Najnowsze projekty zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska
Zmiany wprowadzane ustawą z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska (Poś) dotyczą kwestii hałasu. Natomiast kwestie ochrony powietrza (druk nr 2295) ma za zadanie doprecyzować i uszczegółowić kolejna zmiana tej ustawy, która wpłynęła do Sejmu 19 maja 2022 r.
Komis samochodowy – te kwestie środowiskowe go dotyczą
Pytanie: Z jakich obowiązków musi wywiązać się podmiot, który prowadzi komis samochodowy i sprowadza w tym celu samochody z zagranicy?
Klasyfikacja zanieczyszczonych odpadów szklanych
Pytanie: W ramach jakiego kodu zakwalifikować odpady szkła zanieczyszczonego chemikaliami (butelki i słoiki po odczynnikach chemicznych), które wykorzystywał technolog? Ponadto jakie podmioty muszą umieszczać numer BDO na swoich dokumentach? Czy laboratorium wytwarzając np. żużel z produkcji ciepła w kotłowni węglowej, musi to robić?
Baza wiedzy o pozwoleniach wodnoprawnych
Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, która potrzebna jest, gdy planowana inwestycja może wpływać na stan wód powierzchniowych lub podziemnych. Ubieganie się o nią bywa czasochłonne, dlatego planując inwestycję, warto wcześniej przygotować się i dowiedzieć, na jakich warunkach wydawane jest pozwolenie wodnoprawne, jaka powinna być jego treść czy też jak przebiegają czynności, które zakład zainteresowany uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego powinien wykonać w trakcie postępowania. To szczególnie istotne, gdy planowana inwestycja przewiduje szczególne korzystanie z wód. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pozwoleniu wodnoprawnym.
Czym są urządzenia wodne i co warto o nich wiedzieć
Urządzenia wodne to − zgodnie z ustawą Prawo wodne − urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym m.in. urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy.
Założenia projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska dotyczące hałasu
Projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska ma na celu wdrożenie do prawa polskiego wymagań unijnych w zakresie ochrony przed hałasem poprzez transpozycję przepisów dyrektywy Komisji UE 2021/1226 i 2020/367.
Wypełnianie DPR po zmianie sposobu obliczania masy odpadów
Na początku 2022 roku zmienił się sposób obliczania masy odpadów opakowaniowych poddanych recyklingowi, którą trzeba uwzględnić na dokumentach DPR. Zgodnie z nowymi przepisami powinno się podawać masę po odjęciu masy zanieczyszczeń. Wzory dokumentów pozostały natomiast bez zmian – jak je wypełniać?
- « pierwsza
- «
- 76
- 77
- 78
- 79
- 80
- »
- ostatnia »
2024
Tylko do 1 lipca czas na zmianę pozwoleń wodnoprawnych!
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje art. 16 ustawy z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry. Jakie przepisy wprowadza?
Treść karty charakterystyki a miejsce stosowania produktu
Pytanie: Jak interpretować zapis w karcie charakterystyki substancji „produkt przeznaczony wyłącznie do użytku zawodowego”. Czy można stosować taki produkt w dowolnym zakładzie przemysłowym, czy musi on być specjalistyczny i stricte związany z daną substancją (np. używanie farby w lakierni)?
Pytania z zakresu sprawozdania o odpadach
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami (dalej: sprawozdanie odpadowe) jest składane elektronicznie za pośrednictwem BDO, do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów, do 15 marca 2024 za rok 2023.
2023
Czy zmiana klasyfikacji odpadów niebezpiecznych jest możliwa
Posiadacz odpadów może zmienić klasyfikację odpadów niebezpiecznych na inne niż niebezpieczne, jeżeli udowodni, że nie mają właściwości niebezpiecznych. W przypadku zmiany klasyfikacji odpadów jest zobowiązany do przedłożenia marszałkowi województwa (właściwego ze względu na miejsce wytwarzania lub gospodarowania odpadami) zgłoszenia zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne. Kiedy i w jaki sposób jest to możliwe?
W jaki sposób postępować ze zużytymi bateriami
Pytanie: Gdzie utylizować zużyte baterie (potocznie nazywane paluszkami) w zakładzie pracy – czy przekazywać je do firmy specjalistycznej, czy oddawać do instytucji, które zbierają baterie (szkoły, sklepy)? Jak uzyskać w takim wypadku kartę przekazania odpadu (KPO) i jaki jest prawidłowy kod tych odpadów?
Odprowadzasz ścieki? Sprawdź, co warto wiedzieć o ich pomiarach
Podmioty odprowadzające ścieki do wód lub do ziemi mają różnorodne obowiązki wynikające m.in. z ustawy Prawo wodne. Które z nich dotyczą prowadzenia pomiarów?
2022
Jakich dokumentów wymaga emisja zanieczyszczeń do powietrza
Działalność powodująca emisje zanieczyszczeń do powietrza może wiązać się z koniecznością dopełnienia określonych obowiązków. Jakich? Tego dowiesz się z artykułu.
UE wprowadziła przepisy dotyczące importu produktów ekologicznych
Import produktów ekologicznych jest od 1 stycznia 2022 r. uregulowany przepisami we wszystkich krajach członkowskich UE, a konkretnie rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej nr 2021/2307. Jakie zmiany zostały wprowadzone?
2018
Zanieczyściłeś rzekę? Sprawdź, co Ci grozi!
W sytuacji wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi podlegasz karze grzywny. Jeśli zrzut ścieków wyrządził szkody w środowisku, na podmiocie odpowiedzialnym za zdarzenie ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Jaka?
Jak zgodnie z przepisami ochrony środowiska i bhp demontować wyroby zawierające azbest?
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, chcąc usunąć azbest?
Czy posiadanie urządzeń chłodniczych zmusza do wypełniania obowiązków ustawy o SZWO?
Samo posiadanie urządzeń chłodniczych zawierających czynnik chłodniczy np. R410A, czy R407C nie oznacza automatycznie obowiązku przedkładania sprawozdań z zakresu SZWO. Wszystko zależy od ilości czynnika chłodniczego w instalacji. Sprawdź, czy obowiązki te dotyczą Ciebie!
2015
Zbiornik na gaz propan butan nie powinien wymagać zgłoszenia instalacji
Na terenie zakładu eksploatujemy zbiorniki na gaz propan-butan o pojemności 6,7 m3 każdy. Czy ich eksploatacja wymaga zgłoszenia instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogącej negatywnie oddziaływać na środowisko?