Pomiary dotyczące hałasu w wyniku skargi
Pytanie: Pytanie: (w nocy nie były przekroczone wartości dopuszczalne). Po roku zakład został ponownie zaskarżony za hałas w nocy. Starosta po raz kolejny zlecił wykonanie badań i nie wykazały one przekroczeń. Ile razy starosta może prowadzić takie badania w tej samej sprawie?
Pobór próbek ścieków przemysłowych
Pytanie: Czy na podstawie § 11 ust. 1 rozporządzenia dotyczącego ścieków przemysłowych przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, ustalając sposób i częstotliwość poboru kontrolnych próbek w umowie, może wyznaczyć weryfikację jakości ścieków na podstawie poboru jednorazowej losowej próbki?
Od kiedy będzie obowiązywał przymus stosowania urządzeń pomiarowych
W artykule znajdziesz informacje dotyczące tego, od kiedy będzie obowiązywać konieczność stosowania urządzeń pomiarowych. Ponadto omówimy, co ten obowiązek będzie oznaczał dla podmiotów korzystających z usług wodnych.
Obowiązek przekazywania wyników pomiarów na podstawie Prawa wodnego
Pytanie: Pytanie: Mamy pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków zawierających substancje szczególnie szkodliwe do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu. W pozwoleniu określono parametry, które ścieki muszą spełniać, i zawarto wymóg prowadzenia badań dwa razy w roku. Nie podano jednak obowiązku przesyłania wyników tych badań do WIOŚ czy Wód Polskich. Czy firma mimo to musi przesyłać takie wyniki?
Lokale gastronomiczne a system kaucyjny
Pytanie: Czy restauracje i lokale gastronomiczne będą objęte obowiązkami systemu kaucyjnego? Czy restauracje są traktowane jako jednostki handlu detalicznego? Jeśli tak, to jakie podstawowe obowiązki obejmą takie miejsca?
Dalsze zagospodarowanie podrzuconych odpadów
Zdarza się, że na tereny firm są podrzucane odpady (np. zużyte opony). W jaki sposób zgodnie z prawem należy dalej postępować z takimi odpadami?
Czy odpad jest niebezpieczny - sprawdź w karcie charakterystyki
Pytanie: Jak ocenić na podstawie karty charakterystyki, czy odpad będzie niebezpieczny? Czy wystarczy oprzeć się na zapisach sekcji 2?
Czas na kontrole przydomowych oczyszczalni mija 9 sierpnia
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego z 2022 roku niemal połowa budynków mieszkalnych nie była przyłączona do sieci kanalizacyjnej, a ponad 10 mln Polaków korzystało ze zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków. Jak wyglądają kontrole w tym zakresie prowadzone przez gminy?
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »
2024
Dotacje w ramach programu „Mój elektryk”
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił czasowe wstrzymanie naboru wniosków w ramach ścieżki leasingowej programu „Mój elektryk”. Zmiany obowiązują od 1 września do 31 grudnia 2024 r., z uwagi na wyczerpanie alokacji środków na ten cel. Wnioski będzie można ponownie składać w 2025 roku, kiedy program wznowi działalność z nowym źródłem finansowania, które obejmie także pojazdy zakupione w drugiej połowie 2024 roku.
Dopuszczalne poziomy hałasu dla zabudowy jednorodzinnej
Pytanie: Jaki powinien być dopuszczalny poziom hałasu dla terenu, na którym są wybudowane domki jednorodzinne, zaznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) oznaczeniem „MN Teren Zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej”? Przeznaczeniem podstawowym jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, ale jest jeszcze przeznaczenie dopuszczalne, którym są usługi nieuciążliwe wbudowane w budynki mieszkalne.
2023
Usprawnienie inwestycji przeciwpowodziowych
Nowe przepisy mają na celu zapewnienie dodatkowych instrumentów prawnych pozwalających usprawnić procedurę uzyskania decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji, która jest niezbędna w celu realizacji inwestycji przeciwpowodziowej.
Prowadzenie handlu przez Internet – jakie obowiązki środowiskowe się z tym wiążą
Obowiązki środowiskowe związane z handlem przez Internet związane są głównie z przekazywaniem konsumentom informacji o odpadach powstających z udostępnianych produktów, zapewnieniem zgodności produktów z wymaganiami środowiskowymi oraz zapewnieniem odbioru niektórych odpadów powstających z produktów. Jak to wygląda w praktyce?
Opłaty podwyższone za korzystanie ze środowiska
Jeśli podmiot korzysta ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji, ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.
2022
Zwróć uwagę na pochodzenie energii dostarczanej Twojej firmie
W celu stworzenia przewag ekologicznych przedsiębiorstwa dbające o środowisko, poza dostarczaniem produktów czy usług dobrych jakościowo w przystępnej cenie, zwracają też coraz większą uwagę na wszystkie aspekty, które są realizowane wokół tych procesów. A więc kwestie funkcjonowania firm, które nie są bezpośrednio powiązane z ich główną działalnością. Przede wszystkim warto pomyśleć o dywersyfikacji źródeł energii i wprowadzeniu OZE, co może przynieść korzyści nie tylko wizerunkowe, ale też przede wszystkim ekonomiczne.
Wdrożyłeś już podstawowe rozwiązania? Czas na kolejne kroki
Jeżeli dobro środowiska jest dla Ciebie i Twojej działalności szczególnie ważne, sprawdź, jakie jeszcze kroki możesz poczynić w celu jego ochrony.
Potwierdzenie na papierze, czyli certyfikacja Twoich działań
Posiadanie certyfikatów środowiskowych jest szczególnie pozytywnie odbierane przez konsumentów. Świadczy bowiem o tym, że danej firmie naprawdę zależy na dobru środowiska i jej działania są pozytywnie oceniane przez podmioty zewnętrzne.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?