SŁOWNICZEK

Nielegalny pobór wody i odprowadzanie ścieków – wszystko co musisz wiedzieć

Zaopatrzenie w wodę mieszkańców i odprowadzanie zużytej wody jako ścieków jest zadaniem własnym gminy. Realizacja zadania dostarczania wody generuje koszty. Polskie prawo w tym obszarze zakłada pokrywanie przez mieszkańców  kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Punktem wyjścia rozliczeń są zawarte umowy pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a mieszkańcami.

Nieprawidłowości w poborze wód i odprowadzaniu ścieków

Jak przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne radzą sobie ze zwalczaniem nielegalnego poboru wody?

Zakres odpowiedzialności dotyczący urządzeń objętych CRO

Pytanie: Firma X wynajmuje od firmy Y halę, w której znajdują się m.in. urządzenia chłodnicze. Jednak firma X nie używa tych urządzeń (ma swoje chłodnie, które są zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Operatorów − CRO). Czy te nieużywane urządzenia chłodnicze, które są w hali, powinny być zarejestrowane w CRO przez firmę Y (jako właściciela hali), czy firmę X (chociaż z nich nie korzysta)?

Wyciek środka chłodniczego – jak postąpić

Pytanie: Czy wyciek środka R23 (5 kg) w czasie instalacji komory należy dodatkowo zaraportować do WIOŚ, czy tylko ująć w rocznym sprawozdaniu z korzystania ze środowiska? Jest to nowe urządzenie, w którym − jak się okazało po napełnieniu, pojawiła się nieszczelność i cały środek chłodniczy został utracony.

System kaucyjny a gminne systemy odbierania odpadów

Od 1 stycznia 2025 r. miał w Polsce funkcjonować system kaucyjny, wprowadzony ustawą z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Jego wprowadzenie zostało jednak przesunięte na październik 2025 r. Jak system kaucyjny wpłynie na gminne systemy odbierania odpadów?

Średnie ceny referencyjne ciepła pozostają stabilne do marca 2025 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ogłosił wskaźniki referencyjne dla jednostek kogeneracyjnych, które stosują różne rodzaje paliw pierwotnych. Ceny referencyjne ciepła nie ulegną zmianie do marca 2025 r. Zostaną one uwzględnione w taryfach dla ciepła zatwierdzanych przez URE.

Sprawozdania CBAM – nowe zasady

Zgodnie z nowymi wytycznymi, gdy zgłaszający sprawozdania dotyczące raportowania podatku węglowego (CBAM) nie otrzymał rzeczywistych danych od producentów towarów, istnieje możliwość wypełnienia sprawozdania w sposób alternatywny. Dotyczy to zarówno emisji bezpośrednich, jak i pośrednich.

Pozwolenie zintegrowane a zdolność produkcyjna

Pytanie: Raz na miesiąc produkcja wyrobów gotowych (tkanin) przekracza ilość 10 Mg. Czy jest to przesłanką do starania się o wydanie pozwolenia zintegrowanego?

2025

Przepisy dotyczące opakowań w 2025 roku

Od 11 lutego obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2025/40 z 19 grudnia 2024 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmiany rozporządzenia (UE) 2019/1020 i dyrektywy (UE) 2019/904 oraz uchylenia dyrektywy 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Nowe regulacje mają na celu ograniczenie nadmiernego zużycia surowców, zwiększenie efektywności recyklingu i poprawę bezpieczeństwa środowiska. Wprowadzone rozwiązania zwiększą efektywność wykorzystania zasobów, wspierać będą gospodarkę o obiegu zamkniętym, podniosą konkurencyjność oraz poprawią stabilność ekonomiczną.

Odpady budowlane i rozbiórkowe – podsumowanie zmian

Od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o odpadach, która ustaliła ostateczne brzmienie rozdziału o odpadach budowlanych i rozbiórkowych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać od nowego roku.

2024

SŁOWNICZEK

Nielegalny pobór wody i odprowadzanie ścieków – wszystko co musisz wiedzieć

Zaopatrzenie w wodę mieszkańców i odprowadzanie zużytej wody jako ścieków jest zadaniem własnym gminy. Realizacja zadania dostarczania wody generuje koszty. Polskie prawo w tym obszarze zakłada pokrywanie przez mieszkańców  kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Punktem wyjścia rozliczeń są zawarte umowy pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a mieszkańcami.

2023

Kwestie ewidencji odpadów a firmy powiązane

Pytanie: Czy możemy przejąć obowiązki odpadowe firmy córki (ma swój NIP), która jest na tyle mała, iż generuje tylko jeden rodzaj odpadów i to w ilościach niewymagających rejestracji w BDO. Jednak jako spółka nadrzędna chcielibyśmy ewidencjonować je na naszym koncie. Czy możemy uwzględnić ją jako oddzielne miejsce prowadzenia działalności (MPD) i w tym miejscu wykazywać te odpady? 

Korzystanie z piaskarki a obowiązki środowiskowe związane z emisjami do powietrza

Pytanie: Jeśli podmiot korzysta z piaskarki (na miejscu w kontenerze, w którym jest zamontowany filtr mechaniczny, a czasem jedzie do klienta i wykonuje piaskowanie pod gołym niebem – emisja niezorganizowana), to czy musi zgłosić tę instalację?

2022

Inne rozwiązania OZE, które możesz wprowadzić

Poza najpopularniejszymi źródłami zielonej energii możesz także wdrożyć do swojej działalności inne rozwiązania OZE. Sprawdź jakie.

Dotacje na inwestycje związane z zieloną energią

Dostępność dotacji, które mają na celu popularyzację odnawialnych źródeł energii, stale rośnie. W poniższym artykule znajdziesz ich zestawienie wraz z wyszczególnieniem podmiotów, które o taką dotację mogą się ubiegać.

Dlaczego i na które problemy środowiskowe warto zwrócić uwagę

W Krajowym Programie Reform scharakteryzowano również inne kwestie, na które możesz zwrócić uwagę podczas prowadzenia Twojej działalności.

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?