Które urządzenia wymagają legalizacji
Legalizacji wymagają urządzenia wybudowane bez pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia. Na czym to dokładnie polega?
Czym są miejskie plany adaptacji
Miejskie plany adaptacyjne pojawiają się w projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, który został skierowany do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Jaka jest treść tego projektu?
Czym jest legalizacja
Zgodnie z art. 190 ust. 1 Pw, jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia, właściciel tego urządzenia może wystąpić z wnioskiem o jego legalizację. Czym ona jest?
Czy zmiana statusu ścieków przemysłowych na bytowe jest możliwa
Często firmy zastanawiają się, czy ścieki przemysłowe w wyniku oczyszczenia w zakładowej oczyszczalni ścieków do parametrów ścieków bytowych mogą utracić status ścieków przemysłowych. Jak jest naprawdę?
Czy potrzebujesz specjalisty ds. wdrażania ESG
Przedsiębiorstwa stają przed wyzwaniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem, gdzie kluczową rolę odgrywają aspekty środowiskowe, społeczne i zarządcze, zwane ESG (Environmental, Social, Governance). Integracja tych elementów jest nie tylko odpowiedzią na rosnące wymogi regulacyjne, ale również świadomym krokiem w kierunku budowania długoterminowej wartości i zrównoważonej przewagi konkurencyjnej. Czy i w których firmach powinni pojawić się specjaliści ds. wdrażania ESG?
Czy organ może wymusić legalizację urządzenia wodnego
Przepisy nie dają podstaw, by w trybie zarządzenia pokontrolnego organ „wymuszał” wdrożenie procedury legalizacyjnej wykonanych urządzeń wodnych. Organ nie ma też podstaw, aby w drodze zarządzenia pokontrolnego nakazywać likwidację urządzeń wodnych, skoro formą prawną orzeczenia o tej likwidacji jest określona w art. 190 ust. 13 Pw forma decyzji administracyjnej – takie jest stanowisko WSA. Z czego to wynika?
Czy możliwe jest prowadzenie prac budowlanych na obszarach Natura 2000
W artykule scharakteryzowano możliwości dotyczące prowadzenia prac budowlanych na obszarach Natura 2000. Czy realizacja tego typu inwestycji jest w ogóle możliwa?
Czy karta informacyjna jest konieczna
Pytanie: Firma zajmuje się produkcją wyrobów z elastomerów i tworzyw sztucznych dla motoryzacji. Do produkcji swoich wyrobów używa przede wszystkim mieszanki gumowej i granulatów z tworzyw sztucznych. W wyniku jej działalności powstaje m.in. około 12 Mg odpadów z tworzyw sztucznych o kodzie 07 02 13. Firma kupiła młynek rozdrabniający do mielenia tych odpadów o wydajności 40 kg/h. Operator wtryskarki będzie na bieżąco oddzielał dobre wyroby plastikowe i pozostałe elementy technologiczne (tj. wlewki, wypustki oraz wyroby niezgodne) i wrzucał je do młyna w celu rozdrobnienia. Czy firma musi opracować kartę informacyjną przedsięwzięcia i czy musi uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów? Gdy wytworzony regranulat spełnia wymagania norm jakościowych jak dla surowca pierwotnego, to można go sprzedać?
Czy data powstania urządzenia ma jakiekolwiek znaczenie
Organ I instancji na podstawie m.in. art. 190 ust. 13 ustawy Prawo wodne nakazał likwidację przepustu oraz dwóch rowów ziemnych. Właściciel nie zgadzając się z decyzją, argumentował, że przepust wykonał w latach 90. na swojej łące, zaś rowy ziemne zostały wykonane w czasie melioracji gruntów jeszcze w latach 70.. Kto miał rację w tej sytuacji?
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »
2024
Spawanie w hali bez wentylacji mechanicznej
Pytanie: Czy możemy prowadzić proces spawania, jeśli w hali nie ma wentylacji mechanicznej, tylko grawitacyjna i przy takiej organizacji pracy nie istnieje możliwość zgłoszenia takiej instalacji?
Plany dotyczące zmiany przepisów o BDO
W IV kwartale 2024 roku mają zostać przyjęte przepisy dotyczące bazy danych o odpadach (BDO) zawarte w zaplanowanym projekcie UD120. Czego dokładnie dotyczą?
Plany dotyczące ulg i ekoprojektowania opakowań
Czy dla wprowadzających produkty w opakowaniach jednorodnych (tylko z jednego rodzaju surowca) lub z zawartością surowca z recyklingu pojawią się ulgi? Czy Unia Europejska przygotowuje wytyczne dotyczące ekoprojektowania opakowań i za tym idących ulg? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule.
2023
Zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie
Zmiany wynikają przede wszystkim z potrzeby usprawnienia procesu wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś) oraz realizacji inwestycji drogowych, wodnych i przeciwpowodziowych.
Zakres odpowiedzialności w gospodarowaniu odpadami
Podmioty biorące udział w procesie gospodarowania odpadami ponoszą za nie odpowiedzialność w różnym zakresie. W artykule znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.
2022
Jakie zmiany przepisów ochrony środowiska obowiązują od 2023 roku
Pierwszy kwartał to zazwyczaj trudny i intensywny czas dla osób zajmujących się realizacją zadań środowiskowych w firmach. Oprócz corocznego raportowania do organów administracji ważne jest zaplanowanie działań na cały rok, do czego niezbędna jest analiza zmian prawnych wchodzących w życie w nowym roku.
Dotacje z Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021−2027
Program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021−2027 stanowi źródło finansowania unijnego dla międzynarodowych projektów partnerskich, które mają na celu kształtowanie regionów nadmorskich w taki sposób, aby stały się bardziej innowacyjne, wodooszczędne i neutralne dla klimatu. Dofinansowanie mogą otrzymać instytucje administracji publicznej, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy z terenu całej Polski.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?