Kompendium wiedzy o kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych ‒ część II
W ostatnim numerze Aktualności ochrony środowiska pisaliśmy o kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych. Poniżej znajdziesz drugą część tego artykułu.
Zmiany w ochronie środowiska dla gmin w nowym roku
Modyfikacje przepisów obejmują nie tylko przedsiębiorców, ale także jednostki samorządu terytorialnego. Na które zmiany samorządy powinny zwrócić uwagę?
Wpisy do kart urządzeń w rejestrze CRO
Pytanie: Jeżeli urządzenie chłodnicze wypełnione R410A w ilości 15,5 kg = 32,36 tEqCO2 ma dwa obiegi chłodnicze, a karta urządzenia jest jedna, to czy należy ją zamknąć i otworzyć dwie nowe karty urządzenia? Jeżeli urządzenie chłodnicze wypełnione R410A w ilości 2,5 kg = 5,22 tEqCO2 ma dwa obiegi chłodnicze, to czy takie urządzenie podlega pod wpis do CRO?
Pytania w zakresie sprawozdawczości odpadowej
Pytanie: 1. Mamy decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów (proces R5 i R12). Czy w sprawozdaniu w dziale XII mamy uwzględnić tylko odpady przyjęte do zbierania, czy również te, które odebraliśmy i od razu przekazaliśmy do przetworzenia? Jakie tabele w dziale XIII powinniśmy uzupełnić?2. Czy w dziale XI „odpady powstałe poza instalacjami” trzeba podać te odpady, dla których nie mamy obowiązku prowadzenia ewidencji, gdyż jest ich zbyt mało?3. W jakim zakresie oczyszczalnia ścieków składa sprawozdanie o odpadach?
Postępowanie ze strużynami bezchromowymi w Polsce i Niemczech
Pytanie: Zajmujemy się dogarbowaniem skór. W wyniku obróbki strugania powstają odpady strużyn bezchromowych klasyfikowanych jako odpad 04 01 99. W Niemczech są one uznawane za skóry ‒ czy możemy sprzedawać strużyny jako towar? Jeżeli chcielibyśmy sprzedać strużyny do Niemiec, to zgodnie z procedurą wysyłania za granicę odpadu na załączniku VII?
Opłata środowiskowa okiem eksperta
Jeśli prowadzisz działalność mającą wpływ na środowisko, to powinieneś w terminie do 31 marca ponieść opłatę środowiskową do urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska.
Określone wymagania jakościowe dla wodoru
Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych dla wodoru. Jakie są te nowe wymagania?
Modyfikacje obowiązku informacyjnego w zakresie taryf
Pojawiło się nowe rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Jakie przepisy weszły w życia od stycznia 2023 roku?
- « pierwsza
- «
- 70
- 71
- 72
- 73
- 74
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
Na jakich zasadach możesz sprzedać odpady
Pytanie: Produkujemy okna PCV i wytwarzamy odpady w postaci np. złomu stalowego i aluminiowego czy PCV. Nie musimy mieć pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Czy możemy jednak te odpady sprzedawać przetwarzającym odpady, skupom lub innym jednostkom mającym pozwolenie na zbieranie i transport odpadów zgodnych z naszymi? W związku z pracami budowlanymi powstał u nas także jednorazowy odpad budowlany (gruz), który chciałaby kupić na własne potrzeby firma niemająca żadnych pozwoleń. Czy to możliwe?
Gospodarowanie odpadami i produktami w opakowaniach
Pytanie: Sprowadzamy z zagranicy chłodziwo do maszyn w beczkach. Gdy straci ono swoje właściwości, staje się odpadami o kodach 12 01 07 i 12 01 09, które odbiera od nas do utylizacji specjalistyczna firma. Czy musimy gdzieś zgłaszać lub prowadzić ewidencję tych beczek (pojemników), skoro i tak są przekazywane do utylizacji wraz z odpadem?
2023
Nabór do „Mój Prąd 5.0” już uruchomiony!
Została uruchomiona kolejna edycja programu „Mój Prąd”. Co warto wiedzieć o najnowszym naborze?
2022
Budowa magazynu – jakich decyzji środowiskowych wymaga
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana w przypadku konieczności budowy hal magazynowych, w których przykładowo magazynowany może być produkowany towar. Jeżeli planujesz taką inwestycję, sprawdź, o czym musisz pamiętać.
Audyt prowadzącego recykling odpadów opakowaniowych
Przepisy dotyczące audytu zewnętrznego reguluje ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (dalej: ucpg). Co powinieneś wiedzieć o tym audycie?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?