Zmiana przepisów dotycząca pozwoleń na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza
Od 20 września obowiązuje ustawa z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). Nie jest to akt prawny, który w jednoznaczny sposób dotyczy przepisów z zakresu ochrony środowiska, ale reguluje aspekty, które są związane z tą dziedziną. Jakie? Tego dowiesz się dzięki lekturze artykułu.
Sprawdź, czy i kiedy musisz złożyć deklarację do CEEB
Pytanie: Zakład produkcyjny ma kotłownię gazową złożoną z kotłów 0,72 MW, 0,39 MW i 0,581 MW. Kotły są zgłoszone do starostwa oraz KOBiZE. Czy potrzebne jest również ich zgłoszenie do CEEB?
Pasze lecznicze a kwestie zezwoleń z zakresu gospodarowania odpadami
Przyjęto nową ustawę o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach. Nowy akt prawny dostosowuje polskie prawo do przepisów UE w sprawie wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej. Ujednolicone zostaną wymagania, które muszą spełniać podmioty funkcjonujące na rynku pasz, zgodnie z którymi mogą wytwarzać, przechowywać i transportować paszę leczniczą lub produkty pośrednie. Nowy akt prawny wprowadza także modyfikacje do ustawy o odpadach.
Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji
Pytanie: Gmina to właściciel nieruchomości obejmującej kilka działek. Jedna z tych działek jest dzierżawiona firmie A, która z kolei wynajmuje znajdujące się na niej lokale usługowe i parking kilkunastu najemcom. Na kim i w jakim zakresie spoczywa obowiązek uiszczenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej? Czy istnieje obowiązek przekazywania informacji dotyczącej powierzchni utwardzonej przez którąś ze stron?
Odpady komunalne – wątpliwości dotyczące sprawozdawczości
Podmioty gospodarujące odpadami komunalnymi mają obowiązek sprawozdawczy w zakresie tych odpadów za rok 2022. Czego jeszcze nie wiesz o tych sprawozdaniach?
Jakie zmiany przepisów ochrony środowiska obowiązują od 2023 roku
Pierwszy kwartał to zazwyczaj trudny i intensywny czas dla osób zajmujących się realizacją zadań środowiskowych w firmach. Oprócz corocznego raportowania do organów administracji ważne jest zaplanowanie działań na cały rok, do czego niezbędna jest analiza zmian prawnych wchodzących w życie w nowym roku.
Dotacje z Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021−2027
Program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021−2027 stanowi źródło finansowania unijnego dla międzynarodowych projektów partnerskich, które mają na celu kształtowanie regionów nadmorskich w taki sposób, aby stały się bardziej innowacyjne, wodooszczędne i neutralne dla klimatu. Dofinansowanie mogą otrzymać instytucje administracji publicznej, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy z terenu całej Polski.
- « pierwsza
- «
- 74
- 75
- 76
- 77
- 78
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
Czy system kaucyjny bez uruchomienia ROP jest możliwy
Przepisy Unii Europejskiej obligują państwa członkowskie do wprowadzenia systemów Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). W Polsce w dalszym ciągu nie obowiązują przepisy w tym zakresie – jak to wpłynie na system kaucyjny?
Zawartość w opakowaniach materiałów pochodzących z recyklingu
Prawidłowe działanie ekomodulacji ma być możliwe dzięki ujednoliceniu wskaźników zawartości w opakowaniach materiałów pochodzących z recyklingu.
Zasady działania systemu kaucyjnego
System kaucyjny to system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach na napoje jednorazowego albo wielokrotnego użytku, wskazanych w załączniku nr 1a do ustawy opakowaniowej, będących napojami, pobiera się kaucję, która jest zwracana użytkownikowi końcowemu w momencie zwrotu odpowiednio opakowania objętego systemem kaucyjnym albo odpadu opakowaniowego powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym.
2023
Uznanie przedmiotu lub substancji za produkt uboczny
Produktem ubocznym może być przedmiot lub substancja powstająca w wyniku procesu produkcyjnego, ale niewytwarzana w samym procesie produkcyjnym (powstająca poza procesem związanym z produkcją docelowego produktu), niebędąca odpadem.
Utrata statusu odpadów
Odpady poddane odzyskowi (w tym recyklingowi), na które istnieje rynek zbytu i które mogą być wykorzystane do konkretnych celów, nie powodując negatywnych zmian w środowisku, mogą uzyskać status utraty odpadów.
2022
Prowadzenie handlu przez Internet a kwestie ochrony środowiska
Zakres obowiązków środowiskowych dla prowadzących sprzedaż internetową jest zależny od kilku czynników. Jakich? O tym w tekście.
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?