Nowe stawki kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu
W obwieszczeniu w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu na rok 2023 znajdziesz stawki obowiązujące w nowym roku.
Nowe kary w Prawie energetycznym
Nowa ustawa z 29 września 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii weszła w życie 6 grudnia 2022 r.
Kompendium wiedzy o kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych - część I
Pytanie: W celu poprawnej klasyfikacji odpadów często potrzebna jest ich karta charakterystyki. Czy jeżeli produkt został kupiony w 2020 roku, a aktualizacja jego karty nastąpiła w 2022 roku, to czy przedsiębiorca, który od 2020 roku używa tego samego produktu, ma obowiązek aktualizacji takiej karty, czy to dostawca ma obowiązek zapewnić najaktualniejszą wersję?
Granty wyszehradzkie na ochronę środowiska
Fundusz Wyszehradzki wspiera finansowo przedsięwzięcia realizowane wspólnie przez partnerów pochodzących z krajów członkowskich Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty z zakresu ochrony środowiska realizowane przez przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje naukowe i badawcze.
Dotacje na dodatkowe źródła ciepła
W ramach programu Czyste powietrze można ubiegać się także o dofinansowanie na dodatkowe źródła ciepła. O czym należy wtedy pamiętać?
Oświadczenia i kwestie dotyczące opłaty zmiennej
Opłatę zmienną ponosi się za rzeczywistą ilość pobranej wody, wprowadzanych ścieków do wód lub ziemi, wprowadzanych wód opadowych i roztopowych do wód.
Tajniki raportowania związanego z wprowadzaniem do obrotu
Kolejny dział sprawozdawczości środowiskowej dotyczy działalności polegającej na wprowadzaniu do obrotu określonych produktów.
Sprawozdanie środowiskowe do urzędu marszałkowskiego
Drugim ważnym sprawozdaniem emisyjnym jest sprawozdanie do urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na powstawanie emisji. Co warto o nim wiedzieć?
- « pierwsza
- «
- 72
- 73
- 74
- 75
- 76
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
Audyt recyklera zużytego sprzętu musisz przeprowadzić do końca kwietnia
Przedsiębiorstwa, które zajmują przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE), w większości przypadków muszą do 30 kwietnia przeprowadzić audyt. Na czym on polega?
Zapowiadane zmiany w BDO w 2024 roku
W Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO) wprowadzenie niektórych zmian jest konieczne ze względu na zmiany przepisów dotyczących gospodarowania odpadami. Inne z tych modyfikacji są zapowiadane w związku z koniecznością poprawy funkcjonalności systemu. O jakich zmianach mowa?
Od 22 kwietnia ważne zmiany w programie „Czyste Powietrze”
Od 22 kwietnia 2024 roku zostanie wprowadzony obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Co jeszcze się zmieni?
2023
Prowadzenie ewidencji – najważniejsze informacje
Wszyscy posiadacze odpadów, a więc wszelkie firmy produkcyjne, firmy zajmujące się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów, muszą prowadzić na bieżąco ich jakościową i ilościową ewidencję.Posiadacz odpadów jest obowiązany do prowadzenia na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji zgodnie z katalogiem odpadów.
Ogólne zasady transportu odpadów
Transport odpadów odbywa się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować odpady.
Magazynowanie i zbieranie odpadów
Odpady należy zbierać i magazynować w sposób selektywny. Magazynowanie odpadów odbywa się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować te odpady.
2022
Tokarka i frezarka – czy wymagają zgłoszenia
Pytanie: Czy używanie tokarki i frezarki manualnych wymaga zgłoszenia instalacji? Maszyny będą wykorzystywane wyłącznie na własne potrzeby, nie do celów produkcyjnych.
Sprawdź, czy budowa drogi może naruszyć stosunki wodne
Przepisy prawa nie regulują definicji „stosunków wodnych”. Ich zmiana wywołana działalnością człowieka jest związana z konkretnym działaniem właściciela gruntu wpływającym na ukształtowany w terenie system zasobów wodnych. Czy budowa drogi może naruszać stosunki wodne?
Podstawowe zasady magazynowania substancji chemicznych
Pytanie: Czy poza informacjami dotyczącymi magazynowania substancji chemicznych zawartymi w karcie charakterystyki istnieją źródła prawne, które to regulują? Czy musimy mieć osobny magazyn substancji, czy wystarczy odpowiednia szafa w hali produkcyjnej?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?