagranicy. Jednocześnie przekazuje do recyklingu 10 Mg opakowań z tektury po produktach zakupionych w Polsce. Osiągnięty poziom recyklingu wynosi w takiej sytuacji 1000% i nawet gdyby pozostałe opakowania (z tworzyw sztucznych, drewna) nie były poddawane recyklingowi, to nadal wymagany poziom recyklingu dla opakowań ogółem (63% w 2024 r.) będzie osiągnięty.

Kto musi uiszczać opłatę recyklingową

Pytanie: Które podmioty i w jakiej wysokości muszą wnosić opłatę recyklingową? Jak ją wyliczać i komu uiszczać?

Korekta pochodzenia odpadów na odpady wytwarzane w instalacji

Pytanie: Czy korekty dotyczącej zmiany ewidencji w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) na odpady wytworzone w instalacji, a nie poza instalacją, mogę dokonać tylko poprzez usunięcie w karcie ewidencji odpadów (KEO) w zakładce „wytworzone” błędnego wpisu (spoza instalacji) i dokonanie nowego wpisu (w instalacji)? Czy tak samo koryguje się zarówno bieżący rok, jak i poprzednie lata? Oczywiście wiąże się to też z korektą rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami.

2024

Selektywna zbiórka odpadów budowlanych

Na mocy ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw zostały dodane pewne przepisy dotyczące odpadów. Co dokładnie zmienia ten akt prawny i od kiedy te zmiany wejdą w życie?

Problemy związane z wodami opadowymi i roztopowymi

Wiele podmiotów ma problem z wodami opadowymi i roztopowymi spływającymi z pasa drogowego na mienie prywatne czy państwowe. Kto za te kwestie odpowiada zarówno w aspekcie środowiskowym, jak i drogowym?

2023

W jaki sposób dzikie wysypiska były lokalizowane

Informacje dotyczące nielegalnych miejsc magazynowania odpadów oraz pożarów składowisk są pozyskiwane najczęściej z Informatycznego Systemu Kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska, w którym prowadzona jest ewidencja zakładów korzystających ze środowiska kontrolowanych regularnie przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ).

Regulacje prawne jako odpowiedź na pożary składowisk

Na skutek intensyfikacji zjawiska dzikich wysypisk odpadów i ich pożarów ustawodawca wdrożył wiele przepisów, które miały na celu zapobiec tego typu procederom, a w razie ich zaistnienia nałożyć na podmioty obowiązek rekompensaty za szkody w środowisku.

2022

SŁOWNICZEK

OZE i innowacyjne rozwiązania w kontekście tworzenia przewag ekologicznych przez firmy

Ochrona środowiska w ostatnich czasach stała się niezwykle istotnym tematem w gospodarce światowej i polityce. Przedsiębiorcy mają zazwyczaj szczególnie duży wpływ na ochronę środowiska. Ponadto niektóre aspekty ochrony środowiska są regulowane prawnie i nieprzestrzeganie tych zasad jest obowiązkowe, a za niewywiązywanie się z nich grożą sankcje karne.

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?