Dostępne są już dotacje z programu LIFE

W maju 2022 roku Komisja Europejska oficjalnie uruchomiła nowy nabór w ramach międzynarodowego programu LIFE. Program LIFE jest jedynym bezpośrednim programem UE, który zajmuje się dofinansowaniem projektów z zakresu ochrony środowiska, przyrody i klimatu oraz transformacji energetycznej realizowanych w krajach członkowskich UE. Dofinansowanie pojedynczego projektu to przeciętnie od kilku do kilkudziesięciu milionów euro.

Zwolnienie z ewidencji odpadów a sprawozdawczość

Pytanie: W ramach swojej jednoosobowej działalności wprowadzam do obrotu produkty w opakowaniach, a co za tym idzie − jestem zarejestrowany w BDO. Odpady z działalności wytwarzam w takiej ilości i rodzaju, że podlegam zwolnieniu z prowadzenia ewidencji odpadów. Czy muszę w takim przypadku składać roczne sprawozdanie o wytworzonych odpadach?

Modyfikacja przepisów o odbiorze odpadów ze statków

Dnia 14 września 2022 r. wejdzie w życie ustawa z 12 maja 2022 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Opracowanie nowych przepisów było konieczne z powodu licznych zmian, które wprowadziła dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/883.

Kompromis w zakresie lokalizacji elektrowni wiatrowych

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zgodnie z nim lokalne społeczności będą mogły zdecydować o możliwości lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczy to także odblokowania możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni.

Dotacje z programu Czyste powietrze Plus

Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Wnioski w ramach programu Czyste powietrze Plus można składać od 15 lipca.

Zmiany w ustawie Prawo wodne

Znowelizowana ustawa Prawo wodne ma na celu wdrożenie zapisów dyrektywy Rady 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Czego dotyczą zmiany?

Nowości w przepisach o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

Trwają obecnie prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień. Co zakłada?

Jakie są zasady wykorzystania przeterminowanych produktów paszowych

Pytanie: Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie moich wątpliwości dotyczących możliwości wykorzystania przeterminowanych produktów z grupy dodatków paszowych (PKWiU 10.91.10.0). Czy takie produkty mogę wykorzystać w gospodarstwie rolnym jako nawóz?

2024

Aktualizacja wpisu do BDO w zakresie wytwarzanych odpadów

Pytanie: Czy w dziale XII we wniosku aktualizacyjnym należy dodać kody odpadów, które nie powstają w wyniku prowadzenia działalności w zakresie obiektów liniowych i usług, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach? Chodzi tutaj o elektroodpady (tj. sprzęt komputerowy, drukarki itp.).

2023

Uznanie przedmiotu lub substancji za produkt uboczny

Produktem ubocznym może być przedmiot lub substancja powstająca w wyniku procesu produkcyjnego, ale niewytwarzana w samym procesie produkcyjnym (powstająca poza procesem związanym z produkcją docelowego produktu), niebędąca odpadem.

Utrata statusu odpadów

Odpady poddane odzyskowi (w tym recyklingowi), na które istnieje rynek zbytu i które mogą być wykorzystane do konkretnych celów, nie powodując negatywnych zmian w środowisku, mogą uzyskać status utraty odpadów.

2018

Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!

   W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?

Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?

Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?

Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!

2015

Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji

Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?