Obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarowania ściekami
Swoje obowiązki w zakresie oczyszczania wód mają również właściciele nieruchomości. Jakie?
Niebezpieczne dla linii energetycznych gałęzie – do kogo zwrócić się po pomoc
Podmioty często skarżą się na sytuacje w których linie energetyczne są zasłaniane przez potężne gałęzie, co może powodować duże niebezpieczeństwo dla sieci, ale również ludzi. Sytuacje te są na tyle problematyczne, że dostawcy energii nie chcą usuwać tego rodzaju zagrożeń, odsyłając do jednostek samorządu terytorialnego, które także unikają odpowiedzialności. Co zrobić w takiej sytuacji?
Konieczność rejestracji w BDO przez wytwórcę produktów z plexi
Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą, która obejmuje wytwarzanie produktów z plexi (ulotniki, gabloty itp.). Po cięciu plexi zostają skrawki (odpady). Czy muszę rejestrować się w BDO?
Energetyka jądrowa w Polsce – kiedy stanie się to realne
Rzeczywistą zmianą miksu energetycznego Polski ma być budowa elektrowni jądrowej, która będzie służyć nie tylko przemysłowi, ale również gospodarstwom domowym. Nowe przepisy w tym zakresie mają wejść w życie do końca 2022 roku.
Czy odpady zawierające ropę naftową są objęte SENT
Pytanie: Czy odpad o kodzie 16 07 08* (odpady zawierające ropę naftową lub jej produkty) powinien być zgłaszany do SENT? Zgłaszane muszą być odpady olejowe, jednak niedawno spotkałam się ze stwierdzeniem, że transport tego odpadu musi również odbyć się na podstawie zgłoszenia w SENT. Jaka jest prawda?
Zasady sprzedaży przemiału tworzyw sztucznych do Niemiec
Pytanie: Wyprodukowany przez nas przemiał tworzyw sztucznych sprzedajemy do Niemiec pakowany w worki big bag. Odbiorcą w tej sytuacji jest niemiecka firma, a nie odbiorca detaliczny. Czy w tej sytuacji musimy rejestrować się w LUCID? Jak to zrobić?
Sprawozdawczość w zakresie pobierania wód
Pytanie: Czy korzystający z usług wodnych są nadal zobowiązani do przekazywania wyników prowadzonych pomiarów ilości pobieranych wód podziemnych i powierzchniowych, jeśli w rozporządzeniu z 8 stycznia 2020 r. zostały uchylone załączniki nr 2 i nr 3?
- « pierwsza
- «
- 71
- 72
- 73
- 74
- 75
- »
- ostatnia »
2024
Odpady medyczne – zasady postępowania
Pytanie: W związku z kontrolą WIOŚ otrzymaliśmy polecenie zadaszenia prasokontenera do gromadzenia odpadów medycznych niezakaźnych o kodzie 18 01 04. W których przepisach jest taki zapis dotyczący zadaszenia? Czy jako szpital powinniśmy wyliczać ślad węglowy? Czy w salach chorych możemy gromadzić odpady jako odpady komunalne?
Nowości w BDO – aktualizacja systemu
Aktualizacja systemu produkcyjnego Bazy danych o Odpadach (BDO) odbyła się 2 lutego 2024 r. i wprowadziła zmiany w publicznym API modułu sprawozdawczości.
2023
Dodatkowe środki dla rolników
W Dzienniku Urzędowym opublikowano nową ustawę o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Jakie są jej główne założenia?
Z jakimi obowiązkami wiąże się wytwarzanie odpadów
Przed rozpoczęciem działalności powinieneś zaplanować ilości i rodzaje odpadów, które będziesz wytwarzać. Jeśli oszacujesz, że ilości odpadów będą przekraczały limity, powyżej których wymagane jest uzyskanie decyzji na wytwarzanie odpadów, wówczas wniosek powinieneś złożyć co najmniej dwa miesiące przed planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej.
Sprawozdanie o wytworzonych odpadach i gospodarowaniu nimi
Moduł do przygotowania sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami jest zawarty w bazie danych o odpadach. Kto i na jakich zasadach musi je składać?
2022
Zasady klasyfikowania odpadów drewnianych
Pytanie: Jesteśmy producentem wykrojników − wytwarzamy odpad ze sklejki, który do tej pory był oddawany firmie utylizacyjnej w ramach kodu 03 01 05. Obecnie znaleźliśmy innego odbiorcę, który nie jest firmą utylizacyjną (tzn. odbiorca kupuje od nas te sklejki w celu ponownego przetworzenia u siebie w zakładzie). Jakie zatem dokumenty musimy mieć? Czy na fakturach może widnieć zapis „Odpad 03 01 05/sklejka”? Dla nas jest to odpad, ale dla innej firmy może stanowić cenny surowiec.
Zasady ewidencji odpadów i opłata środowiskowa
Pytanie: Wytworzony odpad jest kilkukrotnie przyjmowany w ciągu miesiąca do magazynu. Czy dokonywanie wpisów o jego wytworzeniu w karcie ewidencji odpadów (KEO) raz w miesiącu jest wystarczające do uznania prowadzenia ewidencji na bieżąco? Dodatkowo, czy jeśli szef wykupił samochód z leasingu i jest jego właścicielem, również muszę rozliczać paliwo w opłacie za korzystanie ze środowiska?
Zakres raportu o oddziaływaniu na środowisko dla ferm drobiu
Przedsięwzięcia wymienione w § 2 ust. 1 pkt 51 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, tj. chów i hodowla zwierząt (z wyłączeniem norek) w liczbie nie mniejszej niż 210 DJP (maksymalna obsada zwierząt), oraz w § 3 ust. 1 pkt 104 lit. a w liczbie nie mniejszej niż 40 DJP bądź § 3 ust. 1 pkt 104 lit. b w liczbie nie mniejszej niż 60 DJP rozporządzenia (w zależności od lokalizacji) wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś) wydawanej przez organ gminy. Jak ją uzyskać?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?