Stosowanie nowej ustawy o sygnalistach w kontekście ochrony środowiska

Dnia 25 września 2024 r. weszły w życie przepisy o sygnalistach. Stanowią podstawę dokonywania zgłoszeń zarówno przez pracowników, jak i szefów firm, a także osoby współpracujące z daną firmą na podstawie innej niż stosunek pracy. Jak te przepisy wpływają na kwestie związane z ochroną środowiska?

Spawanie w hali bez wentylacji mechanicznej

Pytanie: Czy możemy prowadzić proces spawania, jeśli w hali nie ma wentylacji mechanicznej, tylko grawitacyjna i przy takiej organizacji pracy nie istnieje możliwość zgłoszenia takiej instalacji?

Plany dotyczące zmiany przepisów o BDO

W IV kwartale 2024 roku mają zostać przyjęte przepisy dotyczące bazy danych o odpadach (BDO) zawarte w zaplanowanym projekcie UD120. Czego dokładnie dotyczą?

Plany dotyczące ulg i ekoprojektowania opakowań

Czy dla wprowadzających produkty w opakowaniach jednorodnych (tylko z jednego rodzaju surowca) lub z zawartością surowca z recyklingu pojawią się ulgi? Czy Unia Europejska przygotowuje wytyczne dotyczące ekoprojektowania opakowań i za tym idących ulg? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule.

Obszary chronione a ograniczenia właścicieli nieruchomości – część II

Ustawa o ochronie przyrody wprowadza możliwość ochrony danego obszaru ze względu na występujące walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe w formie m.in. parku krajobrazowego lub obszaru chronionego krajobrazu. W pierwszej części tego artykułu skupialiśmy się na parkach krajobrazowych − a jakie ograniczenia występują na obszarach chronionego krajobrazu?

Mój Prąd 6.0 – na co są przeznaczone środki

We wrześniu ruszyła szósta edycja programu „Mój Prąd”, oferująca prosumentom możliwość uzyskania nawet 28 tys. zł dofinansowania. Program wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i ciepła.

Dotacje w ramach programu „Mój elektryk”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił czasowe wstrzymanie naboru wniosków w ramach ścieżki leasingowej programu „Mój elektryk”. Zmiany obowiązują od 1 września do 31 grudnia 2024 r., z uwagi na wyczerpanie alokacji środków na ten cel. Wnioski będzie można ponownie składać w 2025 roku, kiedy program wznowi działalność z nowym źródłem finansowania, które obejmie także pojazdy zakupione w drugiej połowie 2024 roku.

Dopuszczalne poziomy hałasu dla zabudowy jednorodzinnej

Pytanie: Jaki powinien być dopuszczalny poziom hałasu dla terenu, na którym są wybudowane domki jednorodzinne, zaznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) oznaczeniem „MN Teren Zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej”? Przeznaczeniem podstawowym jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, ale jest jeszcze przeznaczenie dopuszczalne, którym są usługi nieuciążliwe wbudowane w budynki mieszkalne.

2025

Wsparcie na transformację energetyczną w firmach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nowy program wspierający transformację energetyczną w firmach. Program finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oferuje inwestycje kapitałowe w projekty rozwijające elektromobilność i odnawialne źródła energii. Całkowity budżet programu wynosi 1,1 mld euro.

Sprawozdanie o odpadach – o tym nie zapomnij

Na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządzają m.in. podmioty wytwarzające, zbierające czy przetwarzające odpady.

Sprawozdania dotyczące wprowadzania produktów w opakowaniach

Pytanie: Jesteśmy dużym przedsiębiorstwem i w 2024 roku wprowadziliśmy 0,5063 Mg produktów w opakowaniach (jednorazowe tworzywa sztuczne). Prowadzimy ewidencję opakowań − czy musimy przygotować sprawozdanie opakowaniowe i zapłacić opłatę produktową? Czy musimy wpisać się w dziale VI tabeli 4?

2024

System kaucyjny a gminne systemy odbierania odpadów

Od 1 stycznia 2025 r. miał w Polsce funkcjonować system kaucyjny, wprowadzony ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Jego wprowadzenie zostało jednak przesunięte na październik 2025 r. Jak system kaucyjny wpłynie na gminne systemy odbierania odpadów?

Średnie ceny referencyjne ciepła pozostają stabilne do marca 2025 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ogłosił wskaźniki referencyjne dla jednostek kogeneracyjnych, które stosują różne rodzaje paliw pierwotnych. Ceny referencyjne ciepła nie ulegną zmianie do marca 2025 r. Zostaną one uwzględnione w taryfach dla ciepła zatwierdzanych przez URE.

Sprawozdania CBAM – nowe zasady

Zgodnie z nowymi wytycznymi, gdy zgłaszający sprawozdania dotyczące raportowania podatku węglowego (CBAM) nie otrzymał rzeczywistych danych od producentów towarów, istnieje możliwość wypełnienia sprawozdania w sposób alternatywny. Dotyczy to zarówno emisji bezpośrednich, jak i pośrednich.

2023

W jaki sposób dzikie wysypiska były lokalizowane

Informacje dotyczące nielegalnych miejsc magazynowania odpadów oraz pożarów składowisk są pozyskiwane najczęściej z Informatycznego Systemu Kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska, w którym prowadzona jest ewidencja zakładów korzystających ze środowiska kontrolowanych regularnie przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ).

Regulacje prawne jako odpowiedź na pożary składowisk

Na skutek intensyfikacji zjawiska dzikich wysypisk odpadów i ich pożarów ustawodawca wdrożył wiele przepisów, które miały na celu zapobiec tego typu procederom, a w razie ich zaistnienia nałożyć na podmioty obowiązek rekompensaty za szkody w środowisku.

2022

SŁOWNICZEK

OZE i innowacyjne rozwiązania w kontekście tworzenia przewag ekologicznych przez firmy

Ochrona środowiska w ostatnich czasach stała się niezwykle istotnym tematem w gospodarce światowej i polityce. Przedsiębiorcy mają zazwyczaj szczególnie duży wpływ na ochronę środowiska. Ponadto niektóre aspekty ochrony środowiska są regulowane prawnie i nieprzestrzeganie tych zasad jest obowiązkowe, a za niewywiązywanie się z nich grożą sankcje karne.

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?