Zmiany opłat w gospodarce wodno-ściekowej
Od 2023 roku będzie obowiązywać obwieszczenie ministra infrastruktury z 5 sierpnia 2022 r. w sprawie wysokości stawek opłat za udzielenie zgód wodnoprawnych obowiązujących od 1 stycznia 2023 r. Zmienią się wysokości niektórych opłat w gospodarce wodno-ściekowej. Ile zapłacisz na przykład za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?
Rozliczenia prosumentów w nowym roku
Ministerstwo Klimatu i Środowiska udzieliło wskazówek dotyczących sposobu rozliczeń w systemie net-billing i net-metering przez prosumentów w 2023 roku. O czym musisz wiedzieć?
Zwróć uwagę na pochodzenie energii dostarczanej Twojej firmie
W celu stworzenia przewag ekologicznych przedsiębiorstwa dbające o środowisko, poza dostarczaniem produktów czy usług dobrych jakościowo w przystępnej cenie, zwracają też coraz większą uwagę na wszystkie aspekty, które są realizowane wokół tych procesów. A więc kwestie funkcjonowania firm, które nie są bezpośrednio powiązane z ich główną działalnością. Przede wszystkim warto pomyśleć o dywersyfikacji źródeł energii i wprowadzeniu OZE, co może przynieść korzyści nie tylko wizerunkowe, ale też przede wszystkim ekonomiczne.
Wdrożyłeś już podstawowe rozwiązania? Czas na kolejne kroki
Jeżeli dobro środowiska jest dla Ciebie i Twojej działalności szczególnie ważne, sprawdź, jakie jeszcze kroki możesz poczynić w celu jego ochrony.
Potwierdzenie na papierze, czyli certyfikacja Twoich działań
Posiadanie certyfikatów środowiskowych jest szczególnie pozytywnie odbierane przez konsumentów. Świadczy bowiem o tym, że danej firmie naprawdę zależy na dobru środowiska i jej działania są pozytywnie oceniane przez podmioty zewnętrzne.
Pompy ciepła i fotowoltaika – czy Twoja firma powinna zainwestować w któreś z tych rozwiązań
Fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja to gwarancja niższych rachunków za energię elektryczną. Sprawdź, czy tego typu inwestycje są możliwe w Twojej firmie i z jakimi formalnościami się wiążą.
Odnawialne źródła energii w ujęciu ogólnym
Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach mają być realizowane zgodnie z Krajowym Programem Reform przez inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych. Na czym ma to polegać?
Jak należy rozumieć ekoinnowacyjność
Ekoinnowacyjność jest elementem składowym potencjału danej organizacji oraz podstawą budowania przewag na współczesnym rynku globalnym. Co powinieneś o niej wiedzieć?
Inne rozwiązania OZE, które możesz wprowadzić
Poza najpopularniejszymi źródłami zielonej energii możesz także wdrożyć do swojej działalności inne rozwiązania OZE. Sprawdź jakie.
- « pierwsza
- «
- 75
- 76
- 77
- 78
- 79
- »
- ostatnia »
2025
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku.
Raport do KOBiZE i sprawozdanie do BDS − obowiązki, które musisz zrealizować do końca lutego
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest instytucją w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska − Państwowego Instytutu Badawczego.
2024
Zakazy dotyczące wprowadzania w błąd konsumentów
Należy zwrócić uwagę, że rozwiązania zapobiegające wprowadzaniu w błąd zostały również zawarte w projekcie PPWR.
Wytyczne dotyczące opakowań podlegających kompostowaniu
Opakowania z tworzyw sztucznych oraz inne opakowania objęte systemem kaucyjnym to niejedyne, dla których określa się szczegółowe wymagania. Warto zwrócić też uwagę na wymagania PPWR dotyczące opakowań kompostowalnych.
Wymagania nałożone rozporządzeniem PPWR
Jednym z ważniejszych dokumentów w zakresie opakowań obowiązującym na terenie UE jest rozporządzenie PPWR.
2023
Podstawowe zasady postępowania z odpadami
Istnieje określona grupa procesów, które są zaliczane do możliwych dróg postępowania z odpadami. Jakich? Dowiesz się z tekstu.
Jakie są obowiązki posiadaczy odpadów
Posiadacz odpadów to wytwórca odpadów lub osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej będący w posiadaniu odpadów. Domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. Natomiast wytwórca odpadów to każdy, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdy, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów.
2022
Jest już projekt systemu kaucyjnego w Polsce
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Jednym z założeń projektu jest wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce.
Czym jest net-billing i kogo dotyczy
Net-billing to nowy sposób rozliczania energii elektrycznej, którą prosument wprowadza i pobiera z sieci. Na czym polega?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?